Strony

środa, 24 maja 2023

Podróże małe i duże - Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy mieści się na malowniczej Suwalszczyźnie i jest jednym z 23 parków zlokalizowanych na terenie Polski. Sprawdź, co ciekawego może Ci zaoferować i dlaczego warto go odwiedzić.

Parki narodowe to obszary, które poddane są szczególnej ochronie ze względu na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe. Aby ograniczyć działalność człowieka i jego wpływ na obszar chroniony zwiedzanie parków narodowych podlega szczególnym ograniczeniom, a ruch turystyczny odbywa się tylko na wyznaczonych do tego terenach i na określonych zasadach. Jednak każdy park dba o to, aby mimo tych ograniczeń pokazać turystom ciekawe i piękne miejsca, zachęcić ich do aktywnego spędzania czasu, a przede wszystkim edukować przyrodniczo i ekologicznie. W Wigierskim Parku Narodowym dostaniecie to wszystko, a nawet więcej! Zapraszam do lektury.

Ścieżki edukacyjne Wigierskiego Parku Narodowego (WPN)

W WPN znajdziecie aż sześć różnorodnych ścieżek edukacyjnych, podzielonych można by powiedzieć tematycznie: ścieżka Płazy, ścieżka Samle, ścieżka Jeziora, ścieżka Puszcza, ścieżka Suchary, ścieżka Las. Najwięcej mogę Wam opowiedzieć o dwóch ostatnich, które znajdują się w moim sąsiedztwie. Mimo, że mieszkam na Suwalszczyźnie już ponad pięć lat, nadal nie zwiedziałam nawet połowy WPN. Jest on dość rozległy, w związku z czym warto wiedzieć, że zwiedzenie jego wszystkich ścieżek i atrakcji w ciągu jednego dnia jest niemożliwe. Warto zaplanować tu dłuższy pobyt.

 A teraz zapraszam Was na wspólny fotospacer ścieżkami Las i Suchary i ostrzegam - będzie pięknie! 

Ścieżki Las i Suchary

Uwaga! Zaczynamy. Wchodzimy do lasu. Jakie niespodzianki nas spotkają? 

Na początku zwróćcie uwagę na otaczającą Was naturę. Prawdziwa dzikość, bez ingerencji człowieka. To zupełnie coś innego niż sadzone przez człowieka "przemysłowe" lasy.

Na całej ścieżce Las znajdziecie tabliczki informujące o mijanych gatunkach drzew i krzewów. Doskonała forma nauki ich rozpoznawania. 

Można też zapoznać się z występującą na danym obszarze fauną i florą. Niestety szansa na spotkanie większego zwierzaka jest nikła. Raczej trzymają się z dala od turystycznych szlaków. Za to przez całą trasę towarzyszy nam piękny śpiew ptaków.

W budce na wejściu do parku dostaniecie darmowe mapy ułatwiające poruszanie się po szlakach. Ścieżki i drogi krzyżują się ze sobą, a przecież nie chcemy zgubić się w lesie. 

Schodzimy z wygodnych kładek na szeroką, piaskowa drogę. Warto wziąć wygodne obuwie, gdyż niektóre odcinki szlaków prowadzą wprost przez las, wąska ścieżką ścieżką ledwie widoczną w runie.

Sprawne poruszanie się po parku ułatwiają również oznaczenia na drzewach, więc brak mapy nie jest przeszkodą. Można się poczuć trochę jak w górach ;) 

A oto i pierwsza atrakcja - Suchar II. Niespotykane jezioro polodowcowe o specyficznej florze i faunie ze względu na wysoką kwasowości wód i ubogość składników mineralnych. Piękne miejsce z tarasem i ławką na której warto odpocząć i nacieszyć się ciszą i pięknem. 

Ruszamy dalej w głąb lasu. Znowu drewnianą kładką. 

Napotykamy spałę żywiczarską, mijamy równie cudowny jak Suchar II Suchar I i już jesteśmy na drodze do wyjścia z parku. 

Dziękuję za wspólny spacer i zapraszam do dalszej lektury - sprawdźcie czy warto jechać do WPN, jeśli nie jest się fanem pieszych wycieczek :) 

Coś dla leniuszków

Na terenie WPN znajduje się również oblegane przez mieszkańców okolicznych miejscowości w sezonie letnim Jezioro Czarne z plażą i dużym pomostem, tak więc osoby lubiące otoczenie przyrody, a jednocześnie mniej aktywne latem również znajdą w WPN coś dla siebie. Warto zaopatrzyć się w jedzenie, ponieważ na miejscu w sezonie funkcjonuje tylko mały „sklepik” z kawą, napojami i przekąskami. Maluszków trzeba pilnować, ponieważ nie przewidziano im tam żadnych atrakcji tj. chociażby plac zabaw.

UWAGA: mimo, że znajdziecie tam „wypalone” miejsce na ognisko, a być może także osoby robiące grilla ważne jest, że jakakolwiek forma otwartego ognia na terenie parku jest zabroniona! Palone tam ogniska i grille są nielegalne, a porządku pilnuje straż parku, która może nałożyć na Was karę porządkową.

Pobliskie atrakcje, czyli co warto zobaczyć przy okazji 

Jedną z najbardziej znanych atrakcji w bliskiej okolicy WPN jest Pokamedulski Klasztor w Wigrach. Warto go odwiedzić nawet jeśli nie jest się fanem budynków sakralnych, bo główną zaletą tej atrakcji jest nie tyle sam klasztor, co jego umiejscowienie. Zaciekawieni? 

Cały zespół klasztorny położny jest na półwyspie i otoczony jest jeziorem Wigry. Widoki są wspaniałe! Sam kompleks jest bardzo dobrze utrzymany i zadbany, a wewnątrz odpoczniemy w restauracji lub na świeżym powietrzu na ławce otoczonej kwietnym ogrodem. Warto wejść na klasztorną wieżę zegarową, by zobaczyć przepiękny krajobraz Suwalszczyzny i jezioro Wigry z góry. Wokół klasztoru znajdują się stragany z pamiątkami, restauracje serwujące lokalne przysmaki (w tym słynne kartacze), a także agroturystyki oferujące aktywne wypoczywanie w postaci spływów kajakowych.  

O walorach Suwalszczyzny i Wigierskiego Parku Narodowego mogłabym pisać bez końca. Jednak, żeby nie przedłużać zapraszam Was na Suwalszczyznę abyście sami mogli odkryć jej piękno. 

Pozdrawiam ciepło, Natalia Kiler Inspiruje

3 komentarze:

  1. Świetna wycieczka. Nie słyszałam o tym parku. Fajnie, że dzielicie się z nami takimi informacjami. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście malowniczy, zapragnęłam tam pojechać.

    OdpowiedzUsuń