niedziela, 31 maja 2020

Świerszczykowy Klub Książkowy #58 URODZINY

Świerszczyk obchodzi swoje urodziny...


tynka i jej dzieciaki podobnie jak Świerszczyk uwielbiają urodziny...


W numerze także super łamigłówki i czytanki oraz ulubione wierszyki i wyszukiwanki:Kącik Kotka Mamrotka jest atrakcyjny już przez samą FORMĘ...komiksowy układ okienek, czarno-biała szata graficzna to elementy,, które mają moc przyciągania:

Tego typu wierszyki z obrazkami zachęcają młodsze dzieci do samodzielnego czytania:Dzieci Katrin też czytały Świerszczyka. Ewa Szelburg-Zarembina, która go stworzyła dla dzieci, byłaby dumna, że te czasopismo wychodzi już tyle lat i wciąż tyle dzieci z kolejnych pokoleń czerpie z niego!!! 
Jak to wygląda biorąc pod uwagę całe pokolenia, pokazuje poniższy komiks:

75 lat to szmat czasu. 
Tak na prawdę, to już 4 pokolenie może czytać "Świerszczyka".
Te starsze pamiętają też zabawki jak poniżej. Obecnie można podobne kupić na odpustach lub tam gdzie kultywuje się tradycję poprzez produkcję drewnianych zabawek.


Dziś dzieci nadal mogą korzystać z dobrodziejstw Świerszczyka, oby mogły to robić kolejne pokolenia!!!
Zabawa

Krzyżówki

Ciekawe historyjki

ŚWIERSZCZYKU Życzymy Ci kolejnych 75 lat, a potem kolejnych i kolejnych!!

Wydawcy dziękujemy za to, że nasze dzieci mają możliwość korzystać z tej lektury a jej recenzowanie to sama przyjemność. Co tu dużo gadać. Najlepszą recenzją dla Świerszczyka są uśmiechnięte buzie naszych dzieci, gdy w skrzynce pocztowej widzą kolejny numer.

Pozdrawiamy
Tynka i Katrin
sobota, 30 maja 2020

Cyberprzemoc, czyli kilka słów o nękaniu w sieci...


Witajcie.
Dziś w cyklu o rodzicielstwie poruszę temat niezwykle trudny i niestety bardzo aktualny, jakim jest cyberprzemoc. Mówiłam już o mądrym korzystaniu z social mediów przez dzieci- o czym możecie przeczytać tutaj <klik>. Mimo naszej niechęci, nasze pociechy prędzej czy później zalogują się na tego typu serwisach. Mam jednak świadomość licznych niebezpieczeństw czających się w otchłani Internetu (zainteresowanych szerzej tym zagadnieniem zachęcam do lektury artykułu o tym, jak chronić dziecko w sieci <klik>). Jednym z nich jest cyberprzemoc, której zagadnienie postaram się Wam dziś przybliżyć. Zapraszam do lektury wpisu.

Czym jest cyberprzemoc? To nic innego jak seria agresywnych zachowań, celowo i regularnie skierowanych przeciwko bezbronnej osobie. Bezbronnej, bo osoba atakowana nie ma możliwości ucieczki. W kontakcie bezpośrednim możemy się bronić- w sieci nasz profil dostępny jest cały czas. Niestety, agresorzy są bezwzględni. Nie mają żadnych oporów, gdyż w Internecie czują się anonimowi. Nękanie może przytrafić się wszędzie i w różnorodnych formach- od włamywania się na konta w serwisach społecznościowych i podszywanie pod inne osoby, poprzez publikowanie ośmieszających, wulgarnych, komentarzy i postów, na udostępnianiu  poniżających filmów lub zdjęć kończąc.


Zdjęcie pochodzi z serwisu rodzicedzieci.pl

Nie ma recepty na to, jak uchronić się przed przemocą w sieci. Dlatego zanim dziecko stanie się użytkownikiem Internetu powinniśmy zapoznać je z netykietą, czyli zasadami kultury w sieci. Musimy uwrażliwić je na drugiego człowieka, któremu w sieci należny jest szacunek tak samo, jak w realnym świecie. Uświadamiajmy nasze pociechy, że w wirtualnej rzeczywistości mogą spotkać się z agresywnym zachowaniem innych użytkowników. Warto porozmawiać z naszą latoroślą o ewentualnych doświadczeniach cyberprzemocy.
 Może zna takie sytuacje wśród znajomych, może napotkało je w sieci, a może samo jest sprawcą takiego ataku?

Jak już wspomniałam nie ma panaceum, które ustrzeże nas przed atakami i cyberprzemocą. Jak zatem zachować się, gdy już dojdzie do najgorszego i nasze dziecko stanie się ofiarą? 
Przede wszystkim nie panikujmy. Na dobry początek porozmawiajcie z dzieckiem- szczerze, bez zbędnych emocji. Nie oceniajcie zachowania swojej pociechy zanim stało się ofiarą nękania i nie obwiniajcie za to. W przeciwnym razie zamknie się ono w sobie i jeszcze bardziej przejmie problemem. Kolejnym krokiem powinno być zebranie dowodów- zróbcie zrzut ekranu z obraźliwym wpisem czy komentarzem, zachowajcie wiadomości oraz SMS-y. Pamiętajcie, że w serwisach społecznościowych wszelkie przejawy przemocy można zgłosić do administratorów. Nie bójcie się zgłosić nadużycia. Poproście o usunięcie nienawistnych treści i zablokowanie osoby atakującej. Pamiętajcie, że agresorem zazwyczaj są rówieśnicy. Jeśli macie możliwość warto porozmawiać z rodzicami takiego nastolatka, poinformować szkołę oraz wychowawcę o zaistniałej sytuacji. A jeśli uważacie, że popełniono przestępstwo- zgłoście sprawę na policji. Nie można pozostać obojętnym. Macie prawo się bronić! Trzeba reagować i się sprzeciwić, ale w mądry sposób. Nigdy nie odpowiadajcie atakiem na atak. Przemoc rodzi przemoc- nie rozwiązuje problemu, a go zaostrza. 

Ale jest też druga strona medalu. Nasze dziecko może stać się ofiarą, ale może wystąpić w roli agresora... Taka sytuacja jest bardzo trudna dla rodziców, ale musimy stanąć na wysokości zadania. W pierwszej kolejności należy odbyć z dzieckiem szczerą rozmowę, w której jasno damy do zrozumienia, że krzywdzenie innych zawsze niesie za sobą konsekwencje. Dziecko musi przeprosić osobę, którą nęka i usunąć obraźliwe wpisy. Należy powiadomić o tym również dyrekcję szkoły i wyrazić gotowość współpracy przy rozwiązaniu zaistniałego problemu. Mimo, że czujecie się zawiedzeni zachowaniem waszej latorośli, starajcie się nie oceniać, ale bądźcie konsekwentni. Wasz potomek musi wiedzieć, że w każdej sytuacji jesteście dla niego wsparciem, ale nie tolerujecie zachowań, które są niedopuszczalne i krzywdzące.

Nie bójmy się trudnych tematów. Rodzicielstwo stawia przed nami różne wyzwania. Myślę, że nawet trudniejsze i poważniejsze niż za czasów poprzednich pokoleń. Najważniejsze to nie tracić głowy i podejść do wszystkiego z tzw. zimną krwią. Na chłodno przeanalizować i zastanowić się nad optymalnym rozwiązaniem. 
Życzę Wam, by takich sytuacji w Waszym życiu nie było. A jeśli macie ochotę zgłębić temat szerzej to zachęcam do zapoznania się z kampanią Chroń Dziecko.

Pozdrawiam Was serdecznie

Źródła:
Netykieta, czyli o kulturze zachowania w sieci
Czym jest cyberprzemoc
Kampania Chroń dziecko w sieci
kampania Chroń Dziecko Org

piątek, 29 maja 2020

Testujemy z Coricamo #8

Witajcie,
za nami kolejny tydzień haftowania wzorów, które otrzymałyśmy od Coricamo.

Coricamo

Oto nasze postępy:

U Asi przybywa magnolii i tła:
U Agnieszki pojawiają się kolejne kwiatki i kontury:U Ani kolejny kwiat jabłoni jest w pełnym rozkwicie:
A o tym jak było przed tygodniem przeczytacie tutaj:


Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy miłego weekendu!


Ania, Asia i Agnieszka

czwartek, 28 maja 2020

Rozmowy w Klubie Twórczych Mam #2

Witajcie Kochani.
Zapraszam Was na kolejny wpis z cyklu rozmów w Klubie Twórczych Mam, które jak pamiętacie są swoistymi rękodzielniczymi pogaduszkami, w których prezentujemy Wam osoby kreatywne, o niezwykłej wrażliwości twórczej i wspaniałym dorobku artystycznym.

Do dzisiejszej rozmowy zaprosiłam artystę 
z mojej rodzinnej wsi na Podkarpaciu- Stanisława Pałkę.
Znajdziecie go na Facebooku <klik> 
oraz w Internecie - Rzeźby Stanisława Pałki
A już teraz zapraszam Was do lektury wpisu i zapoznania się z jego twórczością...


