sobota, 6 czerwca 2020

Mama czyta- Sake, manga a może filmy o samurajach? " Zrozumieć Japonię"- Dorota UgorowskaYa itoshi hito.
 Witajcie Kochani.

Chciałabym Was zaprosić na przedpremierową recenzję książki  od Novae Res, która nie długo będzie dostępna w sprzedaży.

"Zrozumieć Japonię" Dorota Ugorowska. 


 Dorota Ugorowska jest absolwentką Wydziału Historii UW, po ukończeniu studiów pracowała jako redaktor w Wydawnictwie „Książka i Wiedza”. W latach 90. wyjechała wraz z rodziną do Kraju Wschodzącego Słońca. Planowany dwuletni pobyt zamienił się w długotrwałą przygodę życia. W Japonii zajmowała się nauczaniem języka angielskiego, współpracowała jako konsultantka i tłumaczka w telewizji NHK przy emisji filmów polskich i programów o Polsce. Dużo czasu poświęcała podróżowaniu po kraju samurajów i krajach Azji Wschodniej. Obecnie wciąż żyje na pograniczu dwóch światów, nieustannie przemierzając trasę Warszawa – Tokio.

"Są trzy drogi robienia różnych rzeczy, jedna jest dobra, 
druga zła a trzecia japońska"
 Powiedzenie, które ukuli żołnierze amerykańscy stacjonujący na wyspach japońskich. 

Bogowie rozrzucili "święte" wyspy na samym krańcu Wschodu, umieszczając pośrodku nich imponującą górę Fuji, najbardziej
rozpoznawalny w świecie punkt japońskiego krajobrazu. 

  Japonia oddzielona morzem od kontynentu, stoi z boku, samotna i tak bardzo różna od swoich azjatyckich sąsiadów. Mieszkańcy stworzyli oryginalną, unikalną kulturę, trudną do zrozumienia dla obcych, ale dzięki temu tak bardzo fascynującą.

Zazwyczaj biorę książki do recenzji z gatunku horror, młodzieżowe lub literatura obyczajowa. 
Tym razem pokusiłam się sięgnąć po zupełnie coś nowego dla mnie, ze względu na sam tytuł książki, który bardzo mnie zaciekawił.
Japonia dla wielu z nas być może to fascynujący kraj, który ma unikalną kulturę i nie znajdziecie w całej Europie tak oryginalnego w swoich zasadach kraju, które nigdzie indziej nie obowiązują. 
Autorka  w bardzo prosty i ciekawy sposób przybliża nam na własnych odczuciach i doświadczeniach kulturę, o erze panujących sioguwnów, obyczaje i zwyczaje, które panują od wiek wieków w Japonii. Każdemu z tych tematów poświęca kilkanaście stron, próbując nam wyjaśnić w ten sposób ich unikalne zachowanie względem kultury osobistej, etykiety, obyczajów czy tez zwyczaj jaki tam obowiązuje. Skrupulatnie przekazuje nam informacje, które sama zbierała mieszkając tam przez wiele lat. 
Opisuje wszystko w taki sposób, że zaczynamy rozumieć i pojmować ich świat. Przybliża nam również to iż Japończycy przywiązują wielką wagę do niewerbalnej komunikacji, do gestów, które w kontaktach są bardzo istotne. Dowiemy się również, że integralną częścią japońskiego życia są ukłony, które są dla nich formą komunikowania się. 
Wspomina również o religii, która w dużej mierze związana jest z przyrodą i łączy ze sobą dwie religie sinto i buddyzm. Ich wiara nie opiera się na wierzeniu w jednego Boga, lecz w wiele bóstw- kami, które nieustannie działają na ziemi.
Czytając książkę miałam nie odparte wrażenie, że jadę autobusem, który cofnął się w czasie i zabrał mnie we wspaniałą podróż od przeszłości do przyszłości... Zwiedzimy w wyobraźni Kioto, Tokio i wiele ciekawych miejsc opisanych przez pisarkę.
Oczywiście byłam wieloma rzeczami pozytywnie zaskoczona np:
W szkołach u nich nie ma w ogóle sprzątaczek, dzieci wraz z nauczycielami sami sprzątają klasy, hole, czy też nawet toalety. Ma to na celu nauczyć dzieci szacunku jak i pełni rolę wychowawczą do zniechęcenia mazania po ścianach itp.
Japończycy są bardzo wrażliwymi ludźmi na krytykę i bardzo zwracają uwagę na to jak są postrzegani przez innych.
Harmonia oznacza dla nich jednakowość i brak jakichkolwiek między nimi różnic. Tę skłonność do wspólnego działania wywodzi się z tradycji japońskich, sięgających początków historii. Przykładają też dużą wagę do segregacji śmieci, czy też sprzątania okolicy wokół ich domostw. W ich przekonaniach wiele można zdziałać razem niż osobno. Reasumując moglibyśmy wiele się od nich uczyć o wzajemnym szacunku, patrzenie ich oczami na przyrodę,  która jest nieodzowną częścią ich życia. Wiele przykładów podaje autorka, dzięki którym można ich podziwiać za oryginalność i unikalność.
 Na samy końcu książki autorka ma dla nas piękna niespodziankę.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się o osobistych odczuciach pisarki jak i dowiedzieć się więcej na temat  Kraju Kwitnącej Wiśni zachęcam po sięgniecie tej książki, która zaspokoi Waszą ciekawość. Jeżeli kiedykolwiek będziecie mieli w planach podróż właśnie do Japonii, po przeczytaniu tej książki będziecie wiedzieć jak się zachować u nich.
Mam nadzieję, że choć trochę Was zachęciłam do sięgnięcia po tą książkę.

Osobiście jestem zafascynowana Japonią od ponad 4 lat, a wszystko zaczęło się od anime i mangi, które do tej pory czytam i oglądam. Jestem też zafascynowana ich kuchnią, w której bardzo odpowiadają mi ich oryginalne smaki potraw.  Ich kultura czy też zwyczaje, obrządki, obyczaje są bliskie memu sercu, tak samo ich zachowania względem siebie... Chyba w poprzednim życiu byłam Japonką. Raczej  nie zanosi się na to abym przestała się fascynować tym krajem, wręcz przeciwnie coraz bardziej się z nim utożsamiam, a to już uzależnienie. Mam tez nadzieje iż pewnego dnia odwiedzę Japonię i przywiozę z niej niesamowite wspomnienia i pamiątki. 

A tu na umilenie i zakończenie recenzji moja praca bliska memu sercu Japońska Shinobi:


Serdecznie dziękuje wydawnictwu Novae res
za możliwość przeczytania tej książki.

Anata e no go aisatsu
Pozdrawiam Was.
Sandii :) 
 

5 komentarzy:

 1. Ja również jestem bardzo zainteresowana kulturą japońską, tak inną od naszej europejskiej. Z przyjemnością poznam ją jeszcze bliżej. Dziękuję za podpowiedź :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo cieszy mnie fakt że jest ktoś jeszcze kto się fascynuje Japonią. Książka naprawdę wart a przeczytania, nie zdradzałam wszystkiego co było napisane, bo wtedy nie byłaby ciekawa, bardzo polecam. Mam nadzieję, że jak uda się Tobie przeczytać tą książkę, to tez będziesz pod mega wrażeniem. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe jest to o czym i piszesz, muszę też dorwać tą pozycję i więcej przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, już na samym początku zostaniesz wciągnięta przez autobus podróżujący w czasie, jak ja. Japonia jest dla mnie pięknym krajem , który mogę jedynie oglądać na zdjęciach, czy też w filmach. Mam tez ogromną, że ktoś tak jak i ja pokocha Japonię i będzie się nią fascynował za każdym razem.

   Usuń