sobota, 30 kwietnia 2022

Mama czyta: Herman Pontzer "Spalaj się"

 „Spalaj się! „

„Jak naprawdę spalamy kalorie, tracimy na diecie i zachowujemy zdrowie”

Książka Hermana Pontzera, która jest jakby opisem pracy naukowej na temat ludzkiego metabolizmu. Jest tu jednak spora dawka „lekkiego pióra”, humoru i przemyśleń autora. Z pewnością nie jest to przepis na gotową dietę a raczej wyjaśnienie jak działa nasz organizm i że nieprawdą jest odchudzanie przez ograniczenie węglowodanów i ćwiczenia. Autor stara się wyjaśnić jak żyliśmy kiedyś i jak cywilizacja wpłynęła na nasze organizmy i do czego doprowadził nas postęp techniczny.

Zaczynając czytać tą lekturę byłam zaskoczona. Myślałam, że czytam książkę przygodową . Na samym początku jest opis samotnego podróżnika w namiocie, gdzieś w buszu i odgłosy lwów przechodzących bardzo blisko… I co robi ten człowiek? Idzie spać ! Potem dowiadujemy się , że jest on z plemieniem Hadza (na które wielokrotnie powołuje się w badaniach) na polowaniu.

Fragmenty opisujące to plemię, a także badania na szympansach i małpach nie zaciekawiły mnie zbytnio. Inne opisy naukowe ciekawie wyjaśniały wiele kwestii związanych z naszym odżywianiem. Np. jak działają w naszym mózgu centra nagrody i to przez nie najbardziej pragniemy cukru i tłuszczu. W stresie, smutku, przygnębieniu często dużo jemy , bo nasz organizm nasila pragnienie „nagradzania się” jedzeniem.

Takich interesujących zagadnień znajdziecie w tej książce wiele. Nie ma tu konkretnie podanej diety ale jest dużo podpowiedzi jak zmienić swoje nawyki tak aby było to zgodne z funkcjonowaniem naszego metabolizmu. Zapraszam do lektury a inaczej spojrzycie na odżywianie.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

JB

piątek, 29 kwietnia 2022

Mama czyta - Maryla Bastak "Chata na Siwym Groniu"

Witajcie.

Długi majowy weekend przed nami. Niezależnie od tego jak zamierzacie go spędzić, czas na książkę znajdziecie na pewno. Tytuł, który chce Wam dziś zaprezentować trafił do mnie dzięki Wydawnictwu  NOVAE RES <klik>. 


"Chata na Siwym Groniu" to lektura, którą pochłoniecie w jedno popołudnie, albo majowy wieczór. 
To zabawna, nieskomplikowana opowieść przede wszystkim o życiu, przyjaźniach, celebrowaniu codzienności i różnych perypetiach bohaterów narracji...a bohaterami są czasami anonimowe osoby, niekiedy bardzo bliscy przyjaciele głównej bohaterki. Pamiętacie powiedzenie "Nie wypowiadajcie marzeń/życzeń na głos, bo nigdy nie wiadomo kto słucha"...w domyśle jeszcze bym dodała-i nie wiadomo kto może je spełnić... Główna bohaterka, Maryla, wyraziła kiedyś na głos swoje życzenie...o pragnieniu posiadania chaty w górach, na odludziu...i życzenie się spełniło -stała się nią, 
Autorka skomponowała powieść jakby był to zbiór zapisków z pamiętnika, dziennika bohaterki...(nie są to jednak opowiadania ułożone w sposób chronologiczny, autorka przeskakuje w czasie...czasem mamy lata, gdy Maryla jest studentką, a niekiedy odnajdujemy się w teraźniejszości, dzięki temu nie wiemy wszystkiego od razu...zresztą, fabuły jako takiej nie ma...to raczej luźny zbiór anegdotek, których wspólnym mianownikiem jest CHATA na Siwym Groniu). Czasem rozdział to zaledwie 2 strony...ale każdy taki zapisek wprowadza jakiś dodatkowy element zaskoczenia, to kolejny puzzel układanki...

"Chata na Siwym Groniu" to przyjemna lektura, idealna na majowy wieczór, by otulić się kocem, usiąść z lampką winą albo kubkiem dobrej herbaty na tarasie i uśmiechnąć się na myśl o przygodach bohaterów tej opowieści.

Wiecie, że w książkach lubię wypatrywać za sentencjami...w tej znalazłam takie między innymi:

"Kochałam zbyt mocno, żeby poczuć jak bardzo ograniczają mnie wiązania klapek na skroniach".

"On walczył o moją miłość. Cicho, cierpliwie, jak nikt przedtem. Miał w oczach przestrzeń, jaką miewają tylko ludzie bardzo zakochani. I ja ją widziałam".

Dziękuję za możliwość przeczytania tej książki Wydawnictwu NOVAE RES <klik>

Przypominam, że do końca kwietnia możecie wziąć udział w zabawie, w której jedną z nagród do wyboru jest właśnie TA książka. Odsyłam Was do posta z KSIĄŻKOWYMI NIESPODZIANKAMI <klik> 

Pozdrawiam Was ciepło, życząc udanego i przyjemnego oraz czytelniczego weekendu majowego!

tynka


czwartek, 28 kwietnia 2022

Lektury nastolatków -Anna Olszewska "Usłysz mnie" .

10 lat temu wydarzyła się tragedia. Nastoletni chłopak Bartek zastrzelił swoja dziewczynę Maję. Świadkiem tych wydarzeń byla 8-letnia siostra zamordowanej- Lidka. Od tego czasu dziewczyna przestaje słyszeć i mówić. Uczy się w szkole integracyjnej, gdzie poznaje Filipa, chłopaka zakochanego w muzyce, nie rozstającego się z gitarą, który jednak ma problemy, które ciągną się za nim od lat i nie pozwalają na nawiazanie kontaktów z otoczeniem. Kiedy Lidka znajduje w garażu karton z tekstami piosenek napisanych przez Maję postanawia dać im życie i znaleźć kogoś, kto napisze do nich muzykę. Może to właśnie Filip potrafi dać im życie? Ale czy Lidka zdoła go do tego przekonać, skoro sama nie słyszy?

"Usłysz mnie" to naprawdę odpowiedni tytuł dla tej powieści. Każda z postaci występujących w książce chce żeby ją usłyszano i zrozumiano. Otrzymujemy bardzo interesującą historię opowiedzianą z prspektywy dwojga głównych bohaterów. Świat każdego z bohaterów naprawdę wciąga, kibicujemy obojgu, aby zrealizowali swoje marzenia i pragnienia. Dzięki ich spotkaniu odmienia sie życie każdego z nich, a my uczymy się, ze dzięki współodczuwania i przejęciu odpowiedzialności za drugą osobę można dokonać cudów i zmienić życie, nie tylko swoje ale i swojej rodziny.

To bardzo dobra proza dla mlodziezy, udany debiut autorki. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk i s-ka.

Przy okazji zapraszamy Was do zabawy, gdzie możecie wygrać książki od nas.

http://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2022/04/swiatowy-dzien-ksiazki-i-niespodzianki.html?m=0

niedziela, 24 kwietnia 2022

Mama Czyta - "Na gorącym uczynku. Duchy Artystów." Joanna Jurgała - Jureczka

 Witajcie! Dziś chciałam zaprezentować Wam książkę, która mnie osobiście zaintrygowała jeszcze zanim po nią sięgnęłam. Bo któż z nas nie zna takich postaci z literatury jak Mickiewicz, Konopnicka, Sienkiewicz, Przyboś, Asnyk....? Znamy ich z czasów szkolnych, można by rzec nawet tych obowiązkowych, kiedy wszyscy musieliśmy wkuwać na pamięć ich biografie i dzieła. Joanna Jurgała - Jureczka w swojej kolejnej już książce prezentuje te osoby od strony nieoczywistej, często wręcz zaskakującej. 

