Strony

piątek, 18 września 2020

Domowy Zielnik - WRZOS

 Witajcie.

Dziś gościnnie post za mnie skleciła Pani Jola, która współtworzy grupę na fb "Tradycja mam na imię", do której Was serdecznie zapraszam <klik>.

Pani Jola znalazła w czeluściach internetu rewelacyjne ciekawostki i informacje na temat wrzosu:

WRZOS
Wrzos jest rośliną, która należy do rodziny wrzosowatych. To półkrzew, osiągający wysokość około 20 cm. Rośnie w skupiskach, tworząc tak zwane wrzosowiska porastające duże połacie ziemi. Posiada łodygi rozgałęzione, a gałązki wrzosu są gęsto ulistnione. Jego liście mają kształt igiełkowy, są drobne, z dwoma „uszkami” przy nasadzie. Jesienią kwitnie, kwiaty wrzosu mają charakterystyczny różowo-fioletowy lub biały kolor, rosną w jednostronnych wielokwiatowych gronach na szczytach gałązek.
Właściwości lecznicze:
możemy wykorzystać kwiatostan wrzosu, całą naziemną część rośliny, oraz kłącza. Kwiaty wrzosu posiadają właściwości napotne, moczopędne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe i w związku z tym stosuje się je w stanach zapalnych dróg moczowych, w kamicy nerkowej, w przypadku reumatyzmu, w nieżytach żołądka i jelit, przy biegunkach, złej przemianie materii i braku łaknienia. Wrzos zwyczajny wpływa także na wzrost wydzielania soku żołądkowego, poprawia procesy trawienne, dodatkowo wzmaga apetyt.
Kąpiel w naparze z całej rośliny ma działanie uspokajające. Zapewnia nam doskonały relaks, zmniejsza napięcia nerwowe, jak i zadba o naszą skórę łagodząc stany zapalne. Zaś zastosowany miejscowo wrzos, łagodzi grzybicę. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny.
Napar z kwiatów wrzosu zwyczajnego:
Około 1.5 łyżki kwiatów na dwie szklanki gorącej wody. Proces parzenia powinien się odbywać w naczyniu, bez dostępu światła – pod przykryciem. Po zalaniu suszu wodą naczynie z naparem należy odstawić na godzinę. Dawkowanie to pół szklanki od dwóch do czterech razy dziennie. Działa moczopędnie i odkaża drogi moczowe. W celu poprawy apetytu należy pić napar z kwiatów wrzosu na pół godziny przed posiłkiem.
UWAGA!
Zioła mają ogromną moc uzdrawiającą. Potrafią uleczyć lub wspomóc wszystkie choroby. Jednak zawsze należy pamiętać o konsultacji z lekarzem, zwłaszcza kiedy przyjmujemy inne lekarstwa.
Właściwości magiczne:
Tak jak każda roślina, tak i wrzos posiada właściwości magiczne. Nawet Celtowie wykorzystywali wrzos do dekorowania miejsc zaślubin ponieważ wierzyli, że wrzos zapewnia szczęście i wierność w związku.
Wrzos posiada właściwości ochronne (działa jak tarcza ochronna, odbijając negatywną energię np. zawiść i zazdrość, oraz agresję), wyciszające (uspokajające), relaksujące (sprowadza spokojny sen), antydepresyjne, a także łagodzi konflikty między domownikami, partnerami.
Wrzos nasila empatię, współczucie, wpływa dodatnio na harmonię z otoczeniem. Dodaje cierpliwości, wzmaga wytrzymałość fizyczną i psychiczną.
Kiedy nosisz gałązki wrzosu przy sobie, możesz być pewna, że posiadasz ochronę przed jakimkolwiek aktem przemocy i gwałtem; pomaga okiełznać złe duchy.
Wrzos nosimy przy sobie, żeby przyniósł nam szczęście w każdej dziedzinie życia – tutaj polecam biały wrzos.
Dla ochrony domu, możemy z wrzosu wykonać magiczną miotełkę, która będzie chronić nasze domostwo przed negatywnymi energiami i osobami – można ja powiesić nad drzwiami wejściowymi. Zamiast miotełki, możemy wykonać magiczny wianek ochronny, który należy zawiesić na drzwiach wejściowych naszego mieszkania czy domu. Będzie nas chronił od wszelakich chorób, od negatywnych ludzi, od złego oka, oraz negatywnych energii i bytów.
Wrzos to symbol egipskiej Bogini Izydy – bogini płodności, opiekunki rodzin; przed agresją, przemocą, gwałtem, negatywnymi energiami, kłótnią, negatywnymi osobami, złym okiem, zawiścią i zazdrością.
Wrzos jest rośliną, która nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego śmiało możemy ją hodować w domu, na balkonie, tarasie czy ogrodzie. Jest piękną rośliną ozdobną, która wspaniale komponuje się na rabatkach i skalniakach.

Źródło: <klik>

Pozdrawiam Was ciepło!
tynka

3 komentarze:

  1. Bardzo duzo ciekawostek, my uwielbiamy miod wrzosowy:) ale herbatki nigdy nie stosowałam, moze czas nazbierać kwiatów wrzosów zeby miec na wszelki wypadek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy post. Muszę wybrać się na pobliskie wrzosowiska po kilka gałązek dla ochrony domu. :)

    OdpowiedzUsuń