Strony

piątek, 19 kwietnia 2024

Kuchnia "zero waste" #6

 Witajcie...

 Czy zastanawialiście się kiedyś, ile jedzenia wyrzucacie każdego dnia? Od resztek warzyw po opakowania – odpady kuchenne mogą stanowić znaczną część naszego codziennego śmieciowego ekosystemu. Jednak istnieje ruch, który stawia sobie za cel zmniejszenie ilości odpadów generowanych w kuchni – "KUCHNIA ZERO WASTE".

Czym jest Kuchnia Zero Waste?


Kuchnia Zero Waste to podejście do gotowania i spożywania jedzenia, które minimalizuje ilość produkowanych odpadów. Opiera się na trzech podstawowych zasadach: redukcji, ponownym wykorzystaniu i recyklingu.
Kuchnia zero waste to nie tylko sposób na zmniejszenie ilości odpadów, ale także doskonała okazja do kreatywnego podejścia do gotowania oraz eksperymentowania z nowymi smakami.

Prowadzenie Kuchni Zero Waste może wydawać się wyzwaniem na początku, ale z czasem staje się ono nawykiem, który przynosi wiele korzyści – zarówno dla środowiska, jak i dla portfela.

Zacznij od planowania posiłków – Planując posiłki, unikasz kupowania nadmiernych ilości żywności, które mogą zepsuć się przed zużyciem.

Kupuj lokalnie i sezonowo – Produkty lokalne często są pakowane w mniej opakowań, a ich transport generuje mniejszą ilość emisji CO2.

Wykorzystaj wszystkie części produktów – Skórki, łodygi i resztki jedzenia mogą być wykorzystane do przygotowania smacznych i pożywnych potraw.

Zainwestuj w odpowiednie pojemniki – Posiadanie pojemników na żywność wzbogaconych ochronnymi pokrywkami lub folią woskową pozwoli Ci przechowywać żywność dłużej bez konieczności korzystania z jednorazowych opakowań.

Prowadzenie Kuchni Zero Waste to proces, który wymaga zaangażowania i świadomości, ale każdy krok w kierunku zmniejszenia ilości produkowanych odpadów ma znaczenie. Dlaczego więc nie zacząć już dziś?


Majalena przygotowała kilka prostych pomysłów na posiłki z wykorzystaniem zasad kuchni zero waste.

1. Warzywna zupa minestrone z wykorzystaniem resztek warzyw: Zupa minestrone to doskonały sposób na wykorzystanie resztek warzyw, takich jak marchew, seler, cebula czy pomidory. Dodając do tego bulion warzywny przygotowany z warzywnych obierek i resztek, można stworzyć smaczną i pożywną zupę, która doskonale nadaje się na obiad lub kolację.

2. Pieczone warzywa z resztek z zupy lub sałatki: Warzywa pieczone to świetna propozycja na wykorzystanie resztek zupy czy sałatki. Wystarczy pokroić warzywa na kawałki, przyprawić je ulubionymi ziołami i piec w piekarniku do momentu, aż staną się miękkie i lekko zrumienione. Podane np. z ryżem lub kaszą czy jajkiem stanowią pełnowartościowy posiłek (mój ulubiony ;) )

3. Zupa krem z resztek warzyw: Zupa krem to świetny sposób na prosty i szybki posiłek.
Wystarczy lekko podsmażyć wszystkie warzywa (ziemniak, marchewka, cebula, seler, bataty, dynia, pietruszka - to co mamy) pokrojone w kawałki, dodać kostkę bulionową i gotować ok 30min. Potem wszystko zmiksować blenderem, doprawić do smaku przyprawami wg uznania i podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

4. Koktajl owocowy z resztek owoców: Koktajl to szybki i pożywny sposób na wykorzystanie resztek owoców. Wystarczy zmiksować owoce, np. banany, truskawki i mango, z mlekiem roślinnym lub jogurtem naturalnym, dodając ewentualnie miód lub syrop klonowy dla słodkości. Koktajl owocowy to pyszna i zdrowa przekąska lub śniadanie.

***

A oto propozycje tynki.

Szczególnie po jakiś większych świętach lub uroczystościach czasami borykamy się z nadmiarem "czegoś". Tak było np. w przypadku Wielkanocy. Dużo jajek na twardo przerobiłam na dawno nie robione kotleciki jajeczne. Kilka jajek na twardo albo drobno pokroić, albo zmielić przez maszynkę/zetrzeć na tarce na grubych oczkach. W zależności od ilości jajek na twardo (u mnie 5) dodać surowe, przyprawy ulubione (u mnie sól, pieprz, domowa vegeta, odrobina suszonego oregano i natka świeżej pietruszki), bułki tartej tyle, żeby wyrobić plastyczną masę. Następnie z masy formujemy kuleczki, spłaszczamy je, obtaczamy w bułce tartej i smażymy na oleju aż się zrumienią. Podawałam z ziemniakami z koperkiem i surówkami.



A tu wyjątkowa smaczna improwizacja pt."czyszczenie lodówki" albo jak kto woli "witajcie wszyscy razem". Propozycja na kolację... w tej SAŁACIE Z RÓŻNORODNOŚCIAMI znalazły się między innymi: sałata lodowa, pomidory, oliwki, avokado, cebula, resztka pieczonego fileta z kurczaka, kawałki serów (pleśniowy, feta i tarty parmezan) oraz jajka na twardo i rzeżucha, a nawet kawałki grillowanej cukini pozostałej od obiadu. Do zrobienia sosu sałatkowego użyłam nieco oliwy, soku z cytryny, pieprzu cytrynowego, soli, odrobiny musztardy, nieco wody (akurat do pozostałości musztardy w słoiku dodałam resztę składników i miałam w czym dokładnie wymieszać sos sałatkowy). Podałam z czerstwą bagietką -odświeżoną za pomocą zrumienienia na patelni na maśle i oliwie.


Joanna -JB chciała Wam pokazać jak wykorzystuje mięso z rosołu i resztki pieczeni drobiowej:

Mięsne sakiewki a`la chinkali

składniki na ciasto: pół kilograma mąki, szklanka gorącej wody, łyżka oleju, małe jajko, 1/4 łyżeczki soli


Z podanych składników zagniatamy ciasto, foliujemy i odkładamy na pół godziny. Potem odrywamy po kawałku, wałkujemy i wycinamy kółka (ja robiłam to miseczką, bo lepiej aby były większe ok. 10cm). Na środek dajemy łyżkę mięsa (zmielonego lub zblendowanego z dodatkiem soli, pieprzu, czosnku i odrobimy rosołu). Zaklejamy ciasto "do góry" tak aby wyglądało jak sakiewki. Gotujemy ok. 8min. Podajemy np. z sosem sojowym.


Zachęcamy do naszych poprzednich wpisów "kuchnia zero waste".
Podzielcie się z nami także swoimi pomysłami oraz dajcie znać czy chcecie więcej naszych inspiracji w tym temacie.
Pozdrawiamy Was ciepło!
Zespół KTM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz