Strony

piątek, 3 sierpnia 2018

Domowy Zielnik - BAZYLIA

Bazylia...aromatyczne zioło, które przywodzi na myśl śródziemnomorski klimat...

akwarela karto_flanej
Bazylia to roślina jednoroczna z rodziny jasnotowatych, która pochodzi z Azji Południowej, Środkowego Wschodu i Afryki. Dziś uprawia się ją niemalże na całym świecie w 150 odmianach.

W Polsce najbardziej są znane:
-bazylia pospolita - znana jest także jako bazylek ogrodowy, bazylijka zwyczajna, czy bazyliszka polska. Ma korzenny, słodko-pikantny smak oraz aromatyczny, ostry, przypominający goździki zapach i intensywnie zielony kolor liści. Bazylia, przez gruczoły umieszczone na spodniej stronie liścia, wydziela olejek bazyliowy o intensywnym, korzenno-kwiatowym zapachu;
-bazylia czerwona - od pospolitej różni się tylko kolorem.
bazylia grecka charakteryzuje się wzniesionym pokrojem prostych, czworokątnych łodyg oraz pędami obfitymi w drobne (o długości do 1 cm) liście koloru jasnozielonego lub czerwonego;
-bazylia cynamonowa, która posiada intensywny, cynamonowy zapach.
-bazylia cytrynowa ma świeży, cytrusowy aromat, przez co doskonale komponuje się z potrawami z ryb. Jest również doskonałym dodatkiem do owoców morza, twarogów, oraz sałatek owocowych. Używa się jej także do aromatyzowania octu, oliwy i oleju.

Bazylia wspomaga pracę:
-układu trawiennego -  poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Zapobiega skurczom żołądka i pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dlatego można ją stosować w przypadku niestrawności i przy wzdęciach. Wykazuje skuteczność także w zwalczaniu braku apetytu.
 Stosuje się ją również jako środek zapobiegający wymiotom i nudnościom.
-układu nerwowego - ma działanie podobne do melisy: działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój, pomaga zwalczyć bezsenność, zmniejsza nadpobudliwość.
Bazylia posiada także właściwości przeciwgorączkowe - łagodnie obniża wysoką temperaturę i rozgrzewa organizm.

Bazylia to niezastąpiony składnik prawie wszystkich dań kuchni śródziemnomorskiej (jest podstawowym składnikiem sosu pesto). Świeże liście bazylii, ze względu na wyrazisty smak i charakterystyczny zapach, dodaje się do sałatek i zup, szczególnie pomidorowych. Można również nacierać nią mięsa przed dalszym przyrządzaniem. Używa jest także do aromatyzowania octu winnego i oliwy z oliwek. Produkuje się z niej także oryginalne w smaku lody i wyroby czekoladowe, a także likiery. 
Bazylię najlepiej dodawać do potraw pod koniec gotowania lub smażenia, gdyż wysoka temperatura niszczy jej smak. Najlepiej używać świeżej bazylii, gdyż po wysuszeniu ziele traci większość aromatu. (źródło KLIK)


A to już kilka naszych bazyliowych propozycji...
Na te upały, które nam towarzyszą Lola proponuje pyszne smoothie (orzeźwiające smoothie z ogórka, bazylii i pietruszki z cytryną i  imbirem)

karto_flana zrobiła naleśniki z serowo-bazyliowym nadzieniem

A oto przepis na nadzienie:
1 cebula
2 łyżki masła
150 g pieczarek
150 g mozzarelli
4 łyżki śmietany
50 ml przecieru pomidorowego
sól, pieprz, bazylia
Cebule obrać, posiekać, usmażyć na maśle. (Kto lubi może dodać czosnek). Pieczarki oczyścić pokroić w talarki, dodać do cebuli, udusić do miękkości. Dodać startą na tarce mozzarellę, śmietanę i przecier. Doprawić do smaku solą, pieprzem i bazylią. Masę rozsmarować na naleśnikach.





Naleśniki zawinąć w rulony, ułożyć w naczyniu żaroodpornym, zapiekać w piekarniku w temperaturze 180°C ok 10 minut.


No i oczywiście klasycznie możecie dodać bazylię do zupy pomidorowej.

Kremowa zupa pomidorowo-paprykowa

Dla 4 osób:
1 kg pomidorów
2 czerwone papryki
1 czerwona cebula (może też być biała)
1 główka czosnku
2 łyżki oliwy z oliwek
pęczek bazylii
kostka rosołowa
łyżeczka sosu tabasco
sól, pieprz, mielona słodka papryka
łyżka gęstej śmietany
Piekarnik nagrzewamy do 200° C. Układamy na blasze warzywa, skropić oliwą: upiec do miękkości ok. 50 min. Ostudzić, obrać ze skórki, , wyjąć gniazda nasienne z papryki. Kostkę rosołową rozpuścić w 0,5 l wody, Wymieszać z warzywami i bazylią. Zmiksować blenderem. Gotować ok 5 minut, dodać sos, śmietanę i przyprawić do smaku. Można też na koniec posypać tymiankiem lub oregano.
Smakuje bez dodatków lub z grzankami.


tynka proponuje zrobić ZIOŁOWY CHLEBEK ODRYWANY, przepis kilka dni temu pojawił się na naszej stronie o tu<klik>

Katrin proponuje makaron razowy z bazyliowym pesto. Można oczywiście użyć gotowego pesto.
Podsmażamy na oliwie z oliwek na patelni 3 pomidory z 3 ząbkami rozgniecionego czosnku.  dodajemy ostrą papryczkę a na końcu trochę oliwek. Solimy i wykładamy na makaron. Na górę układamy pesto i gotowe.

A Wy w jaki sposób wykorzystujecie bazylię?
Pozdrawiamy Was ciepło!
Zespół KTM




3 komentarze:

  1. Kocham bazylię. Co roku mam ją w ogrodzie. Niestety zawsze sieje jej tyle, że dostaje zapas rodzina i sąsiedzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Stety... :) aż chciałabym być Twoją sąsiadką...

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam bazylię, w ogródku mam jej sporo :3

    OdpowiedzUsuń