środa, 25 marca 2020

Odkrywamy pasje naszych dzieci.

Witam Was bardzo serdecznie
 w kolejnym wpisie z cyklu Rodzicielstwo.

Mój ulubiony pisarz- Stephen King napisał znamienne słowa:
"Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja, 
jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym". 
Jak się domyślacie, dzisiejszym tematem będą ogólnie rozumiane pasje i zainteresowania naszych dzieci. Czym zatem jest pasja?

Wikipedia podaje nam taką o to definicję tego słowa:
Hobby (pasja, konik) - czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie albo też nawet z zarobkiem. Głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.
Jak słusznie zauważył na swoim blogu Mariusz Tomaszewski, jest to niezwykle uproszczona definicja i zawiera sporo niedopowiedzeń w tymże zakresie. Bo pasja to coś, co płynie z głębi serca, nie z naszego rozumu. To swoista energia życiowa, która budzi w nas pozytywne emocje. To nasza odskocznia od prozaicznych zmartwień i problemów, szarości dnia codziennego. Pasja niejako ładuje nasze "akumulatory". Z własnego doświadczenia wiem, że skupiając się na robieniu tego co kocham, nie czuję zmęczenia. Każdy z Was zapewne zna to uczucie, bo jestem przekonana, że niejedna nieprzespana noc za Wami, by doczytać ulubioną książkę, obejrzeć interesujący film czy dokończyć projekt. Brzmi znajomo, prawda? 

Do czego jednak zmierzam? Otóż, jak wynika z mojego wstępu, pasja jest czymś bardzo pozytywnym. Pomaga się nam zrelaksować, daje nam satysfakcję, jest odskocznią od powszednich obowiązków. Dlatego dziś chciałabym Was zachęcić do wspólnego poszukiwania drogi usłanej pasjami... Drogi, którą podążą Wasze dzieci, a może i Wy razem z nimi. Kto wie? W końcu nic tak nie zbliża jak wspólne zainteresowania ;)

A zatem zapraszam Was na wędrówkę po świecie pasji... 
Załóżcie wygodne buty i w drogę...

Co może stać się pasją naszych pociech?
Zapewne wiele osób pomyśli teraz o telefonach, grach komputerowych... Chyba tym najczęściej interesują się współczesne dzieciaki. Ja jednak chciałabym zaprezentować Wam alternatywne rozwiązania, by taki o to widok nie stał się stałym elementem wpisanym w naszą rzeczywistość.


W kręgu zainteresowań mogą znaleźć się z pozoru prozaiczne rzeczy:

1. Czytanie książek
Idealne hobby dla zabieganych. Książkę można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, czy to w tradycyjnej formie papierowej, czy w formie audiobooka bądź ebooka. Czytać zatem można wszędzie- w komunikacji miejskiej, w czasie przerwy między zajęciami, w łóżku przed snem. Kto wie, może zaowocuje to w przyszłości założeniem bloga literackiego? 


2. Fotografia
Tak wiem, odkrywcza nie jestem. Niemniej sama przekonałam się ostatnio, że może pochłonąć bez reszty. Dobór odpowiedniego oświetlenia, tła czy chociażby uchwycenie "tego czegoś" na zdjęciu może sprawiać niesamowitą frajdę. I uwierzcie, na początek wcale nie jest potrzebny drogi sprzęt. Fotki robione telefonem również mogą być niepowtarzalne.


3. Gra na instrumencie, śpiewanie, słuchanie muzyki
Nie od dziś wiadomo, że gra na instrumencie- wszystko zależy od preferencji dziecka: pianino, flet, gitara, skrzypce, perkusja i wiele, wiele innych- pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Poprawia koncentrację, a co za tym idzie ułatwia przyswajanie wiedzy, co w znaczącym stopniu przekłada się na lepsze wyniki w nauce. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.


Śpiewanie również można traktować w kategorii hobby. Nie trzeba koniecznie robić tego profesjonalnie czy uczęszczać na lekcje śpiewu. Amatorskie podśpiewywanie czy wtórowanie ulubionym wykonawcom w trakcie słuchania przebojów również jest pasją- bo sprawia nam przyjemność.

4. Kulinaria
Hobby może mieć charakter bardziej przyziemny, domowy. W kręgu zainteresowań naszych dzieci może znaleźć się wspólne gotowanie, piecznie ciast i ciasteczek czy przygotowywanie przetworów. Dzieci lubią eksperymentować w kuchni, poznawać nowe smaki i zapachy. Warto to wykorzystać, bo w ten sposób codzienne obowiązki staną się dla nich przyjemnością, a dla Was okazją do wspólnego spędzania czasu.

5. Upcykling, recykling, zero waste, przeróbki i renowacje
Wykorzystywanie starych, niepotrzebnych rzeczy, nadawanie im nowego życia to również zagadnienie, które może stać się pasją. Pobudza do twórczego i kreatywnego myślenia, uczy odpowiedzialności za świat. 

6. Ogrodnictwo
Hodowla roślin czy ziół może być niezwykle absorbująca. Uczy też odpowiedzialności i systematyczności- chociażby przez konieczność podlewania roślinki.


