piątek, 5 lipca 2019

Domowy Zielnik- OREGANO i MAJERANEK

Oregano i majeranek, oba zioła bardzo popularne w naszych kuchniach.
Oregano najbardziej jest znane jako przyprawa. Jednak oregano i pozyskiwany z niego olejek od lat znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej, ponieważ posiadają wiele właściwości leczniczych. Oregano wykazuje m.in. działanie przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, poprawia trawienie, łagodzi kaszel.
Oregano, czyli lebiodka pospolita, to przyprawa, której właściwości docenili już starożytni Grecy. Przykładali oni liście tej rośliny, by złagodzić bóle mięśni. Z kolei Rzymianie stosowali je na ukąszenia skorpionów i pająków. Olejek z oregano był stosowany na wzmocnienie odporności. Obecnie oregano większe zastosowanie znalazło w kuchni niż w medycynie.
Źródło i jeszcze więcej informacji tu<klik>



Majeranek - ze względu na swoje właściwości lecznicze - znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni jako przyprawa, lecz także w medycynie naturalnej. Majeranek to sprawdzony sposób na katar, kaszel, chore zatoki, trawienie, odchudzanie i nie tylko. Leczniczym działaniem odznacza się także olejek majerankowy. 
Majeranek  ogrodowy (Origanum Majorana L. syn. Majorana  hortensis) to zioło, którego właściwości lecznicze od lat są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Dawniej majeranek znalazł zastosowanie jako środek na wzmocnienie serce, wzmożenie popędu płciowego, poprawienie trzeźwości umysłu, dolegliwości żołądkowe czy kamienie nerkowe. Wierzono nawet, że majeranek jest skutecznym lekiem na jad skorpionów. Obecnie również uważa się, że majeranek ma liczne właściwości zdrowotne. Współczesna fitoterapia poleca majeranek na katar, kaszel, chore zatoki, trawienie, a nawet na odchudzanie.

Majeranek - napar na kaszel
Przygotuj 1 łyżkę suszonego majeranku i miód. Majeranek zalej szklanką wrzącej wody i pozostaw do zaparzenia pod przykryciem na ok. 15 minut. Gdy ostygnie, przecedź, dodaj miód i wymieszaj. Napar pij 2-3 razy dziennie.
Majeranek - płukanka na gardło
Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i pod przykryciem odstaw na 10 minut. Przecedź, wymieszaj z łyżeczką oliwy. Potrzymaj łyk ciepłego naparu w ustach, potem przepłucz nim gardło i wypluj.
Więcej informacji tu<klik>


Może zechcecie wypróbować też te pomysły:
Maść majerankowa <klik>
Pesto z oregano <klik>

karto_flana proponuje gulasz pieczony z majerankową posypką

Dla 6-8 osób:
1 kg mięsa na gulasz (wołowe)
3 cebule
3-4 łyżki oleju
sól, pieprz, cukier
1 łyżka koncentratu pomidorowego
200 ml białego wina wytrawnego
500 g pomidorów w puszcze pokrojonych w kostkę
500 g kolorowej papryki
2 łodygi selera naciowego
2 łyżki suszonego majeranku
3 kromki chleba tostowego
50g masła
Mięso pokroić w kostkę, a cebule drobno posiekać. Na rozgrzanym silnie oleju podsmażyć mięso przez kilka minut często mieszając. Dodać posiekaną cebulę, posolić, popieprzyć i posłodzić nieco do smaku. Dodać przecier pomidorowy, wymieszać i dusić przez 1-2 minuty. Wlać pomidory z puszki, wino oraz 200 ml wody. Wymieszać. Przełożyć do brytfanny, przykryć pokrywką, wstawić do nagrzanego piekarnika- 150°C ( z termoobiegiem- 125°C), piec przez 1 1/2 godziny. Papryki oczyścić, pokroić w kostkę, łodygi selera umyć i posiekać w talarki. Dodać do gulaszu po ok. godzinie pieczenia, wymieszać, przykryć, piec dalej. Z chleba odjąć skórkę, drobno pokruszyć, dodać majeranek i masło, zagnieść. Następnie na pół godziny przed końcem pieczenia położyć rozdrobnioną posypkę na gulaszu. Piec już bez pokrywki.

cukinia po grecku (z dodatkiem oregano)

Dla 4 osób:
2 duże cukinie
250 g mielonego mięsa
cebula
1/2 czerwonej papryki
2 ząbki czosnku
oregano
sól, pieprz
3 łyżki mąki
2 łyżki masła
400 ml płynnej śmietany
100 g startego ostrego żółtego sera np. tylżycki, cheddar
1 jajko
Cukinie przekroić wzdłuż, obgotować w osolonej, wrzącej wodzie 15 minut. Wyjąć, ostudzić i wydrążyć. Wydrążony miąższ posiekać. Cebulę i paprykę oczyścić i pokroić w kostkę. Czosnek drobno posiekać. Na patelni rozpuścić 1 łyżkę masła, dodać mięso i warzywa, smażyć ok. 5 minut mieszając. Doprawić do smaku oregano, solą i pieprzem. Farszem napełnić cukinie i wystawić do naczynia żaroodpornego, lub 2 mniejszych. Pozostałe masło rozpuścić w rondelku, podsmażyć z mąką na rumiano, rozprowadzić śmietaną, gotować ok. 5 minut, dodać ser, wymieszać , przyprawić do smaku solą i pieprzem, dodać jajko i wymieszać. Sosem polać cukinii, wstawić do piekarnika. Piec w temperaturze 200 °C ok. 15 minut.


Lola proponuje zapiekankę z pełnoziarnistym makaronem, mięsem mielonym, bakłażanem, pomidorami, majerankiem pod pierzynką z beszamelu:
Oraz fasolkę z marchewką, pomidorami i majerankiem:

tynka zaprasza na pizzę, do sosu pomidorowego na spód pizzy dodała suszone oregano,  po upieczeniu dodała świeże listki oregano.

A Wy do czego dodajecie te zioła?

9 komentarzy:

  1. Co to za książka? fajne informacje- dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka to nieustannie od lat inspirująca mnie "Dzika kuchnia"-prof. Łukasza Łuczaja :)
      Zerknij w poprzednie wpisy z naszego cyklu "domowy zielnik", często korzystam z przepisów w niej zawartych. Polecam. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Ja praktycznie do wszystkiego poza rosołem dodaję majeranek, oregano mniej ale i ta przyprawa zawsze musi u mnie być. Nie wyobrażam sobie fasolki po bretońsku bez nich, zapiekanki czy sosu do pizzy. Nawet do pieczonych udek dodaję do przyprawy. A zupy zawsze muszą szczyptę, dwie majeranku dostać.
    Porywam przepis na gulasz pieczony-pierwszy raz widzę taką wersję ale ślinka mi na niego leci:-) A fasolka z marchewka? coś nowego również przetestuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda. Fasola bez majeranku to nie fasola, haha...
      U mnie również oba te zioła zawsze muszą być pod ręką :)

      Usuń
  3. My sporo zużywamy tych ziół, majeranku wiecej, sadzimy tez w ogrodzie i ścinamy i suszymy zeby miec własny, głownie do wyrobów mięsnych kiełbasa, kaszanka ale takze na bierząco do obiadów z morsami czy do zup....oregano głownie do pizzy i zapiekanek ;) lubie te zioła, bardzo !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) swój ziołowy kącik muszę wzbogacić o majeranek jeszcze :)

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie wiedziałem, że oregano można stosować również na dolegliwości zdrowotne! Jeśli już o nich mowa, to jak chronicie się przed ta podstępną infekcją, jaką jest koronawirus? Czy wprowadziliście szczególne środki ostrożności?

    OdpowiedzUsuń