poniedziałek, 26 sierpnia 2024

Drewno w mieszkaniu. Czy napewno?

Każdy z nas ma w domu/mieszkaniu meble, podłogi, drzwi czy okna. Wiele z nich wygląda jak wykonane z drewna, ale nie do końca drewnem w 100% jest. Czy wiesz z czego są "drewniane" przedmioty, które masz w domu? 


Drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym. Przy okazji jedynym prawdziwie odnawialnym (co powinna zapewniać nam odpowiedzialna gospodarka leśna). Jednak, aby otaczać się drewnem w swoim codziennym otoczeniu potrzebujemy dziś często grubego portfela. 

Dlaczego tak jest? 

Z drewna możemy produkować prawie wszystko. A to zasługa jego różnorodności. Mamy setki gatunków drzew na świecie, a każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Jedne są lekkie (jak balsa), przez co idealne dla modelarstwa. Inne ciężkie (jak gwajak), nasączone substancjami organicznymi - idealne do ciężkich zastosowań na przykład kolejowych czy szkutniczych. Każde z nich ma cudowny i niepowtarzalny rysunek słojów, wybarwienie, czy nawet połysk. Jednak, aby wykonywać z drewna przedmioty użytkowe, oprócz wyżej wymienionych cech musi być ono również odpowiedniej jakości. I tak dla mebli, podłóg czy stolarki w większości przypadków musi być to drewno bardzo dobrej klasy. Co to oznacza? Nie może posiadać m.in. zgnilizny, sinizny, pęknięć, wypadających lub chorych sęków i innych cech uznawanych za estetyczne i wytrzymałościowe wady. A to tylko część z wymagań stawianych drewnu tartacznemu do użytku w meblarstwie czy stolarce budowlanej. Ogólnie jest to szerokie zagadnienie, więc zakończmy stwierdzeniem, że drewno musi być dobrej jakości. A skoro surowiec musi być dobrej jakości, to jest również odpowiednio drogi. Tym bardziej, że w lasach o dobry jakościowo surowiec coraz ciężej...

Co więc w zamian?



Płyty drewnopodobne to materiały znane od dziesięcioleci. Na pewno każda/y z Was słyszał/a o płytach OSB, wiórowych czy MDF i sklejce. I to właśnie one wykorzystywane są najczęściej do wytwarzania mebli, podłóg czy drzwi lokalowych. Powleka się je sztucznymi foliami lub laminatami, które naśladują rysunek drewna. Te tańsze są cienkie i płaskie, droższe folie i laminaty są grubsze, trwałe i potrafią do złudzenia przypominać prawdziwe drewno - nie tylko wybarwieniem, ale także charakterystyczną strukturą porów wyczuwalną dotykiem. Niektóre, dobrze wykonane wyroby ze sztucznymi okleinami potrafią być naprawdę dobrej jakości. 

Co warto wybrać? Prawdziwe drewno czy sztuczną okleinę? 

Prawdziwe drewno w domu jest można powiedzieć oznaką luksusu, za który jednak trzeba zapłacić. Niedawno szukałam drewnianej komody i ich ceny zaczynają się od 5 tysięcy za na prawdę prosty produkt do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za komody designerskie. A już za 1000 - 1500 zł możemy kupić komodę z płyty i wzorów mamy do wyboru do koloru. W przypadku drewna wybór jest niestety ograniczony. 

Niezaprzeczalną zaletą drewna jest jego trwałość - przy odpowiedzialnym, a nawet normalnym użytkowaniu meble czy stolarka wykonane z litego drewna posłużą nam latami. Do tego możemy je odnowić, przerobić, przemalować w dowolnym momencie. W przypadku wyrobów z płyty ich żywotność jest ograniczona, zwłaszcza w przypadku najtańszych wersji. Oderwana folia/sztuczna okleina nie nadają się już do odnowienia. Do tego wyroby te są mniej odporne na szkodzenia mechaniczne, których często nie da się już naprawić, ani zamaskować. W przypadku litego drewna jesteśmy w stanie je wycyklinować czy zlikwidować stolarskimi metodami niewielkie wgniecenia - co jest przydatne zwłaszcza przy podłogach. 

Lita deska podłogowa czy panel? Ciężko poznać, prawda?

Podsumowując: jeśli zależy ci na długoletnich produktach zainwestuj w drewno. Jeśli lubisz często zmieniać wystrój domu mogą Ci wystarczyć wyroby z okleinowanej płyty - są tańsze, a jak się dobrze poszuka to można je znaleźć z dobrą jakościowo powłoką, do złudzenia przypominającą prawdziwą strukturę i wybarwienie drewna. 

Czy podobał Ci się dzisiejszy wpis? Jeśli tak, daj znać w komentarzu czy chciał/abyś takich więcej :)

Natalia Kiler Inspiruje

1 komentarz:

  1. U nas jest i drewno i płyty.... w zależności tak naprawdę co kupujemy, stoły drewniane zdecydowanie i łóżka piętrowe.... szafki z płyt....

    OdpowiedzUsuń