Strony

piątek, 18 sierpnia 2017

Domowy Zielnik - SZAŁWIA

Szałwia to niepozorne ziółko, które dziś chciałybyśmy Wam bardziej przybliżyć i zachęcić do wykorzystania w kuchni :)

akwarela karto_flanej
Szałwia dzięki zawartym w niej substancjach znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie. W jej liściach znajdują się olejki eteryczne.Jest źródłem garbników i goryczy, kwasów organicznych, karotenu i związków żywicowych, a także witamin. Działanie rozkurczowe i przeciwzapalne sprawia, że to bardzo "kobiece" ziele łagodzące dolegliwości w okresie menstruacji. Szałwia wpływa także dobroczynnie na skórę. Duża ilość garbników, goryczy i związków żywicowych poprawia pracę układu trawiennego. Aromatyczne listki dodane do potraw tłustych i wzdymających czynią je lżej strawnymi. Herbatka szałwiowa po posiłku pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, ułatwia trawienie i przyswajalność pokarmów. Pomaga też w leczeniu niestrawności i wzdęć, ponieważ przeciwdziała nadmiernej fermentacji i ma właściwości rozkurczowe. Zawarte w szałwii taniny i olejek eteryczny stanowią silną broń w walce z zakażeniami. Działają bowiem antyseptycznie i grzybobójczo, hamują rozmnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój wielu infekcji. Dlatego płukanie ust naparami z szałwii stosuje się do leczenia owrzodzeń jamy ustnej, aft, pleśniawek, krwawiących dziąseł, ale również do łagodzenia bólu gardła i zapalenia migdałków. Napar stosowany do picia i inhalacji, dzięki właściwościom ściągającym i wykrztuśnym, ułatwia oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny. Duża ilość garbników i substancji ograniczających rozwój bakterii bardzo skutecznie radzi sobie z nadmierną potliwością.  (więcej informacji tu KLIK)

A oto nasze sposoby na wykorzystanie aromatu i właściwości szałwii w kuchni:

kartoflana upiekła tartaletki z porem i szałwią




Dla 4 osób:
150 g mąki
1 łyżeczka musztardy
sól, pieprz
100 g sera cheddar
100 g masła
500 g porów
2 jajka
szałwia suszona (1 łyżeczka), lub świeża (8 listków)
100g śmietany kremówki
Mąkę wsypać do miski, dodać musztardę i szczyptę soli. Dodać posiekane masło. Palcami rozcierać masło z mąką, aż powstaną drobne grudki, następnie uformować kule, ewentualnie dodać 1 łyżkę wody, zawinąć w folię spożywczą i odstawić na 30 minut do lodówki. Pora umyć, osuszyć, posiekać w talarki. Gotować w osolonej wrzącej wodzie ok 6-8 minut, odcedzić. 4 foremki tartaletkowe o średnicy 12 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto podzielić na 4 części, rozwałkować i wyłożyć nim foremki, ponakłuwac kilkakrotnie widelcem. Podpiec na rumiano w nagrzanym piekarniku przez ok. 10-15 minut (temperatura: 200°C, z termoobiegiem- 175°C). Szałwię umyć i drobno posiekać. Jajka ubić ze śmietaną, solą i pieprzem, dodać szałwię. Ser pokruszyć polowe dodać do porów i wymieszać. Pory poukładać na podpieczonych spodach zalać masa jajeczno-śmietanową. Posypać resztą pokruszonego sera. Piec 25-30 minut.

Kurczak z jabłkami:

Dla 4 osób:
3 kwaśne jabłka
500 g piersi kurczaka
2 łyżki śmietany creme fraiche
1 łyżka oleju
sól, pieprz
200 ml bulionu warzywnego
1 łyżka musztardy
pół łyżeczki suszonej szalwii
Jabłka obrać, wyciąć gniazda nasienne, pokroić w ósemki. Podsmażyć na pół łyżki oleju ok. 10 minut aż zbrązowieją. Pierś kurczaka pokroić w grubą kostkę, posolić i popieprzyć. Jabłka wyjąć z patelni i odstawić, na pozostałym oleju podsmażyć mięso. Dodać bulion i musztardę, wymieszać, gotować ok. 5 minut. Dodać szałwię i jabłka, wymieszać. Dodać śmietanę i wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Smakuje z pure ziemniaczanym.



Pieczeń cytrynowo- szałwiowa:
Dla 4 osób:
1 1/2 kg mięsa wieprzowego na pieczeń np. schab
pieprz, sól
2-3 łyżki oleju
400 g szalotek
0,5 l rosołu
3 cytryny
2 łyżki miodu
szałwia suszona
Mięso umyć, osuszyć, posolić i popieprzyć ze wszystkich stron. Obsmażyć na oleju ze wszystkich stron, wyjąć z patelni. Szalotki obrać, posiekać i usmażyć na pozostałym oleju. Podlać niewielką ilością rosołu. Przełożyć do brytfanny, ułożyć na wierzchu mięso, dwie cytryny przekroić na połowę i ułożyć  w brytfannie. Wstawić do nagrzanego piekarnika- 160°C.  Piec 90 minut. Co jakiś czas dolewać rosołu i obracać pieczeń. Otrzeć skórkę z pozostałej cytryny i wycisnąć sok. Wymieszać z miodem. Polac pieczeń na 20 minut przed końcem pieczenia.  Pod koniec pieczenia posypać szałwią (na kilka minut przed końcem) Podawać z sosem utworzonym w czasie pieczenia (można ewentualnie zagęścić)


tynka proponuje Wam proste danie jakim są swojskie kopytka lub kluski śląskie podane z rozpuszczonym masłem, czosnkiem i liśćmi szałwii

Widoczne tutaj kopytka są z dodatkiem batatów, dodatek masła z szałwią i czosnku sprawiają, ze zwyczajne kluski smakują wybornie! :)


Możecie też przyrządzić napój ziołowy.
Saszetki mięty i szałwii przygotować według uznania (ja lubię bardzo mocne więc używam 2 saszetek szałwii i 2 mięty na ok 0,7 litra wody lub świeże zioła), gdy się schłodzi dosłodzić miodem do smaku, oraz dodać sok z cytryny i starty imbir. Mocno schłodzić, podawać z kostkami lodu. Przepyszne!

I jeszcze jedna propozycja karto_flanej:


Pozdrawiamy Was ciepło!

karto_flana i tynka

2 komentarze: