sobota, 3 lutego 2018

Domowy zielnik - KURKUMA


Kurkuma to pochodząca z Indii przyprawa, która otrzymywana jest z korzenia podobnej do imbiru rośliny zwanej ostryżem. Właściwości kurkumy docenia się przede wszystkim w kuchni azjatyckiej. To właśnie kurkuma (a konkretnie jeden z jej składników - kurkumina) nadaje charakterystyczny, żółtopomarańczowy kolor potrawom curry. Zastosowanie kurkumy w barwieniu produktów spożywczych sięga 600 r. p.n.e. W 700 r. n.e. przyprawa ta dotarła do Chin. Z zapisków uzdrawiaczy hinduskich i chińskich można się dowiedzieć o wielu dobroczynnych działaniach kurkumy. Była ona stosowana w celu łagodzenia skurczów menstruacyjnych, chorób układu oddechowego, chorób pasożytniczych, niedrożności wątroby, wrzodów oraz stanów zapalnych. Obecnie właściwości kurkumy badają naukowcy, którzy przekonują, że ma ona znacznie szersze działanie.

Kurkuma zawiera także inny cenny składnik - kurkuminę. Wiele badań dowodzi, że ten polifenol ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i może być przydatny w profilaktyce i leczeniu wielu nowotworów. Mimo to nie można trkatowac kurkuminy jako leku na raka.

Kurkuma może przyspieszac procesy naprawcze w mózgu. Wszystko za sprawą zawartości tumeronu - związku, który pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych w mózgu oraz może wspomóc naprawę mózgu po chorobie lub urazie.

Kurkuma wykazuje działanie żółciopędne.
Kurkuma pomoże także wzmocnic odpornośc oraz zapobiec infekcom, ponadto wykazuje działanie pomocne przy obniżeniu poziomu cukru we krwi i cholesterolu.
Kurkuma to jedna z podstawowych przypraw w krajach Bliskiego Wschodu - wchodzi na przykład w skład curry. Kurkuma jest też istotnym składnikiem musztardy i sosu Worcestershire. Mielona kurkuma to doskonały dodatek do potraw duszonych, zup i ryżu. Nada charakterystyczny smak rosołowi, potrawom z drobiu, ryb i owoców morza. Można dodawać ją do marynat. Kurkuma to także zamiennik szafranu - jednej z najdroższych przypraw świata. Warto wiedzieć, że kurkuma jest stosowana w przemyśle spożywczym jako barwnik o numerze E100.

Używacie kurkumy w Waszej kuchni?
Ja na dobre zaprzyjaźniłam się z nią prawie 2 lata temu...Szklanka wody z miodem, kurkumą, cytryną i imbirem to na dobry początek dnia...moje dzieci nazywają mój napój "żółtą herbatką"
(szczypta kurkumy, kilka plastrów imbiru zalewam pół szklanki wrzątku, zostawiam na noc przykrytą szklankę, rano dolewam gorącej wody, dosładzam miodem, dodaję cytrynę do smaku)

...z kolei gdy łapie nas przeziębienie korzystam z przepisu na "złote mleko"...nie dość, że smakuje wyśmienicie to jeszcze naprawdę skutecznie wpływa na dobre samopoczucie i pomaga w zwalczaniu infekcji. Oto link do przepisu, w którym krok po kroku przeczytacie jak przygotować pastę z kurkumy a następnie jak przy jej użyciu zrobić "złote mleko" <KLIK>
A jeśli jesteście fanami smaku mieszanki "curry" to przepis dla Was <KLIK>
Z kolei Wielkanocą wykorzystajcie kurkumę do zabarwienia jajek <klik>, pamiętajcie, by uzyskać piękny słoneczny żółty odcień - do barwienia użyjcie jajek o jak najbielszych skorupkach.

A może Wy macie jeszcze jakieś ciekawe pomysły wykorzystania kurkumy? 


tynka



12 komentarzy:

  1. Będę musiała spróbować tej żółtej herbatki😊 Ja kurkumy używałam do tej pory jedynie przy wekowaniu ogórków i to w połączeniu z curry. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spróbuj Agnieszko koniecznie...taka "herbatka" po powrocie ze spaceru z czworonogami będzie Ci smakowała! :)

      Usuń
  2. My używamy kurkumy od wielu lat. Dodaję ją do wielu potraw - do zup, do mięs, do ciast. Ale jakoś nigdy nie wpadłam na to, aby dodać ją do czegoś do picia. :)
    Z kurkumą lepiej nie przesadzić bo jest gorzka i kiedy dodamy jej zbyt dużo to będzie niesmaczne. Chyba tylko raz mi się to przydarzyło. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W ogóle jest niezwykle aromatyczna i w jakimkolwiek przepisie trzeba używać jej zaczynając od szczypty ☺pozdrawiam

      Usuń
  3. Ja dodaję do ryżu i potraw z drobiu :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. O prosze, nie wiedziałam ze ma tyle zastosowań! Musze wypróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawa jestem tej żółtej herbatki. Wszystkie składniki w domu mam, więc koniecznie muszę spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam kurkumę, kiedyś dodawałam jej do panierki do schabowych i zupy dyniowej, i do innych orientalnych potraw, niestety ani partner ani starsze dziecko jej nie lubią, może kiedyś do niej powrócę.

    OdpowiedzUsuń
  7. Musze sprobowac mezowi dawac rano herbatke z kurkuma, podobno pomaga w takich dolegliwościach bolowych jakie on ma

    OdpowiedzUsuń
  8. Sporo ostatnio czytałam o kurkumie - ma super właściwości, ale ponoć trzeba jej jeść 2-3 łyżeczki dziennie żeby były odczuwalne pozytywne efekty (jej pozytywne właściwości podkręca pieprz, jeśli dobrze zapamiętałam)

    My lubimy kuchnię azjatycką, ostatnimi czasy kurkumy używaliśmy sporo :) głównie do zup :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Chyba i ja muszę zacząć ją stosować :) nie wiedziałam że ma takie wspaniałe właściwości :) a nawet szczypty w kuchni nie znajdę.

    OdpowiedzUsuń
  10. No i ja wpisuję do osób polecających kurkumę. Właśnie jestem po kuracji tym cudownym napojem. We wtorek rozkładała mnie grypa -bolała każda kosteczka nawet w najmniejszym palcu u ręki -normalnie szok i niedowierzanie , że ona tam istnieje też;). Oczywiście nie obyło się bez leków na gorączkę, jednak że jestem zwolennikiem syropów z cebuli i czosnku, postanowiłam też wspomóc się jeszcze innymi specyfikami. Złote mleko jak najbardziej inplus. Do tego jeszcze herbatka z oregano i dziś tj. czwartek jestem na chodzie :). Także polecam:)

    OdpowiedzUsuń