 

Duchy Artystów, bardziej i mniej znanych pojawiają się w szeregu anegdot i opowiadań. Niektórym autorka poświęca kilka stron, innym kilkanaście. Poznajemy sekrety ich życia, odkrywamy miłosne uniesienia oraz największe tajemnice skrywane przez lata. Autorka zaczyna swoją opowieść od kokietującej mężczyzn Konopnickiej -matki ośmiorga dzieci, otrzymującej posiadłość od narodu polskiego z okazji 25 lecia pracy literackiej. Prowadzi nas dalej między innymi przez zakamarki życia zakochanego w swojej uczennicy Przybosia, poznajemy splecione losy Sienkiewicza i Stalina, a także Piłsudskiego i Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Matejki całkowicie zależnego od małżonki. Po tej lekturze już nic nie będzie takie jak wcześniej, szkolne, idealne. Waszą wiedzę może zaburzyć nadmiar nowych faktów, ale może warto pokusić się o te informacje? Ta książka na pewno nie jest łatwa. Niektóre fragmenty trzeba czytać kilkukrotnie, aby zapamiętać i zrozumieć, ale na pewno warto po nią sięgnąć. Bo któż z nas nie lubi wchodzić w życie znanych osobistości, zaglądać do ich rodzin i poznawać domowych sekretów?

"Kiedy umarł Mickiewicz zrobiono spis rzeczy, które po nim pozostały: para brzytew, sześć par skarpet, trzy pary flanelowych kalesonów(...)Ponadto do publicznej wiadomości podano także inny spis, a był to spis bielizny. Świat się dowiedział więc, że mistrz Mickiewicz miał koszul dziesięć, gatek siedmioro...Rozpętała się dyskusja. Jak to? Po co światu wiedza o gaciach wieszcza? Zostawił epopeję narodową, romantyczny dramat. Czy musimy mu wypominać kalesony i kawałek mydła? - Skoro cudzoziemcy , jak na przykład Germanie czczą swoich mistrzów i spisali bieliznę po Schillerze i faworyty Goethego, to my tym bardziej powinniśmy szanować spuściznę  duchową i pamiątki wszelkie po wieszczach naszych! Wszystkie! Nawet kalesony!"  

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-ka za co serdecznie dziękuję i z radością przekazuję ją dalej w klubowym konkursie z okazji Dnia Książki.

Diars

 

sobota, 23 kwietnia 2022

Światowy Dzień Książki i NIESPODZIANKI

 Witajcie.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. żródło: Pinterest 

To święto ma na celu promocję czytelnictwa. Oczywiście my dziś też zamierzamy świętować i to razem z Wami, dlatego proponujemy Wam zabawę z nagrodami:

1. Napiszcie w komentarzu parę zdań o swojej najukochańszej książce/lub o najgorszej jaką przeczytaliście...Jakie wrażenie na Was wywarła, dlaczego akurat TA a nie inna, czym Was oczarowała etc. 

Sposób i forma w jakich przedstawicie nam swoją opinię na temat lektur - dowolna :)

2. Spośród poniższych zdjęć nagród-niespodzianek wybierzcie dla siebie jedną, którą chcielibyście dla otrzymać.

ZDJĘCIA NASZYCH NIESPODZIANEK


Recenzja już niedługo na blogu KTM. Premiera książki 1.03.2022

Recenzja na blogu KTM tutaj klik. Premiera książki 15.03.2022.

 

Recenzja już niedługo na blogu...

3. Zabawa trwa od dziś tj. 23.04.2022 do 30.04.2022 a po majowym długim weekendzie nagrodzimy najciekawsze komentarze nagrodą książkową, dlatego zerkajcie do nas na bloga, bo gdy ogłosimy wyniki zabawy będziemy potrzebowały Waszego adresu korespondencyjnego do wysyłki na terenie Polski.


Pozdrawiamy Was ciepło

Zespół KTM

środa, 20 kwietnia 2022

Kreatywnie z dzieckiem: Zakładki z pudełek po herbacie

 Dziś chciałam Wam zaproponować wspólne tworzenie z dziećmi. Wykorzystamy pudełka po herbacie, bo takie akurat mi zostały, ale wszelkie inne też się nadają = ma być recyclingowo.

Przez wykorzystanie  rzeczy, które byśmy wyrzucili pokazujemy dzieciom jak możemy coś ciekawego stworzyć bez kupowania bloków, kolorowych papierów czy nalepek.

Już niedługo Dzień Książki (23 kwietnia) więc warto pomyśleć o nowych zakładkach.

Nasze materiały:


Pierwszą zakładkę Lili zrobiła z pasków pociętych nożyczkami w fale. Naprzemienne naklejanie różnych kolorów dało naprawdę ciekawy efekt.


Koniec miał zdobić papierowy frędzel, który zrobiłyśmy nacinając pasek papieru:
Nastepnie dokleiłyśmy sznurek i zwinęliśmy sklejając cały pasek:

Drugą stronę zakładki Lili ozdobiła rysunkami:
Druga zakładka powstała z ponaklejania różnych części pudełek i opakowań saszetek:
oraz z powycinanych  kwiatków:

Tak się prezentują nasze zakładki:


Mam nadzieję, że nasz kurs Was zainspirował. 
Jeśli ktoś chce się pochwalić swoimi dziełami to zapraszam do zamieszczania linków w komentarzach.
Pozdrawiamy Was serdecznie
JB i Lili

wtorek, 19 kwietnia 2022

Motyw Kielich

 Witajcie! Już niebawem rozpocznie się sezon pierwszych komunii świętych. Zapraszamy na kilka inspiracji w tym temacie.

Oto proste wzory na hafty krzyżykowe.


A tak ten motyw wygląda w wykonaniu karto_flanej.
A może haft łańcuszkowy, lub płaski?I jeszcze haft matematyczny.A tu jeszcze inspiracje naszych projektantek. 
 
JB: motyw kielicha na moich kartkach i innych pamiątkach komunijnych:
U Diars kielich pojawia się często w pracach komunijnych. Wykorzystuje go przede wszystkim na kartkach, ale też w boxach i na drewnianych szkatułkach:

 
Pozdrawiamy!

Zespół KTM.

sobota, 16 kwietnia 2022

Świąteczne życzenia.

 Kochani!

Cały zespół bloga Klub Twórczych Mam składa Wam najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Przede wszystkim spokoju w tych niespokojnych czasach. Rodzinnego, wspólnego świętowania. Niech to będzie dobry czas.

Pozdrawiamy 

Zespół KTM


czwartek, 14 kwietnia 2022

Podsumowanie marcowego wyzwania cyklicznego

 Witajcie

Pora na podsumowanie wyzwania cyklicznego : Z miłości do natury.

Dziękujemy wszystkim za liczny udział i piękne prace. Widzimy, że temat nie był Wam obcy i lubicie tworzyć nawiązując do przyrody, wiosny, motywów roślinnych.

Trudno nam było wybrać ale trzeba było wyłonić zwycięzcę . Miło mi oznajmić, że marcowe wyzwanie cykliczne wygrywa Rękodzieło Margo!

Zobaczcie sami. Baza kartki to papier ekologiczny,  biała kartka jest zafarbowana roślinami a maki autorka sama zerwała w zeszłym roku i zasuszyła.


Banerek dla zwycięzcy :


oraz nagrody od sponsorów:

IDT collection 100 zł na zakupy <klik>

Papercard 20% zniżki przy zakupach <klik>


Wycinanka 20% zniżki przy zakupach <klik>

Pasmanteria.eu ufundowała 15% zniżki przy zakupach na minimum 50 zł <klik>


Scrapkowo 10 % zniżki przy zakupach <klik>


Hagart 20%zniżki przy zakupach <klik>

 
15% na zakupy papieru od Margaret mycraft


Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne wyzwania.

Zespół KTM