sobota, 26 września 2020

Mama czyta - "Zapomniana gwiazda Afryki" Bartłomiej Ludwisiak

Dobry kryminał zawsze jest bardzo przyjemną lekturą. 

"Zapomniana gwiazda Afryki" Bartłomieja Ludwisiaka (wydawnictwa Novae Res) to książka warta przeczytania. Jest aura tajemniczości i trzymające w napięciu momenty oraz wartka akcja. Nie brakuje i trupów, jak na prawdziwy kryminał przystało.


Zaczyna się od tajemniczego listu i śmierci. Pewien człowiek wysyła ważny list, w którym kogoś o czymś informuje, ale czytelnik nie wie o czym i kogo dotyczy list. Niedługo potem ginie.
Były policjant- Bruno dostaje zlecenie ochrony córki milionera, Pauli, która odziedziczyła po nim olbrzymi majątek. Rodzina Pauli zajmowała się handlem drogocennymi kamieniami. Ojciec Pauli z kilkoma znajomymi skrywał tajemnicę której nie znała nawet jego córka. Zginął na jachcie, a prywatne śledztwo, które prowadzi Bruno przy pomocy swojego przyjaciela doprowadza go do wniosków, że to nie był zwykły wypadek. Giną ludzie. Nie wiadomo do końca jaki to ma związek z piękną Paulą, ale jedno jest pewne, jej też zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo. Dawno niewidziany wujek, a w zasadzie przyjaciel ojca pisze do Pauli kilka dziwnych listów. W międzyczasie dowiadujemy się kim on jest oraz o tajemniczym odkryciu jakiego dokonał on, ojciec Pauli i trzeci przyjaciel, który dopiero co zginął. Łączyła ich tajemnica, którą ktoś odkrył, a teraz próbuje ich wszystkich zlikwidować. 
Bruno podejrzewa jednego z pracowników rodziny Pauli. Kiedy odkrywa prawdę, Paula jedzie w pułapkę. Bruno szybko reaguje i ratuje ją przed prawdopodobną śmiercią, samemu odkrywając jednak, że jej wujek również zginął. 
W pewnym momencie znalezione informacje doprowadzają Bruna i Paulę do odkrycia skrywanej przez jej ojca i innych tajemnicy. Ujawnia się kim lub czym jest Gwiazda Afryki, a zupełnie zaskakujące jest odkrycie sprawcy wszystkich zabójstw.

Nie jest to z pewnością Agatha Christie, ale książkę czyta się jednym tchem. Szczerze polecam.

Pozdrawiam,
Katrin

1 komentarz:

  1. Ostatnio wkręciłam sie w takie filmy wiec kto wie moze i sięgnę po ksiazki :) dzieki za recenzje :)

    OdpowiedzUsuń