Strony

środa, 22 września 2021

Sezonowe Mamy - Ziemniak znany, lecz niedoceniany.

Kartofle, pyry, grule— takie określenia posiadają ZIEMNIAKI w różnych zakątkach Polski. Dziś w związku z pierwszym dniem kalendarzowej jesieni nie mogło zabraknąć postu o tym jakże niedocenianym, choć bardzo rozpowszechnionym warzywie. Wokół nas wykopki w trakcie lub już po tak jak u mojej babci. 

Od jakiegoś czasu wykopki robimy ręcznie, gdyż nie sadzimy ziemniaków już aż tak dużo jak kiedyś.W tym roku babci i prababci pomagała Lidka. 

Ziemniaki błędnie kojarzone są z bardzo tuczącymi warzywami, a tu miła niespodzianka, gdyż udowodniono, że to nie one odpowiadają za nasze zbędne kilogramy! Winni jesteśmy my sami poprzez niewłaściwe ich przyrządzanie lub podawanie ich z kalorycznymi sosami. Ziemniaki bowiem są niskokaloryczne i nietuczące! I tej prawdy radzę się trzymać (nawet jeśli od czasu do czasu polejecie je masłem czy śmietanowym sosem 😏).

Ważnym składnikiem odżywczym ziemniaka jest białko, które jest źródłem cennych aminokwasów. Ziemniaki są również źródłem błonnika pokarmowego, który ułatwia trawienie, poprawia perystaltykę jelit, zwiększa objętość treści pokarmowej dając uczucie sytości, pomaga w walce z nadwagą i obniża poziom cholesterolu. Dzięki zawartości błonnika ziemniaki pomagają przy problemach z trawieniem, biegunkach i zaparciach. Dostarczają także witamin: A, C oraz z grupy B (B1, B2, B3 i B6). Ziemniaki są także źródłem potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie tętnicze, stąd w niektórych chorobach serca stosuje się dietę ziemniaczaną, oraz magnezu, który jest m.in. budulcem zębów i kości, poprawia przemianę materii, łagodzi stany zmęczenia i stres. Ponadto zawierają wapń, żelazo, fosfor, jod, miedź i cynk.

Wartość żywieniowa ziemniaków zależy od grubości obierania, a także sposobu i czasu przygotowywania bulw do spożycia. Najlepiej gotować lub piec ziemniaki w mundurkach lub obierać cienko i gotować na parze lub w małej ilości wody, najlepiej w całości, a jeśli pokrojone to na duże kawałki. Większość witamin zawartych w ziemniakach jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego ziemniaki powinno się obierać bezpośrednio przed obróbką termiczną, która powinna trwać możliwie krótko, i gotować w małej ilości osolonej wody. Taki sposób gotowania pozwala uniknąć utraty wartości odżywczych.

Niestety ziemniaki nie są dla wszystkich i unikać ich powinny osoby z niewydolnością nerek ze względu na dużą zawartość potasu. Aby zmniejszyć zawartość tego pierwiastka w bulwach należy ziemniaki obgotować, następnie odlać wodę, potem zalać świeżą i gotować do miękkości. Chorzy na reumatyzm również powinni ograniczyć ich spożywanie, gdyż powodują ból oraz sztywność stawów.

Ziemniaki mają również zastosowanie w kosmetyce. Surowe ziemniaki są bogate w przeciwutleniacze i witaminę C, które zwalczają stany zapalne i cienie pod oczami. Surowy ziemniak rewelacyjnie sprawdza się w tym celu. Pobudza on krążenie i zmniejsza rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a przede wszystkim tonizuje skórę. Wystarczy,  że zetrzecie surowego ziemniaka na tarce, zawiniecie w chusteczkę i będziecie przykładać przez ok. 15 min. do twarzy, zwracając szczególną uwagę na okolice pod oczami. Już po kilku takich zabiegach będą widoczne efekty. Jedną z najbardziej znanych zalet surowego ziemniaka jest również jego zdolność do zmniejszenia przebarwień na twarzy. Dlatego też surowy ziemniak doskonale usuwa plamy starcze lub te wynikające z ekspozycji na słońce. Z tego powodu wiele kobiet używa ziemniaków w swoich zabiegach kosmetycznych. Jak już wcześniej wspominałam, surowy ziemniak jest bogaty w witaminę C, potas, miedź i siarkę, czyli idealne składniki potrzebne do głębokiego oczyszczenia skóry, wyeliminowania toksyn i zmniejszenia trądziku czy wyprysków. Czy trzeba dodawać coś więcej? Pędźcie zatem czym prędzej po ziemniaki i zarezerwujcie sobie chwilę dla siebie w łazience. Później polecam rozpalić ognisko i zorganizować dzień pieczonego ziemniaka. U nas wciąż w planach, gdyż pogoda nam nie sprzyja. Jedynie tuż po wykopkach udało się upiec jeszcze świeże bulwy i ubrudzić ręce i buzię osmoloną skórką.

Mam nadzieję, że lubicie ziemniaki i potrawy z nich, gdyż już jutro zaprosimy Was na ziemniaczaną ucztę, którą przygotowały dziewczyny z naszego klubu. Będzie też dla Was konkurs z nagrodą! Pozdrawiam!


 

 

4 komentarze:

  1. No proszę ile to można o ziemniaku się dowiedzieć. Dzięki za info odnośnie ciemnych plam na twarzy. Muszę to wypróbować.
    A przyznam się, że lubię jeść surowe ziemniaki. Zawsze kiedy obieram do obiadu lubię z dwa plasterki sobie odkroić. Dziwne to co? A może ktoś jeszcze tak ma?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas zawsze straszono, że po surowych ziemniakach to rewolucja żołądkowa 😃ale na plamy sprawdzony!

      Usuń
  2. Mniam, lubimy ziemniaki w każdej postaci ... chodzą zamna placki ziemniaczane.... a ostatnio dzieci pomagały w wykopkach u sąsiadow i zarobiły 2 worki wiec jest z czego robic placki 😂 ale musze koniecznie wypróbować sposob na plamy na twarzy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kopalnia wiedzy na temat ziemniaka, czasem warto sie doinformowac, dzięki za tego podsta:)

    OdpowiedzUsuń