poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Morskie opowieści - "O" jak "Oceanologia" i ośmiornica

 Ahoj wakacyjni czytelnicy morskich opowieści. Dziś zapraszam Was do podwodnych przygód z Kapitanem Nemo. Zanim jednak przejdziemy do lektury wykonamy specjalny morski kubek.

Do zrobienia ośmiornicy na kubku użyłyśmy specjalnej glinki (podobnej do modeliny), która po wypieczeniu w piekarniku trwale łączy się kubkiem (można ją też przykleić). Taki wypieczony element jest trwały, odporny na wgniecenia i mycie. Jeśli nie macie takiej glinki a chcecie się tylko pobawić to można tez użyć modeliny (po wypieczeniu też trwała, ale może się łamać) lub plasteliny.

Zaczynamy od uformowania głowy ośmiornicy:

Następnie doklejamy nogi (8 nóg):

Patyczkiem robimy okrągłę odciski na nogach ośmiornicy:
Teraz pora na oczy i buzię:
Doklejamy parę muszelek i gwiazdek z gotowych foremek i kubki wędrują do pieca.
Gotowy kubek Lili:
I mój:

Teraz pora zaparzyć dobrą herbatkę i przenieść się do drugiej połowy XIX wieku. Przedstawiam Wam bardzo ciekawą książkę pt. "Oceanologia". Już sama okładka z przestrzenną formą pośrodku intryguje i zachęca do zajrzenia do środka.


Książka jest napisana jako dziennik z podróży. Główny narrator to chłopiec, który odpowiadając na ogłoszenie Kapitana Nemo zostaje członkiem załogi Nautilusa i przeżywa różne morskie przygody.
Oprócz opisów kolejnych etapów podróży, na każdej stronie znajdujemy różne dopiski, artykuły, listy, informacje o zwierzętach, wydarzeniach... Często są one ukryte - trzeba otwierać dodatkowe kartki, koperty, książeczki...



Książka dla każdego: małego czytelnika zainteresują z pewnością rysunki, obrazki, które można dotknąć jak np. próbki skał czy wysuszona na proszek meduza. Są też ilustracje rozkładane jak wnętrze łodzi podwodnej, mapy, listy...
Starszy czytelnik będzie chciał się przekonać czy to rzeczywiście "Prawdziwa relacja z podroży Nautilusa" (to podtytuł książki) i porównać wydarzenia w niej opisane do "20000 mil podwodnej żeglugi" Juliusza Verne.




"Oceanologia" to też edukacyjna książka, która wiedzę zapodaje w sposób bardzo interesujący. Znajdziemy tu szczegółową mapę dna morskiego z zaznaczonymi rowami i podwodnymi górami, do tego teorię płyt tektonicznych oraz ich rozmieszczenie. Poznajemy poszczególne strefy wód morskich oraz zamieszkujące je zwierzęta - od wielorybów po jednokomórkowce. Jest nawet omówione dzieło Karola Darwina "O pochodzeniu gatunków". Nie zabrakło tu opisów mitycznych stworów oraz owianego tajemnicą , zatopionego miasta Atlantyda.

Dziś przygotowałam dla Was prawdziwe morskie opowieści, czyż nie?
Polecam książkę i pozdrawiam Was serdecznie.
JB


1 komentarz:

  1. Wow jestem pod wrażeniem Waszego poziomu spędzania wspólnie czasu.... brawa za swietne kubeczki, chetnie poszukam takiej Glinki :)

    OdpowiedzUsuń