poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Zrobione z mamą - Nasza ulubiona książka

Już całkiem niebawem Światowy Dzień Książki przypadający w rocznicę urodzin Szekspira- 23 kwietnia.
Dlatego chcemy Was zaprosić do udziału w wyzwaniu "Zrobione z mamą" dotyczącym książek dla dzieci. Zaprezentujcie nam wasze ulubione książki, które czytacie razem z Waszymi dziećmi. Moze są one też źródłem twórczych zabaw? Moze "skusicie sie" zatem na udzial w tym wyzwaniu?


(Zdjecie banerka z www.emaluszki.pl)

A tu garsc inspiracji naszego zespolu:

Karto_flana ze swoimi chłopakami uwielbia czytać książkę Otfrieda Preusslera "Mały duszek".


Mały duszek jest sympatycznym stworzeniem. Mieszka w starej skrzyni na zamku w Puchaczowie. Budzi się o 12 w nocy -w godzinę duchów- z murów zamku spogląda na pogrążone w śnie miasto na dole. Czasem przysiada na gałęzi ze swoim przyjacielem puchaczem Uhu-Szuhu, a potem znów zasypia. Skrycie marzy, by móc obejrzeć miasto za dnia. Niespodziewanie to marzenie się spełnia. I jest to początek zabawnych perypetii i wydarzeń, które zmieniają spokojne życie małego duszka. Na szczęście spieszą mu z pomocą dzieci...
Książka czytana na dobranoc z pewnością pomoże oswoić lęki przed nocnymi potworami. ;) Do tego jest przezabawna i niesie oczywiście pozytywne przesłanie o potrzebie pomocy innym, nawet tym najbardziej odmiennym, a także o sile przyjaźni. Atutem tego wydania książki są też cudnie staroświeckie ilustracje F.J. Trippa.A oto mały duszek sportretowany przez starszego synka karto_flanej:


(korpus duszka powstał z kawałka serwetki ;) )

Wiola z córeczkami uwielbia dobrodusznego, poczciwego, sympatycznego Koziołka Matołka- bohatera książki Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem. Zapewne wszyscy znają przygody koziołka, który chciał mieć podkute kopytka i wyruszył w tym celu do Pacanowa. Po drodze przeżył wiele niesamowitych przygód. Może dzięki tej książce i nasze dzieci nauczą się, że warto być wytrwałym i dążyć do zdobycia celu? I tutaj wielkim atutem są ilustracje Mariana Walentynowicza:W 2012 r sympatyczny koziołek skończył 80 lat! :) A tutaj wygląda całkiem młodo, autorką portretu jest Kalinka- córcia Wioli.


tynka ze swoimi maluchami jest na etapie klasycznych bajek i baśni oraz opowiadań o sympatycznych postaciach, które pomagają dzieciakom zrozumieć codzienność. Na dobranoc ostatnio hitem jest "O rybaku i złotej rybce" (baśń ludowa, po raz pierwszy spisana przez braci Grimm) z morałem, że w życiu trzeba się cieszyć tym, co się posiada, że nie warto być zachłannym, bo można przez tę chciwość i nieuczciwe zamiary zostać z niczym.Dla moich dzieciaków powstał wycinek akwenu wodnego (z pudełka po butach) ozdabiałam go razem z maluchami, wycięłam też ze złotego kartonu "złote rybki" na wikol przykleiłam małe magnesiki...zrobiłam wędkę z kawałka kordonka i magnesiku (element od tablicy magnetycznej) i zabawa w wyłowienie złotej rybki trwa w najlepsze. Taka zabawa trenuje dokładność i precyzję ruchówa także cierpliwość. Planuję także próby łowienia rybki z zasłoniętymi oczami i kierowaniem dziecka poprzez mówienie gdzie się owa zdobycz znajduje: w prawo, w lewo, na dół, niżej etc.
Kolejnymi ulubionymi opowieściami są perypetie sympatycznej Koci Kici i jej przyjaciół. Dotychczas w serii ukazało się 13 tytułów, których autorką jest Anita Głowińska. Mój 2latek i 3latka pokochali Kocię Kicię i chyba będzie trzeba zaopatrzyć się w kolejne tytuły serii. A dla Was kilka migawek niezwykle prostych, barwnych ilustracji, które podbiły serducha moich dzieciaków:
Hanka proponuje wam  do przeczytania z dziećmi przygody dzielnego "Szewczyka Dratewki" autorstwa Janiny Porazińskiej.
Szewczyk był nie tylko dzielny, nie złamywał się porazkami, ale też pomagał tym, którzy tej pomocy potrzebowali. Dzięki swojemu dobremu sercu pokonał złą czarownice i zdobył serce pieknej królewny. Pomagały mu mrówki, pszczoły, kaczki, ryby... Może i nasze dzieci dzięki tej bajce nauczą się szanować zwierzęta, nawet te najmniejsze?


Synek Hani Bartek narysował mrówke właśnie z tej bajki w koszulce własnej drużyny pilkarskiej, zagrzewającą zawodników do boju.


I jak myślicie, czy podołacie naszemu wyzwaniu? ;)
Zasady udziału w wyzwaniu:

1. Prosimy przedstawić ulubioną książkę lub książki, także znane bajki i baśnie (Jednak nie więcej jak 3) Waszego dziecka (dzieci), oraz kreatywne prace dzieci powiązane tematycznie z treścią książki.


2. Aby zgłosić pracę wpiszcie w komentarzu pod postem link do Waszej pracy, ale nie do całego bloga (na końcu posta jest też "żabka" Inlinkz do zgłaszania wpisów z pracami)

3. W poście podajcie linka wstecznego do naszego bloga (w przypadku jego braku prace nie będą brały udziału w wyzwaniu) prosimy także o zamieszczenie banerka do naszego wyzwania.

4. Prace muszą być nowe, nie publikowane przed dniem wyzwania.

5. Możecie zgłaszać maksymalnie 3 prace!

6. Prace można dodatkowo zgłaszać na naszym fanpage'u
Równocześnie prosimy o umieszczanie banerka z odnośnikiem na Waszych fanpage'ach jeśli je tylko posiadacie.


Życzmy tworczej weny i pozdrawiamy. Zespół

2 komentarze:

  1. Dziewczyny jestem pełna podziwu dla Waszych pomysłów!!Normalnie potraficie zainspirować!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne książki i prace :)
    Też dołączę się do zabawy :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń