sobota, 15 września 2018

Mama czyta - Danuta Chlupová "Blizna"

 Katarzyna otrzymuje ofertę półrocznego wyjazdu do Ostrawy, aby otworzyć i rozkręcić zagraniczną filię firmy. Dla czterdziestolatki z rodziną, ułożonym życiem i wyrobionymi nawykami taka misja wydaje się poważną wyprawą. Przyjmuje jednak propozycję i już trzy tygodnie później zjawia się w czeskim hotelu. Od miejscowego studenta historii, którego zatrudnia jako tłumacza, przypadkiem dowiaduje się o tragedii pobliskiej wioski. Katarzyna ma powody, by sądzić, że ta historia ma związek z młodością jej 91-letniej teściowej.Główną bohaterką książki jest Katarzyna, która zajmuje się organizacją fili swojej firmy w Czechach, dzięki swym nowym współpracownikom odkrywa tajemnice mieszkańców wsi Żywocice. To właśnie tam Niemcy w akcji odwetowej za atak partyzantów rozstrzelali 36 Polaków zamieszkujących Śląsk Cieszyński. Fabuła książki rozgrywa się w latach współczesnych, ale także cofamy się do roku 1944, strach, niemoc, bieda, tęsknota ale i nadzieja towarzyszyły bohaterom.
Szybko okazuje się, że rozpoczęte śledztwo będzie dotyczyło członka jej najbliższej rodziny, zachęcam do przeczytania powieści, a dowiecie się, że tytułowa blizna jest nie tylko fizyczna.

Zmusza do refleksji, chwili zastanowienia się, jak my zachowalibyśmy się w tamtych czasach, w określonej sytuacji. Co zrobilibyśmy gdybyśmy odkryli, że osoba, którą szanowaliśmy i kochaliśmy wiele lat zrobiła coś niewybaczalnego.
"Blizna" jest debiutancką książką Pani Danuty i zasłużenie zbiera nagrody. Pomysł na fabułę świetny, napisana jeszcze lepiej, czyta się ją zadziwiająco szybko, a po skończeniu czujemy niedosyt.
 

3 komentarze: