piątek, 2 sierpnia 2024

Bezpieczne wakacje: użądlenia przez owady

 W czasie lata pszczółki i osy uwijają się wśród kwiatów aby zebrać jak najwięcej pyłku. Nie atakują one ludzi celowo tylko gdy czują się zagrożone. Najczęściej zdarza się gdy boso chodzimy po trawie, w której kwitną też kwiaty (np. kończyna) lub gdy zwabione słodkimi napojami, jedzeniem znajda się niezauważone w naszych ciastkach, słodkich napojach.

(Pexels)
(Pexels)

Użądlenie przez osę czy pszczołę jest bardzo bolesne i pozostawia białą plamkę z czerwoną obwódką. Uwaga! Pszczoły pozostawiają w miejscu użądlenia żądło! Trzeba je delikatnie usunąć, nie naruszając woreczka z jadem, możliwa jest także opuchlizna po ukąszeniu pszczoły.
Ból i zaczerwienienie po użądleniu osy może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni . W większości przypadków ustępuje, nie pozostawiając po sobie żadnych objawów. Jedynie u osób z alergią na jad osy może pojawić się duży obrzęk, którego średnica może przekroczyć nawet 10 cm. W takiej sytuacji z problemem należy udać się do lekarza. Na mniej dokuczliwe użądlenia można zastosować zimne okłady oraz żele przeciwalergiczne dostępne w aptece bez recepty, np. Fenistil lub Foxil.
Kolejnym problemem jest użądlenie pszczoły. W tym przypadku w miejscu użądlenia może powstać bolesny rumień i obrzęk, któremu towarzyszy pieczenie i uczucie rozpierania. Objawy te zazwyczaj utrzymują się przez 1-2 doby od użądlenia. Jeśli więc ukąszenie pszczoły daje u dziecka objawy, a opuchlizna utrzymuje się na drugi dzień, należy wstrzymać się z zamartwianiem. Wyjątek stanowi alergia na jad pszczoły, która wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Jeśli dostrzeżesz, że Twoje dziecko zostało ukąszone, udziel mu pierwszej pomocy. Jeśli „sprawcą” jest pszczoła lub osa, a użądlenie nastąpiło w okolicy twarzy, szyi czy też w język lub gardło (np. podczas jedzenia czegoś słodkiego), może wystąpić silna reakcja alergiczna zagrażająca zdrowiu, a nawet życiu. Jeśli więc to nastąpi, obserwuj uważnie, czy nie pojawią się: 
silna opuchlizna po ukąszeniu, 
trudności w oddychaniu lub mówieniu, 
złe samopoczucie, chrypka lub świszczący oddech. 
W takiej sytuacji pilnie wezwij pogotowie lub udaj się z dzieckiem na SOR. Konsultacji z lekarzem wymaga także silny skórny odczyn po ugryzieniu owada.
Domowe sposoby na użądlenia:
Z rzeczy dostępnych w domu, które można użyć, aby wspomóc się po ugryzieniu osy, wymienić można na pewno ocet i cytrynę. Po odkażeniu, czy po prostu przemyciu miejsca użądlenia wodą z mydłem, można przyłożyć do skóry okład z użyciem tych produktów. Pomoże to zmniejszyć intensywność objawów i powstający obrzęk. Pomocne będą tez okłady z lodu. Jednak w sytuacji, kiedy rozwija się reakcja alergiczna, domowe sposoby będą niewystarczające.

Pamiętaj!
Jeśli zaatakowała Cię osa, pierwsze, co należy zrobić, to oddalić się z miejsca, gdzie zaatakował Cię owad, żeby nie narazić się na kolejne ugryzienie. Osy mogą atakować wielokrotnie. Dopiero kiedy oddalisz się od owada, odkaź miejsce użądlenia i przyłóż chłodzący okład lub zastosuj potrzebne leki.

Jak uniknąć użądleń?
Staraj się też nie pić i nie jeść słodkich napoi czy posiłków na świeżym powietrzu, jeśli w okolicy mieszkają osy. Produkty tego typu będą je do Ciebie zwabiać. Na pikniku zwracaj uwagę na jedzenie i picie, zanim włożysz je do ust. Jeśli naczynia z pożywieniem są otwarte, owad może znajdować się na jedzeniu czy też na brzegach szklanki. 
Warto rozważyć też zainstalowanie odpowiednich siatek w oknach, które pomogą uchronić Cię przed insektami. Niestety większość repelentów, które są dostępne jako ochrona przed komarami, nie będą miały działania odstraszającego na osy czy inne owady błonkoskrzydłe.

Jeśli chcesz uniknąć bezpośredniego kontaktu z owadami, unikaj mocno pachnących kosmetyków lub perfum. Niektóre kompozycje zapachowe mogą łudząco przypominać kwiaty i działać na owady jak wabik. Oprócz zapachów kusić mogą też żywe i intensywne kolory ubrań, które osa może widzieć jako kwiat. Unikaj chodzenia boso po trawie. Jeśli staniesz na owadzie, w obronie najprawdopodobniej Cię użądli.

Ostatnia rada, którą się podzielę, żeby uniknąć użądlenia, jest dla wielu bardzo trudna w wykonaniu. Kiedy w twoim otoczeniu pojawi się osa, nie panikuj. Zachowaj spokój i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Próbując ją odgonić, zwiększasz szansę, że sprowokujesz ją do ataku. Wstań i przenieś się, oddal się od jedzenia lub miejsca, przy którym przebywał owad lub delikatnie zamknij pojemniki z kuszącymi go produktami. Osa zaatakuje tylko wtedy, kiedy poczuje zagrożenie.

Bezpiecznych wakacji Wam życzę

Joanna - JB

1 komentarz:

  1. 😉 ja jestem uczulona na ukąszenia owadów blonkoskrzydlych i zawsze omijam.je z daleka, mimo.wielkiwgo podziwu i zachwytu dla niezwykłych pszczol .... uczulam także swoje dzieci, chociaż uwielbiamy oglądać świat owadów mój brat i 2 sasiadow maja pasieki pszczół.... więc mimo uczulenia jesteśmy nimi otoczeni haha

    OdpowiedzUsuń