David Chrystian-HISTORIE PRZYSZŁOŚCI CO NAS CZEKA? wydawnictwa ZYSK I S-KA.
Książka ta to rozważania jak można kształtować swoją przyszłość korzystając z tego co dała nam przeszłość.
Opisując powyższą pozycję uważam, że warto poświęcić kilka zdań autorowi.
David Chrystian jest historykiem, badaczem historii Rosji. Jest znany z nauczania i promowania rodzącej się nowej dyscypliny, którą jest Wielka Historia. W 1989 roku rozpoczął jako pierwszy nauczanie na ten temat badając historię od Wielkiego Wybuchu aż do chwili obecnej. W tych badaniach wykorzystano podejście multidyscyplinarne z pomocą uczonych z różnych specjalizacji: nauk ścisłych, społecznych i humanistycznych.
Ilustracją takiego badania jest książka "HISTORIE PRZESZŁOŚCI CO NAS CZEKA"
Autor uznany jest za twórcę terminu Wielka Historia.
Prezentowana książka to studia nad historią czasu, nad przeszłością, teraźniejszością a przede wszystkim przyszłością, jest napisana bardzo przystępnym językiem. Biorąc pod uwagę charakter rzeczonej pozycji ( praca naukowa, studia naukowe) użyto w niej wielu niezrozumiałych pojęć czy zagadnień, które jednak nie odstraszają czytelnika a wręcz zmuszają do zakwestionowania własnej postawy w przeszłości (jestem na siebie zła, że nie przyswajałam wiedzy z lekcji fizyki, wydawała się ona zbyteczna i nieciekawa mimo fantastycznego nauczyciela), pozwalają docenić wysiłki naszych nauczycieli, pana z filozofii, pani z biologii czy polonistki.
Książka podzielona jest na cztery części, a każda z tych części na rozdziały, których w sumie jest dziesięć . Każdy rozdział jest tak fascynująco napisany, że nie pozwala się od niego oderwać, a po przeczytaniu człowiek robi sobie przerwę aby kontemplować to co przeczytał, ma czas na przemyślenia.
Każdą część książki można przeczytać osobno, ale proponuję czytać po kolei robiąc większe lub mniejsze przerwy czasowe (czas na przemyślenia).
Pierwsza część książki ma tytuł" Myślenie o przyszłości Jak robią to filozofowie, naukowcy i organizmy żywe".
Była dla mnie jak wykwintne sushi każdy ze składników był smaczny, ale razem smakowały nieziemsko. Teorie wielkich myślicieli, filozofów połączone z geniuszem odkryć fizyków. Delektowałam się językiem jakiego użył autor, pokazał trudne zagadnienia, teorie w bardzo przystępny sposób.
Każdą część książki można w podobny sposób opisać.
Druga część to " Zarządzanie przyszłością Jak robią to bakterie, rośliny i zwierzęta"
Tutaj władze przejmują biolodzy i genetycy.
Temat dość trudny i wyrazy często niezrozumiałe (od czego są słowniki), ale znowu tak fantastycznie skomponowane, że mamy wrażenie jakbyśmy czytali dobrą powieść obyczajową, bo taka poniekąd jest - opowieść o obyczajach świata fauny i flory.
Trzecia część to nauka o człowieku " Przygotowania do przyszłości Jak robią to ludzie". Człowiek z punktu widzenia biologa i socjologa, folklorysty, historyka itp.
Staje się to już nudne! Znowu ciekawe wnioski z losów, badań, przeżyć naszych przodków, jak to kształtuje naszą przyszłość.
Ostatnia część to "Wyobrażenie sobie przyszłości przez zwykłych ludzi, astronomów i kosmologów" Tutaj autor porusza temat naszej gospodarki, rozwoju technologii, sztucznej inteligencji, wychodzi poza ramy naszej planety i znowu dużo zaskakujących, ciekawych faktów i teorii.
To po prostu trzeba przeczytać.
Mówiąc o słabych stronach książki, powiem jedno, ja ich nie zauważyłam.
Na uwagę zasługują jeszcze dwie składowe książki to słowniczek i bibliografia.
Słowniczek zawiera proste wyjaśnienia terminów technicznych oraz definicje terminów używane w tej książce w sposób specyficzny.
Natomiast bibliografia cytowanych źródeł to skarbnica pozycji do poszerzenia wiedzy, która szczególnie nas zainteresowała.
Na koniec chciałbym się odnieść do potocznego języka i stwierdzenia z niego zaczerpniętego, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
W tej książce od pierwszego rozdziału do ostatniego mamy mnóstwo przykładów na prawdziwość tego stwierdzenia.
To naukowe studium udowadnia, że wiedzę czerpiemy nie tylko z instytutów naukowych, uniwersytetów, książek naukowych ale również w dużym stopniu z mądrości ludowych.
Rozumiem, że to książka nie dla każdego, ale uwierzcie mi: warto po nią sięgnąć.
Polecam
Joanna-JB