piątek, 24 czerwca 2016

Ośmiorniczki dla wcześniaków - włączamy się do akcji :)

Witajcie!

Szydełkująca część naszych projektantek, niezależnie od siebie włączyła się do akcji "Ośmiorniczki dla wcześniaków". Akcja każdego dnia zyskuje nowe wsparcie w postaci twórczych i chętnych do pomocy osób, a my jako Klub Twóczych Mam też postanowiłyśmy ją wesprzeć.

O co chodzi z tymi ośmiorniczkami?


źródło: https://www.facebook.com/groups/osmiorniczkidlawczesniakow/

Akcja rozpoczęła się w Danii w 2013 r. i zyskuje wciąż nowych zwolenników (https://www.spruttegruppen.dk). Ośmiorniczki trafiają do noworodków leżących w inkubatorach, często wcześniej ośmiorniczkę nosiła przy sobie Mama po to, aby ta przeniknęła matczynym zapachem i dobrymi bakteriami. Macki ośmiorniczek są skręcone, przypominają Maluszkom pępowinę, którą bawią się w łonie matki. To wszystko powoduje, że kontakt z ośmiorniczką pozwala na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa dziecku, a także na zapewnienie mu większego bezpieczeństwa w inkubatorze - dziecko woli bawić się mackami ośmiorniczki niż kabelkami przy różnego rodzaju sprzętach. Z relacji rodziców wynika, że to również dla nich pozytywny bodziec. Świadomość, że obcy ludzie wspomagają ich w trudnych chwilach choćby poprzez taki drobiazg jakim jest mała ośmiorniczka pomaga przetrwać trudne chwile, gdy nie mogą swoich dzieci zabrać do domu.

https://www.facebook.com/groups/osmiorniczkidlawczesniakow/

Jeżeli macie ochotę przyłączyć się do akcji serdecznie zapraszamy, należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:

- w celu zapewnienia bezpieczeństwa noworodkom ośmiornica musi spełniać następujące wymagania:
 • musi być zrobiona z włóczki w 100% bawełnianej, bez żadnych domieszek
 • musi być dość mocno wypełniona silikonowym wypełnieniem (można kupić wypełnienie do poduszek lub maskotek w pasmanteriach, sklepach z poduszkami i kołdrami lub na allegro)
 • długość macki po rozciągnięciu nie może przekraczać 22 cm
 • główka powinna być długości 6-9 cm i powinna być zrobiona dość ciasno półsłupkami tak, aby nie wychodziło z niej wypełnienie
 • oczka, uśmiech można wyhaftować, wyszydełkować, nie można dołączać żadnych plastikowych ani metalowych elementów. Jak mówią koordynatorki akcji w Polsce im prostsza tym lepsza :)
 • do środka nie wkładamy żadnych dzwoneczków, grzechotek itp. 
- w celu ochrony praw autorskich a także poszanowania organizatorów akcji:
 • wzór ośmiornicy został opracowany z myślą o wcześniakach i do nich ośmiorniczki mają trafić
 • nie wolno ośmiorniczek odsprzedawać i czerpać z tego jakichkolwiek korzyści (zdarzają się ogłoszenia na allegro i olx o sprzedaży ośmiorniczek, na szczęście grono dziewczyn wspomagających akcję jest tak duże, że dość szybko ogłoszenia są blokowane) 
Jeżeli jako przyszła Mama jesteś zainteresowana akcją, zorientuj się czy Twój szpital bierze udział w akcji, nie kupuj/nie zamwiaj ośmiorniczki poza szpitalem, możesz wyrządzić Maluszkowi krzywdę (nie masz pewności z czego zrobiona jest ośmiorniczka, czy jest bezpieczna i spełnia wymagania, czym jest wypełniona i w czym prana). Jeżeli Twój szpital nie włączył się do akcji oznacza, że najprawdopodobniej nie pozwolą Ci włożyć ośmiorniczki do inkubatora. Ośmiorniczki są prane w szpitalu, w temperaturze 60 stopni C, w antyalergicznych płynach, koordynatorki akcji sprawdzają zgodność ośmiorniczki z wymaganiami i tylko w ten sposób, można otrzymać ośmiorniczkę. To naprawdę bardzo ważne.


Poniżej link do grupy fb, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji, skontaktować się z koordynatorami, pobrać wzór i przede wszystkim zmotywować się do działania:
https://www.facebook.com/groups/osmiorniczkidlawczesniakow/

i link do społeczności, jeśli nie dziergacie a chciałybyście wiedzieć więcej:

https://www.facebook.com/osmiorniczkidlawczesniakow/

My już zaczęłyśmy dziergać:

Pierwsza ośmiorniczka Ani trafiła na pokazową tablicę, jako zachęta do działania, w ramach Yarnboombingu w Gnieźnie (więcej o imprezie tutaj)

źródło zdjęcia (klik)


a kolejne trzy wyruszyły w drogę do szpitala w Wejherowie:


Na siostry czeka też truskaweczka:karto_flana też już zrobiła ośmiorniczkę


podobnie jak Wiola:


Ośmiorniczki Moniki też już wyruszyły w świat wspierać Maluszki

W związku z tym, że mamy nadzieję, że to nie będzie jednorazowy zryw pomyślałyśmy o tym, aby co miesiąc publikować galerię naszych i Waszych ośmiorniczek, co Wy na to? Na Wasze zgłoszenia czekamy do 20 każdego miesiąca (na dole czeka żabka)  :))


Jeżeli macie ochotę przyłączyć się do akcji a nie macie fb to zapraszam do kontaktu: winniex@wp.pl Postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania, wspomóc radą przy tworzeniu ośmiorniczki i adresem wysyłki.

Pozdrawiamy serdecznie
Ania wraz z całym zespołem KTM8 komentarzy:

 1. Świetna akcja.
  Też w niej w końcu wezmę udział :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł z tą galerią ośmiorniczek! Ja już zaczęłam dziergać i na pewno się przyłączę :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Akcja jest świetna :) Dlatego sama postanowiłam się przyłączyć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziergać nie umiem, ale udostępniłam u siebie na FB, może ktoś kto umie, przyłączy się :) Piękna akcja!

  OdpowiedzUsuń