W czasie upałów np. w weekend wybieramy się chętnie na rodzinne wycieczki nad jeziora lub rzekę.
Oto przypomnienie kilku zasad zachowania bezpieczeństwa nad akwenem wodnym.
- Podstawową zasadną bezpieczeństwa nad naszymi dziećmi jest, aby nie spuszczać ich z widzenia. Nie traćmy czujność nawet jak kąpielisko jest strzeżone przez ratownika .Starajmy się na zmianę zawszę obserwować dzieci w wodzie.
- Dzieci nie powinny wchodzić do wody od razu po zjedzeniu posiłku. Najlepiej zrobić krótką przerwę, gdzie można poświęcić czas na zabawy na plaży. Dzieci nie powinny też wchodzić do wody nagrzane. Organizm może zareagować szokiem termicznym. Do wody należy wchodzić stopniowo.
- Maluczki wychładzają się szybciej niż dorośli, więc należy dostosować długość przebywania dzieci w wodzie do pogody.
- Ochrona przed słońcem, czyli stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi jest niezbędna, nawet wtedy gdy temperatura jest w granicach 23 -25 stopni C.
- Dzieci nie zdają sobie niebezpieczeństw w trakcie zabawy w akwenie wodnym. Nie czują strachy przed wodą i mogą wejść dalej na głęboką wodę lub pod pomost, dlatego rodzic cały czas czuwa nad bezpieczeństwem.
- Edukujemy dzieci co można robić nad rzeką/ jeziorem. Gdzie może się kąpać. Czego nie powinno robić w żadnym wypadku. Często małe dzieci biorą przykład ze starszej młodzieży, którzy zachowują się nieodpowiednio. Na przykład skaczą z pomostu na główkę. Warto o tym porozmawiać z dzieckiem, aby było świadome dlatego jest to zabronione.
- Statystycznie około 90% przypadków utonięć dzieci, było wtedy gdy rodzic był 10 metrów od tragicznego wydarzenia. Trzeba zachować 100% czujność.
Podsumowując, aby bezpiecznie wypoczywać nad jeziorem lub rzeką należy zachować zdrowy rozsądek. Bardzo ważna jest edukacja dzieci jak powinny się zachować. Życzymy Wam wspaniałych wspomnień z wakacyjnych wycieczek.
👌 dokładnie tak !
OdpowiedzUsuń