sobota, 24 sierpnia 2019

Mama czyta - Somebody to love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury'ego.

Dzisiaj w cyklu Mama czyta chciałabym polecić Wam książkę, którą miałam ogromną przyjemność przeczytać dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka - biografię Freddiego Mercury'ego autorstwa Marka Langthorne'a i Matta Richardsa: Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury'ego.
Najprościej byłoby powiedzieć: Jestem zachwycona. Wszystkim co ta książka z sobą niesie: jest pięknie wydana, okładka urzeka od pierwszego spojrzenia, jest napisana lekkim językiem (pomimo ok. 500 stron czyta się ją w mig), jest pełna ciekawostek nie tylko o samym Freddiem ale również o innych członkach zespołu Queen. Znajdziemy w niej wiele smaczków o tym jak powstawały kolejne utwory, choreografia
Tłem do opowieści o życiu Freddiego jest sytuacja społeczna  w Europie i Stanach Zjednoczonych, początki dyskotek, zmiany kulturalne, wychodzenie homoseksualistów z ukrycia. Wchodzimy do świata zarezerwowanego dla homoseksualistów w końcówce lat 70. i w latach 80. ze wszystkimi szaleństwami i ekstrawagancjami. 
Równolegle do biografii frontmana Queen poznajemy historię HIV i AIDS - z całą pewnością mogę powiedzieć, że tylu faktów o tej chorobie dotąd nie znałam, a przecież zaczęło być o niej głośno, gdy dorastałam i siłą rzeczy dużo na ten temat czytałam. Dowiadujemy się o nierównej walce człowieka z wirusem, o bólu i cierpieniu, samotności pomimo tłumu fanów.A poniższe zdjęcie zrobiłam gdy byłam w odwiedzinach u Freddiego w Montroux gdzie spędził ostatnie miesiące życia, zanim wrócił do swojego domu.


Wydawnictwu Zysk i S-ka bardzo dziękuję za egzemplarz książki.

Zysk i s-ka

1 komentarz: