piątek, 31 grudnia 2021
Szczęśliwego Nowego Roku!!
czwartek, 30 grudnia 2021
Kreatywne czytanie - Podróż Siódma - Stanisław Lem w nowej odsłonie
Witajcie,
Kończy się rok 2021. Rok ten był też w Polsce obchodzony jako rok Stanisława Lema (1921-2006). Tej postaci chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Znany w Polsce a także na świecie futurolog, genialny pisarz science-fiction. Za granicą znany jest głównie ze swojej powieści Solaris dwukrotnie zekranizowanej (1972 i 2002).
Mnie Lem kojarzy się z "Opowieściami o Pilocie Pirxie" z podstawówki oraz z "Bajkami robotów".
Na pewno warto sięgnąć po literaturę, która wyszła spod jego pióra. Młodsze pokolenie poza filmem może w ogóle nie mieć sposobności aby poznać tę postać. Stąd też wydaje mi się powstał pomysł, aby również i ich zachęcić do sięgnięcia po któreś z jego dzieł. Na kanwie jednej z nich powstał komiks "Opowieść Siódma". Cała moja trójka chłopaków szybko wchłonęła to opowiadanie w formie komiksu, ja zresztą też i powiem szczerze, że jeśli ktoś ma ochotę zachęcić dziecko czy nastolatka aby zainteresował się Lemem, to warto mu ten komiks podsunąć pod nos, bo być może zachęcony ciekawą fabułą, sięgnie po książki Lema.
Mamy tu mnóstwo bawienia się czasoprzestrzenią oraz aury tajemniczości, grozy a zarazem absurdalności.
Cały ten komiks nie miałby tego czegoś gdyby nie wspaniałe rysunki rysownika, którym jest John J Muth. Jak ktoś pragnie na trochę wpaść w pętlę czasu, to odsyłam do Wydawnictwa Literackiego, które pięknie wydało tę książkę
Pozdrawiam
Katrin
wtorek, 28 grudnia 2021
Sezonowe Mamy - Sylwestrowe sałatki
Rok 2021 zbliża się ku końcowi i na pewno myślicie już o menu Sylwestrowym?! Jeśli planujecie ten czas spędzić na domówkach proponuję przygotować którąś z zaproponowanych przez nas sałatek. Ja przygotowałam dla Was mój top 3, czyli te sałatki, które wprost uwielbiam, robi się je błyskawicznie i równie szybko znikają z talerzy. Na początek zaserwuję Wam Sałatkę Francuską, którą sama nazwałam ze względu na składniki. Jest to moja wersja sałatki, którą jadłam w pewnej restauracji i po prostu musiałam ją odtworzyć. Udało mi się uzyskać smak,taki jak zamierzałam. Spróbujecie?
1. Sałatka Francuska - składniki:
500 g mixu sałat z rukolą (ja dodałam dodatkową rukolę, bo uwielbiam)
1 pomarańcza obrana z białej skórki i pokrojona
pół melona - kulki (lub 2 gruszki)
1 ser Camembert naturalny pokrojony w trójkąty, obtoczony w prażonych ziarnach
60 g mieszanki ziaren do sałatek (słonecznik, dynia, pini) uprażone na suchej patelni
1 pierś z kurczaka upieczona sote z przyprawami w folii i pokrojona w plasterki
Sos:
2 łyżeczki octu balsamicznego
2 kopiaste łyżeczki musztardy francuskiej
1 łyżeczka miodu
2 łyżki soku z melona
zlany sos z pieczonej piersi
Wszystkie składniki sosu dokładnie połączyć.
W salaterce układamy sałatę, lekko polewamy sosem. Na sałacie układamy pozostałe składniki i obficie polewamy sosem. Jemy od razu po przyrządzeniu!
2. Sałatka z rukolą i pomarańczą
To prosta i szybka sałatka, którą często robię na podwieczorek. Składniki, jakich potrzebujecie to:
opakowanie rukoli 500 g
2 małe pomarańcze, obrane z białej skórki i pokrojone
Ser z niebieską pleśnią 100 g, pokrojony w grubą kostkę
garść orzechów włoskich
Sos:
sok z połowy pomarańczy
1 łyżeczka miodu
Składniki sosu dokładnie połączyć.
Na półmisku ułożyć rukolę, na niej poukładać pozostałe składniki i polać sosem tuż przed podaniem.
3. Sałatka z tortellini z rukolą i suszonymi pomidorami, na którą przepis zaczerpnęłam stąd klik, bo "przemówiła" do mnie ze zdjęcia 😁, a ja jem oczami. Polecam, jest pyszna. Nie zawiodłam się! Swoją zmodyfikowałam i posypałam szczypiorkiem, a zamiast gorgonzoli dałam mozzarellę.
Joanna JB poleca Wam swoje Carpaccio z pieczonych buraków ze szpinakiem i fetą:
Buraki należy upiec w folii w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. godzinę. Po ostudzeniu trzeba je pokroić w cienkie plastry i ułożyć na liściach szpinaku baby. Całość posypać pokruszoną fetą i prażonymi pestkami dyni. Polać dressingiem zrobionym z: 2 łyżek oliwy, 2 łyżek octu balsamicznego czerwonego, 1 ząbka czosnku, natki pietruszki, szczypty soli i pieprzu.
Ela - Karto_flana zaprasza Was na swojego bloga, na którym znajdziecie przepisy na polecane przez nią sałatki:
Rosyjską sałatkę z paluszkami krabowymi klik
Sałatkę ziemniaczaną z selerem naciowym klik
piątek, 24 grudnia 2021
Świąteczne życzenia
Kochani,
Życzymy Wam pogodnych, zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia w gronie Waszych najbliższych.
Zespół KTM
Mamy dla Was wiersz naszej projektantki diars.
Blask choinki
w każdym domu,
zapach ciasta,
kolęd dźwięk.
Łza otarta
po kryjomu,
rozbitego serca brzdęk.
Zgromadzeni przy wieczerzy,
w bieli,złocie i czerwieni,
z trzaskiem łamanego chleba
choć na chwilę odmienieni.
Uniesieni ponad ziemię
na anielskich skrzydłach
mocy,
ogrzewamy swoje serca
ogniem tej niezwykłej nocy.
Już na niebie gwiazda wschodzi,
radość czuć na każdym kroku.
W każdym domu Bóg się rodzi,
a my z nim w kolejnym roku!
D.C.
poniedziałek, 20 grudnia 2021
Wspólne pakowanie prezentów - butelka i drobne prezenty
niedziela, 19 grudnia 2021
Chwila dla mamy - tytuły z Wydawnictwa Zysk i S-ka
Zawiła, rozemocjonowana, dla mnie niejednokrotnie niezrozumiała wizja relacji międzyludzkich. Najbardziej zadziwia fakt, że tekst został napisany pół wieku temu...a wciąż temat pozostaje aktualnym.
sobota, 18 grudnia 2021
Podsumowanie Wyzwania Cyklicznego - "Tęsknota"
Witajcie w przedświątecznym okresie, zapraszam dziś na podsumowanie naszego listopadowego wyzwania cyklicznego pt."TĘSKNOTA".
Jeżeli macie ochotę podziwiać przecudnej urody prace, jakie zostały na ten temat stworzone to odsyłam Was TU<klik>.
Tymczasem poznajcie prace "Rękodzieło Margo", które w tym wyzwaniu najbardziej nas zauroczyły... leśne, urocze ATC zostało docenione <klik> :) Gratulujemy Małgosiu. Dla Ciebie nagrody oraz banerek:
Mama Czyta - "As i Dama" Tomasz Stężała
Sięgając po książkę Tomasza Stężały spodziewałam się historii nieznanego mi w ogóle lotnika, który dzieli swój los pomiędzy miłością do Ojczyzny, a miłością do kobiety. I tu intuicja mnie nie zawiodła. Książka, którą dziś Wam polecam jest właśnie o tym. Akcja powieści rozgrywa się w czasie I wojny światowej, a kończy rok po jej zakończeniu. Młody chłopak, pieszczotliwie nazywany przez matkę Miciem, zostaje powołany w wojskowe szeregi, gdzie doświadcza samych nieprzyjemności i ogromną niechęć zwierzchników. Jedyną nadzieję na wyrwanie się z koszmaru okopów, brudu, wszawicy, głodu i chłodu jest dla Mieczysława Sylwestra Garsztki dostanie się w szeregi lotnictwa. Dzięki swej determinacji i ogromnej ambicji udaje mu się to marzenie zrealizować. Garsztka w zaledwie kilka tygodni staje się prawdziwym Asem lotnictwa, narażonym niejednokrotnie na tragiczne dla zdrowia wypadki. Do pełni szczęścia brakuje mu jedynie Damy. Kobiety, której zdjęcie mógłby mieć zawsze przy sobie w kieszeni munduru, do której mógłby pisać listy, o której mógłby marzyć przed snem. I tu pojawia się nasza bohaterka - Olga. Początkowo wyimaginowana postać, przeistacza się z biegiem akcji w prawdziwą miłość pilota. Niestety ta historia nie zakończy się happy endem...ale o tym musicie sami przeczytać. Powieść Stężały liczy ponad 420 stron fabuły, z czego śmiem twierdzić 3/4 zajmują opisy wyczynów lotniczych Garsztki i innych pilotów. Dogłębnie nafaszerowana terminologią lotniczą niejednokrotnie mnie nużyła. Wynika to pewnie z faktu iż jestem laikiem w tej dziedzinie i wszelkie nazwy samolotów, części do nich, broni czy symboli są mi w życiu zbędne. Sama akcja mnie wciągnęła i trzymała w napięciu do ostatniej strony. Zaintrygowana perypetiami dwójki kochanków czekałam na końcowy bieg wydarzeń. Bardzo spodobały mi się też wplecione w przebieg akcji listy, z których również można się wiele dowiedzieć. "As i Dama" to powieść, którą warto przeczytać choćby dla faktu poznania niezwykłego pilota, bohatera, o którym tak naprawdę nic się nie mówi, a który był gotów poświęcić swoją miłość, życie i serce dla odzyskania utraconej Ojczyzny. Ja polecam na długie, zimowe wieczory i dziękuję wydawnictwu Novaeres za przysłanie mi tej książki do recenzji.
piątek, 17 grudnia 2021
Domowy Zielnik - ZAKWAS BURACZANY
Witajcie! Za tydzień Wigilia, zatem to już ostatni dzwonek, aby nastawić zakwas buraczany na barszcz. Osobiście nie wyobrażam sobie Wigilii bez czerwonego barszczu (z uszkami) na zakwasie domowej roboty. Ciekawi mnie jak jest u Was? Jeśli ktoś ma swój przepis na zakwas, to wspaniale, a jeśli są osoby, które zakwasu nigdy nie robiły to zachęcam do spróbowania! Wszak podstawą dobrego barszczu jest dobry ZAKWAS! Do przygotowania potrzebujecie:
3 małe buraczki ćwikłowe
4 duże ząbki czosnku (obrane lub nie)
6 ziaren czarnego pieprzu, 4 ziarna ziela angielskiego, 4 liście laurowe, płaską łyżeczkę soli
350 ml przegotowanej, ostudzonej wody
słoik 700-900 ml lub dwa mniejsze
1. Buraczki dokładnie myjemy, obieramy i kroimy w grubsze plastry. Układamy je do połowy słoika.
2. Na buraczki kładziemy połowę przypraw.
3. Następnie kładziemy kolejną warstwę buraczków i znów przyprawy i dokładnie dociskamy w słoiku.
4. Zalewamy wodą wymieszaną z solą i delikatnie mieszamy patyczkiem do szaszłyków, aby zebrać bąbelki.
wtorek, 14 grudnia 2021
Inspirujemy z tekturkami Papercard
Witajcie! Dziś przedstawimy Wam garść inspiracji z tekturkami od naszego sponsora Paper Card.
Karteczki Eli karto_flanej w tradycyjnym stylu.
Diars wykonała kartki z ażurowymi bombkami oraz kominkiem