Dzień dobry, Panie Stanisławie. Bardzo cieszę się, że przyjął Pan zaproszenie od Klubu Twórczych Mam i zaprezentuje naszym czytelniczkom swoją twórczość. 

Witam wszystkich serdecznie.

Zajmuje się Pan rzeźbą od ponad 30 lat. Skąd takie właśnie zainteresowania? Szczerze mówiąc rzeźbiarstwo jest skąd inąd dość niszową dziedziną rękodzielniczą... 

Rzeźba towarzyszy mojej rodzinie od pokoleń. Zajmował się nią mój dziadek, później ojciec, który był stolarzem. To on zaszczepił we mnie tę pasję, nauczył rzeźbić. Do dziś mam odziedziczone po nim przedwojenne dłuta. Przez lata próbowałem wielu innych technik. Tworzyłem makiety z zapałek, interesowałem się fotografią. Sam wywoływałem zdjęcia. W międzyczasie tworzyłem również serwetki z włóczki, ale to dawne czasy...


Czyli potwierdza się reguła, że największe pasje rodzą się w dzieciństwie. Chyba zdecydowana większość z nas tak właśnie zaczynała- nieświadomie podpatrując, a następnie próbując swych sił... Tworzy Pan cuda, czy zawsze tak było?

Początki były trudne. Pamiętam, że pewnego razu postanowiłem wyrzeźbić głowę. Niestety wybrany przeze mnie kawałek drewna okazał się być niewystarczający... Rzuciłem tym w kąt, ale ojciec zachęcał do dalszych prób. Dzięki niemu i jego zachętom próbowałem do skutku. Za którymś razem się w końcu udało.

W Pana dorobku znajduje się wiele rzeźb wykonanych w mydle. Pamiętam, że w szkole podstawowej na zajęciach plastycznych wykonywaliśmy takie "rzeźby". Zawsze kojarzyło mi się to z dziecięcymi zabawami. Pan udowadnia, że tak wcale nie jest...

Mydło jest wdzięcznym materiałem, ale praca z nim wymaga precyzji i delikatności. W mydle rzeźbiłem hobbystycznie. Był to dla mnie materiał zastępczy, gdyż z powodu bólu ręki 
nie mogłem rzeźbić w drewnie, a czymś trzeba było je zająć.


Przepiękne są te mydlane figurki. Zaskoczę być może Pana, ale soap carving wbrew pozorom jest dość popularny...
 Ale przejdźmy do kolejnych prac, o których tak żartobliwie się Pan wyraża- "To wszystko to lipa".  Dlaczego właśnie lipa?

Od początku uczyłem się na tym drewnie i tak już zostało. Zresztą lipa stworzona jest wręcz do rzeźby. Ma gęste słoje, a jednocześnie jest dość miękka, co pozwala mi stworzyć najdelikatniejsze elementy. Nie kruszy się, jak inne gatunki drzew.

Pana dorobek artystyczny jest imponujący. Tworzy Pan płaskorzeźby:
Zdecydowanie bardziej wolę tworzyć rzeźby. 
W płaskorzeźbie nie mam tak dużego doświadczenia i wprawy.
 Nie jestem z nich w pełni zadowolony... 

Rzeźb ma Pan w swym dorobku całe mnóstwo. Znalazłam wśród nich figurki świętych, ale również takie o tematyce świeckiej. 

Św. Jan Niepomucen

Św. Krzysztof
Skrzypek
Wędkarz
Wielokrotnie pojawia się również motyw Jezusa Frasobliwego.
Skąd czerpie Pan inspiracje?

Z życia. Zaczynam tworzyć jedną rzeźbę, a już rodzi się pomysł na kolejną i następną. Nigdy nie tworzę jednej, zawsze pracuję nad kilkoma. Odłożenie pracy na dzień czy dwa pozwala ustrzec się błędu. Dostrzec można wówczas każdą niedoskonałość, którą przeoczyłbym pracując nad jednym projektem jednostajnie.

Czy jest praca, z której jest Pan szczególnie dumny?

Oczywiście, że tak. Na chwilę obecną najbardziej zadowolony jestem z rzeźby św. Ambrożego, która zdobyła II miejsce w konkursie w Barzkowicach leżących w województwie zachodniopomorskim, w 2019 roku. Obecnie rzeźba ta znajduje się w Szczecinie, w Wojewódzkim Ośrodku Pszczelarstwa.Gratuluję! To ogromne wyróżnienie i piękne uwieńczenie Pana twórczości. Podsumuję naszą rozmowę dość żartobliwie. Z rzeźbą chyba nie rozstaje się Pan wcale, czego przykładem jest ta piaskowa rzeźba.


