Strony

sobota, 26 stycznia 2019

Sezonowe mamy - AWOKADO

Zima w pełni to czas gdy zaczynamy gorzej znosić brak słońca, wzmacnia się uczucie ogólnego zmęczenia. To jednocześnie dobry czas aby sięgnąć po awokado :) 
Chociaż tak naprawdę na awokado zawsze jest dobry czas.


Awokado jest przede wszystkim źródłem zdrowego tłuszczu - jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-9), potasu, witamin C, E, A oraz witamin z grupy B. O właściwościach m.in. awokado a w szczególności tłuszczu w nim zawartego i w ogóle roli tłuszczu w naszym organizmie pisałyśmy już tutaj.


tynka bardzo lubi łagodny smak awokado, często przyrządza guacamole...to rodzaj salsy...
Do przygotowania tej wersji potrzebne są:
awokado
papryka czerwona
czosnek
cebula
ostra papryka
sok z cytryny (nie miałam limonki)
sól i odrobina oliwy
Awokado wyjąć ze skórki, rozgnieść widelcem, skropić cytryną i oliwą, resztę warzyw bardzo drobno posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę. Wymieszać wszystkie składniki.




Delikatna faktura awokado idealnie pasuje również w połączeniu z jajkiem...ot taka śniadaniowa propozycja (na 4 talerze):
kilka liści kruchej sałaty
kilka plastrów wędliny
kilka plastrów sera żółtego
awokado
pomidor
papryka
4 jajka (zrobiłam jajko w koszulce, czyli na gotującą się wodę wylałam jajo)
Na talerz ułożyć porwaną sałatę, pokrojone w paski wędlinę i ser żółty, kawałki awokado, pomidora i paprykę, na tym położyć jajo. Pyszne i niezwykle sycące śniadanie.


U mnie również najczęściej zjadamy awokado w postaci guacamole. Specjalistką w przyrządzaniu tej pasty jest Julka. Kropla oliwy z oliwek, zioła np. prowansalskie, ale też samo oregano jest super, odrobina startego czosnku, sól, pieprz. Niewiele potrzeba aby delektować się tym pysznym dodatkiem do kanapek.


Katrin uwielbia również smarowidło z awokado w wersji z oliwkami, oliwą z oliwek oraz czosnkiem.



Ostatnio również próbowała nawilżającego peelingu dla rąk szorstkich od detergentów: Pół awokado, sok z połówki cytryny oraz łyżka cukru ląduje na 5 min na ręce a potem należy je potrzeć. Jeśli cukier zdąży się rozpuścić, to dosypać trochę i poszorować. Efekty były ale trzeba by to powtórzyć ze 2 razy w tygodniu.

Nie wiem czy wiecie, ale również pestka jest bardzo cennym źródłem przeciwutleniaczy (ma ich 70% więcej niż sam miąższ), błonnika, witamin A i E, kolagenu i wielu innych. Oto niektóre z właściwości pestki awokado:

  • zwalcza bóle i zapalenia stawów
  • poprawia trawienie
  • wzmacnia włosy i nadaje im blasku
  • poprawia wygląd naszej skóry
  • jest środkiem przeciwzapalnym
  • wzmacnia układ odpornościowy
  • łagodzi bóle menstruacyjne
  • ma właściwości antybakteryjne 
Pestkę awokado należy dokładnie wytrzeć papierem i odłożyć aby się wysuszyła. Powstanie na niej coś w rodzaju skorupki, która łatwo odchodzi - należy ją obrać, a pestkę zetrzeć na tarce. Taki pyłek możemy przechowywać w zamkniętym słoiku i używać go jako przyprawę do sałatek, deserów i innych potraw. 

A jeśli zadba się o nią odpowiednio, można z pestki wyhodować roślinkę, jak zrobiła to Monika. Pestkę z awokado moczyła w wodzie całą noc, następnie zasadziła w doniczce z ziemią, tak wygląda jej roślinka:


Możliwości wykorzystania awokado jest bardzo dużo, jeśli szukacie inspiracji jakie jeszcze potrawy można przygotować zajrzyjcie koniecznie na tego bloga (klik).

Na koniec jeszcze takie moje spostrzeżenia odnośnie tego owocu. Moja droga do polubienia awokado była dość długa, pierwsze próby uważam za nieudane, myślę, że przede wszystkim dlatego, że nie umiałam kupić odpowiednio dojrzałego (było albo za twarde, albo za miękkie). Dziś, kiedy nauczyłam się je kupować mam je w kuchni prawie zawsze, a w marketach można kupić naprawdę dobre :))

A Wam w jakiej postaci najbardziej smakuje awokado? Lubicie? Próbowałyście zrobić na jego bazie np. krem orzechowy? 
POZDRAWIAM
Anna & zespół KTM

8 komentarzy:

  1. Teraz jest bom na awokado z tego co widzę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może dlatego, że to samo zdrowie? No i nareszcie można je kupić nie wydając majątku? :)

      Usuń
  2. Ja jem bardzo dużo awokado m.in dlatego że obniża cukier we krwi, dla mnie to bardzo ważne, gdyż będąc w 2 ciążach, obu miałam cukrzycę, jestem w grubie ryzyka, a i producenci nie idą nam na przeciw bo do tylu produktów wrzucany jest cukier, bardzo często trudno jest uniknąć takich produktów, natomiast awokado możemy dostać niemal w każdym sklepie. Ja najbardziej lubię awokado w formie startej jako pasta wraz z jajkiem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety mam podobnie i najbardziej cieszy mnie to, że je polubiłam :)

      Usuń
  3. Haha opublikowałem post patrzę A u Ciebie też awakodo... Ale fajnie :) zaraz zerkam na Twoje przepisy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo ciekawa Teoja wersja pasty :) i ta nazwa „pasta Shreka” :)

      Usuń
  4. Ja poki co nie przepadam za tym owocem ale kto wie moze kiedys sie polubimy ...:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń