Strony

piątek, 15 lutego 2019

Domowy zielnik- BRATEK (Fiołek trójbarwny)

Witajcie!
Dziś w domowym zielniku gościmy polne bratki, może trochę niepozorne kwiatuszki o wielu dobrych właściwościach, zwane fachowo fiołkiem trójbarwnym. O ich krewniakach fiołkach wonnych pisałyśmy już tutaj. (klik)

(akwarela karto_flanej)



Takie piękne bratki zdobią dom Ani.

Pamiętajmy, że właściwości lecznicze mają bratki rosnące dziko na polach, a nie te ogrodowe, czy inne ozdobne.
Pewnie znacie lecznicze właściwości bratka, jeśli chodzi o leczenie trądziku młodzieńczego. Napar z bratka łagodzi także egzemy, działa moczopędnie, uszczelnia naczynia włosowate, ma działanie napotne. Kwiaty i liście bratka zawierają związki wysoko cenione w medycynie i kosmetologii, niektóre dość rzadkie, m.in: bioflawonoidy (rutozyd i kwercetynę, hesperydynę), duże ilości śluzów, soli mineralnych i garbników, kwas salicylowy i salicylan metylu, witaminę C, kwasy organiczne, karotenoidy (zeaksantynę i wiolaksantynę), umbeliferon (hydroksykumarynę), saponiny triterpenowe, cukry, niewielkie ilości olejku eterycznego.


Regularne picie naparu z fiołka trójbarwnego pomaga w walce z nadciśnieniem tętniczym.
Pomaga także w dolegliwościach reumatycznych. Herbatka z fiołka trójbarwnego i jednocześnie ciepły kompres z odwaru z tej rośliny, przyłożony na obolałe mięśnie lub stawy, na pewno przyniosą ulgę. To efekt przeciwbólowych i przeciwzapalnych substancji, w które obfituje fiołek – salicylanów i flawonoidów.
Napar z bratków jest nie tylko doskonałym środkiem do przemywania oczu w razie podrażnienia spojówek. Dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynka warto go wykorzystywać do kompresów likwidujących obrzęki i cienie pod oczami.
Ułatwia także odchudzanie. Ekstrakt z fiołka trójbarwnego, ale także zmikronizowane ziele są cennym składnikiem wielu preparatów przeznaczonych do walki z nadwagą. To dlatego, że z jednej strony fiołek pobudza przemianę materii, z drugiej zaś – dzięki znacznej zawartości śluzów – zwiększa uczucie sytości, ułatwiając w ten sposób zachowanie kontroli nad apetytem.
Bratek oczyszcza oskrzela.To zasługa sporej ilości saponin, które zwiększają wydzielanie śluzu i wzmagają odruch wykrztuśny. Dzięki temu picie naparu z bratka może być bardzo pomocne w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, spowodowanych przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli czy np. paleniem papierosów. Jeszcze skuteczniej oczyści się oskrzela z zalegającej w nich wydzieliny, jeśli napar z bratka przygotuje się na mleku, które dodatkowo sprzyja upłynnieniu śluzu.

Bratki znajdują także zastosowanie w kuchni. Z powodzeniem możecie dodawać kolorowe płatki, pączki, młode listki do sałatek, czy zup. Znawcy doradzają, by raczej używać w tym celu kwiatów o fioletowych płatkach, bo te żółte, jedzone w większych ilościach, mogą powodować biegunki.

Ania znalazła dla was przepisy z użyciem bratka:


Zajrzyjcie też do linków z przepisami z wykorzystaniem bratka.






A jak zrobić leczniczy napar z bratka?

W aptekach i sklepach zielarskich można kupić susz z bratka lub gotowe herbatki typu fix. Przygotowując leczniczy odwar, bierzemy 2 łyżki ziela lub 2 torebki herbatki, zalewamy 2 szklankami letniej wody, doprowadzamy do wrzenia, trzymamy na gazie 5 minut (nie gotować), następnie przecedzamy. Podczas przeziębienia pijemy 2 - 3 razy dziennie po pół szklanki po posiłkach; w chorobach skóry i dróg moczowych stosujemy taką kurację przez 2 tygodnie (po trzech miesiącach można ją powtórzyć). Bratek wchodzi także w skład gotowych mieszanek ziół: degrosan, fito-mixVIII, acneflos, hemoroflos.

Spójrzcie także na:

Bratkowy hafcik Asi:



kartkę z bratkami karto_flanej


Jaki widać bratek to także wdzięczny motyw rękodzieła ;)

Pozdrawiamy.

Pisząc posta posługiwałam się źródłem (klik)

3 komentarze:

  1. No to mnie oswiecilyscie! Żadnej z tych informacji nie znałam, no ale człowiek sie uczy całe zycie :):):) dzieki !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bratki to już naprawdę zapowiedż wiosenki, śliczny hafcik i bardzo ciekawe informacje .Pozdrawiam wiosennie :}

    OdpowiedzUsuń
  3. Serio?! Nie miałam pojęcia, że można bratka wykorzystać do herbaty, czy sałatki, ale fajne informacje, ciekawe jak smakuje taki bratek w sałatce :3

    OdpowiedzUsuń