Tworzyć można wszędzie. Zawożąc synów na basen zawsze miałem w samochodzie kawałeczek drewienka. W ten sposób umilałem sobie czas oczekiwania. Warto mieć w życiu pasję. Każdą wolną chwilę można mądrze wykorzystać, nie marnując czasu przed telewizorem. Choć jak każdy mam słabość- czasem zdarza mi się przepaść w Internecie...

Dziękuję, że zechciał się Pan z nami podzielić swoimi doświadczeniami i pokazać swój artystyczny dorobek. 

Mam nadzieję, że Was również zauroczył przedstawiony rzeźbiarski świat Pana Stanisława. To zaledwie niewielki wycinek jego twórczości. Jeśli macie ochotę zobaczyć więcej to zachęcam do obejrzenia galerii prac tutaj <klik>.
Pozdrawiam Was serdecznie


wtorek, 26 maja 2020

Majowy blog hop

Witajcie!
Dziś chciałybyśmy zaprosić Was do zabawy w blog hop. Zabawa polega na odgadnięciu haseł i rozwiązaniu krzyżówki. Hasła to nazwy kwiatów. Pierwsza i ostatnia nazwa znajduje się na blogu KTM, natomiast pozostałe hasła znajdziecie na blogach projektantek KTM. Tak wygląda nasza krzyżówka:Natomiast pierwsze nasze hasło to te oto kwiatki:
Kolejne hasło znajdziecie na blogu Sandry tutaj. Na blogu Sandry znajdziecie link do kolejnej projektantki, która z kolei skieruje Was do następnej itd. Na koniec wrócicie do bloga KTM. Zbierzcie wszystkie hasła, które doprowadzą Was do hasła głównego krzyżówki. Pozostawcie ślad swojej obecności na blogach projektantek w postaci Waszego komentarza.

Na osoby, które prawidłowo rozwiążą krzyżówkę i podadzą główne hasło czekają nagrody. Wystarczy, że zrobicie wpis z rozwiązaniem zabawy na swoich blogach, stronach internetowych, fb itp.
Aby zdobyć nagrodę od naszych sponsorów zostawcie link do Waszego wpisu na blogu, czy Waszej stronie internetowej, fb itp. w żabce w tym wpisie. Wasz wpis powinien zawierać rozwiązanie krzyżówki. Natomiast na blogach projektantek również znajdziecie nagrody niespodzianki. Wystarczy zostawić tam komentarz z chęcią odebrania tej nagrody.


Do wygrania mamy

Od Kadoro- bon 50 zł na zakupy  w sklepie.


Kadoro

od Scrapkowo- nagroda rzeczowa.
od Studio Fortyzestaw stempli i papierów.

Studio Forty
od Itd. collection- bon 100 zł na zakupy papierów z kolekcji itd.
od Passmanteria.eu- paczkę z produktami np. aplikacje, hafty, koronki, gipiura, hafty o wartości 100 zł.


Wycinanka ufundowała

komplet tekturek z najnowszej kolekcji SUBTLETY.Hobberia ufundowała bon 50 zł na zakupy w sklepie.

A teraz zasady udziału w blog hop:


1. Blog hop trwa w terminie od 26 maja do 6 czerwca 2020 r. (włącznie).

2. Aby otrzymać nagrodę od sponsora zgłaszacie Wasze wpisy z rozwiązaniem krzyżówki w narzędziu do linkowania na blogu KTM (tzw. "żabka"), oraz pozostawcie komentarz na blogach projektantek. Aby otrzymać nagrodę od projektantki zgłaszacie się na blogu projektantki informując o tym w komentarzu pod danym wpisem. Komentarze anonimowe nie będą brane pod uwagę.

3. Umieszczacie podlinkowany banerek blog hop na Waszych blogach i/lub na portalu społecznościowym, do którego należycie.

4. Wysyłka nagród na terenie Pl. 

5. Nie ponosimy odpowiedzialności za szkody i opóźnienia wynikające z działalności poczty polskiej.

Oto banerek:Na koniec jeszcze zobaczcie jakie kwiaty tworzą ostatnie hasło krzyżówki.
Na koniec życzymy wszystkim Mamom wszystkiego dobrego! Abyście spełniały się w Waszej roli. A te wszystkie kwiaty to oczywiście dla WAS!

Miłej zabawy!
Zespół KTM