poniedziałek, 19 sierpnia 2024

TUTORIAL: Makatka dekoracyjna na papierowym krośnie

Rękodzieło od zawsze fascynowało i inspirowało zarówno dorosłych, jak i dzieci. W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Wami pomysłem na twórcze spędzenie czasu z dziećmi – ręcznie tkanie niewielkich makatek dekoracyjnych. To nie tylko doskonała zabawa, ale również sposób na rozwijanie zdolności manualnych i wyobraźni naszych pociech.


Co to jest makatka?

Makatka to niewielki, ozdobny kawałek tkaniny, często o tematycznych wzorach, który może być zawieszony na ścianie. Tradycyjnie makatki były używane do dekoracji domów, a ich wzory często nawiązywały do folkloru i codziennego życia. Współczesne makatki mogą przybierać najróżniejsze formy i kolory, a ich tworzenie jest świetnym zajęciem dla dzieci.


Jak wykonać ręcznie tkane makatki?

Ręcznie tkane makatki to fantastyczny projekt, który pozwala dzieciom na rozwijanie swoich umiejętności manualnych i kreatywności.


1. Potrzebne materiały:

- Mała rama do tkania (można ją wykonać samodzielnie z kartonu)

- Różnokolorowe włóczki lub nici

- Igła tkacka (lub duża igła z tępym końcem)

- Nożyczki

- Drewniany patyczek lub gałązka (do zawieszenia makatki)

- Kawałek kartonu (opcjonalnie, jeśli tworzycie ramę samodzielnie)


Krok 1: Przygotowanie ramy

- Jeśli nie macie gotowej ramy, możecie ją łatwo stworzyć z kawałka kartonu. Wystarczy wyciąć prostokąt i na górze oraz na dole zrobić nacięcia, przez które przeciągnięcie nici osnowy (pionowe nici).

1. Wykonanie ramy z kartonu:

   - Wytnij prostokąt z kartonu, np. o wymiarach 20 x30 cm. (w naszym projekcie było to 10x15cm)

   - Na górnym i dolnym brzegu prostokąta wykonaj nacięcia co 1 cm, głębokości ok. 1 cm. Te nacięcia posłużą do zamocowania nici osnowy.


2. Zamocowanie nici osnowy:

   - Przeciągnij nici przez nacięcia na górze i dole ramy, tworząc pionowe linie. Każda linia powinna być napięta, aby tkanie było łatwiejsze.

   - Zabezpiecz włóczkę, bądź nici przyklejając na brzegu taśmę, ktróra będzie trzymała włóczkę aby się nie zsuneła w czasie wyplatania. 


Krok 2: Tkanie

1. Nawlekanie igły:

   - Nawlecz igłę wybraną włóczką lub nicią. Możecie zacząć od prostego koloru, a następnie przechodzić do bardziej skomplikowanych wzorów.


2. Rozpoczęcie tkania:

- Przeplataj włóczkę pomiędzy nitkami osnowy, zaczynając od jednej strony ramy do drugiej. Przeciągaj włóczkę naprzemiennie nad i pod nitkami osnowy.

- Po dotarciu do końca rzędu, zmień kierunek i przeplataj w przeciwną stronę, znów naprzemiennie nad i pod nitkami osnowy.





3. Zmiana kolorów i wzorów:

   - Aby zmienić kolor, po prostu odetnij aktualną włóczkę, zawiąż nową na końcu poprzedniej i kontynuuj tkanie.

   - Możecie eksperymentować z różnymi wzorami, takimi jak pasy, zygzaki czy nawet proste obrazki.



Krok 3: Wykończenie makatki

1. Zdejmowanie makatki z ramy:

- Po zakończeniu tkania zdejmij nici osnowy na dolnym i górnym brzegu ramy.

- Ostrożnie zdejmij makatkę z ramy, zachowując nitki osnowy w równych rzędach.


2. Zawiązywanie końcówek:

   - Zawiąż końce nici osnowy, aby utrzymać wzór w miejscu. Możesz zawiązać kilka nici razem dla większej stabilności. U nas tych włóczek jest dość sporo, bo każdy jeden rząd był robiony osibną włóczką (taka była wizja dziewczynek) 





3. Obcinanie końcówek:

- Dla estetyki wszystkie zwiazane końcówki zostaly na koncu obciete i wyrownane.


3. Przymocowanie patyczka:

- Zawiąż górne końce nici osnowy wokół patyczka lub gałązki, tworząc uchwyt do zawieszenia makatki.



Krok 4: Zawieszenie makatki

- Twoja makatka jest gotowa! Znajdź odpowiednie miejsce na ścianie i zawieś ją, ciesząc się pięknym rękodziełem stworzonym wspólnie z dziećmi.





Dodatkowe wskazówki:

- Prostota: Na początek wybierz proste wzory i kolory, aby dzieci mogły łatwo opanować podstawy tkania.

- Bezpieczeństwo: Upewnij się, że igły są odpowiednie dla dzieci – najlepiej używać igieł z tępymi końcami.

- Kreatywność: Zachęcaj dzieci do eksperymentowania z różnymi kolorami i wzorami. Każda makatka może być inna i niepowtarzalna.


Inspiracje

Dziecięce makatki mogą być różnorodne. Mogą przedstawiać abstrakcyjne wzory, zwierzęta,  czy rośliny. Poniżej kilka inspiracji:

- Kolorowe tęcze – łatwe do wykonania i bardzo efektowne.

- Zwierzęce motywy – małe sówki czy kotki.

- Kwiatowe kompozycje – delikatne wzory inspirowane naturą.


Mam nadzieję, że ten tutorial zainspiruje Was do stworzenia własnych, pięknych makatek. To wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu i rozwijania umiejętności rękodzielniczych. 

Dodatkowo, własnoręcznie wykonane makatki mogą stać się piękną ozdobą dziecięcego pokoju lub wyjątkowym prezentem dla bliskich.

Zachęcam do spróbowania! Tworzenie makatek to nie tylko świetna zabawa, ale także nauka przez zabawę i cenne doświadczenie dla każdego dziecka.

Powodzenia!

2 komentarze:

  1. Fajny pomysł, odrazu mi się zachciało taki szmacianej chodniczek zrobić a krosno można zrobić na kartonie takie większe haha i przewlekać np. Pocięte paski materiału, będzie taki szmaciany chodniczek 😀😃🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Ooo. Super inspiracja😍 makatka urocza

    OdpowiedzUsuń