7. Sport
Tutaj pole do popisu jest ogromne. Mogą to być najzwyklejsze spacery, wędrówki z naszym czworonożnym pupilem. Może to być również jazda na rowerze, rolkach, deskorolce... Możemy hobbystycznie biegać czy uprawiać dowolną dyscyplinę sportową: gimnastykę artystyczną, siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną. Może to równie dobrze być trening na siłowni bądź zajęcia fitness. Popularna stała się również jazda konna, pływanie czy wędkarstwo.
Wszystko zależy od naszych upodobań i preferencji...



8. Taniec
Taniec stał się niezwykle modny w dzisiejszych czasach. Szkoły tańca prześcigają się w wymyślaniu nowych zajęć: zumba, taniec klasyczny, tango, taniec nowoczesny... Każdy znajdzie coś dla siebie.


9. Hobby twórcze
Nie ukrywam, że to chyba moja ulubiona kategoria. Zaliczyć tu można wszelkie dziedziny rękodzielnicze: ceramika, decoupage, haft, makrama, układanie kwiatów, origami, rzeźbiarstwo, krawiectwo, wikliniarstwo, tkactwo, szydełkowanie, tworzenie biżuterii... I wiele, wiele innych. Tworzenie jest niezwykle fascynujące: pobudza kreatywność, wyobraźnię. Już nie wspomnę o kształtowaniu zdolności manualnych...



10. Gry planszowe, szachy, warcaby, rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli 
To zajęcia zmuszające nas do logicznego myślenia, wymyślania strategii. To również doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem.


11. Podróżowanie, zwiedzanie
O tym, że podróżowanie jest fascynujące nie trzeba nikogo przekonywać. To przede wszystkim fantastyczna przygoda- pozwala odkryć różnorodność świata, jego specyfikę i różnorakość kulturową. To także próba- naszej zaradności, sił, możliwości. Osobiście uwielbiam wypady w nasze polskie Bieszczady. Kocham ich urok, zapomniane cmentarze, nieprzetarte szlaki... Jednych pociąga górski krajobraz, innych z kolei zwiedzanie zabytkowych budowli, poznawanie ich historii, analiza architektury... 

12. Kolekcjonerstwo
Kto z nas w dzieciństwie nie zbierał pocztówek, znaczków, kolorowych karteczek... Do dziś z sentymentem wspominam wizyty na poczcie, gdzie zaopatrywałam się w kolejną pocztówkę z kotkiem, pieskiem czy konikiem...



13. Modelarstwo
Budowanie modeli statków, łodzi czy budowli to naprawdę super zabawa- nie tylko dla młodszych, ale i nieco starszych chłopców. Takie hobby połączy niejednego ojca z synem.

14. Nauka języków obcych
Nauka również może być naszą pasją. Nie należy jednak mylić chęci poznania języków obcych z naszym parciem na ich naukę. Zapisywanie dziecka na kolejne zajęcia językowe wbrew jego woli i chęciom wcale nie będzie rozwijaniem jego pasji ;)

To tylko kilka przykładów. Możliwości jest zdecydowanie więcej, wystarczy tylko rozejrzeć się wokół. Swoje rozważania zakończę słowami Michała Olszewskiego:


Mało przydatne hobby już dawno zapomniane, wiersze, fotografia, historia średniowiecza, punk-rock i wycieczki do Puszczy Boreckiej. To właściwie dziwne, że z dnia na dzień machnęliśmy wszystko w kąt i rzuciliśmy się na najbardziej oblegane kierunki. Marketing, zarządzanie, administracja, filologia germańska – pasje sprzedane za obietnice dobrych zarobków i szybką niezależność. Niby pogodziłem się z tym wyborem, pragmatyczne myślenie ma w końcu kolosalną przyszłość, ale gorycz czasem dolega.

Życzę Wam byście wspólnie odnaleźli pasje swoich pociech i umiejętnie je kształtowali. A może Wasze pociechy już mają intersujące pasje,
 o których nie wspomniałam.
 Podzielcie się tym koniecznie w komentarzu.

Pozdrawiam Was serdecznie
Aga S


Źródła:

7 komentarzy:

  1. Dzieki za ten wpis! Duzo swoich pasji tu odnajduje i wierze ze moje dzieci takze znalazłyby tu takze swoje pasje:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, cieszę się niezmiernie, że wpis się spodobał. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. Osobiście wolę pielęgnować pasję które dzieci wymyślają sobie sami. Niż te gdzie dzieci są popychani przez rodziców. Oczywiście można coś zaproponować ale nic na siłę. Widokówki, znaczki, karteczki z notesików i wszystkie listy mam do dzisiaj na strychu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ależ oczywiście! Również wspieram pasje moich dzieci. Trzeba je bacznie obserwować i pomagać w zdobywaniu tego, co interesuje je najbardziej <3

      Usuń
  3. Cieszę się, że mój artykuł do czegoś się przydał. Polecam się na przyszłość. :)
    Bardzo fajne pomysły na eksperymentowanie z dziećmi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To ja dziękuję. Pana wpis niezmiernie mnie zainspirował. Cieszę się, że są miejsca w sieci, gdzie można przeczytać dobry wpis;) pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  4. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń