poniedziałek, 30 listopada 2020

Podkładka renifer na szydełku - Krok po kroku

 W naszym kalendarzu adwentowym, jednym z proponowanych zadań jest wykonanie szydełkowych ozdób. Wzorów na gwiazdki znajdziecie w sieci bardzo dużo więc postanowiłam Was dziś zachęcić do zrobienia dekoracji z motywem renifera. 

W zależności od wybranej grubości włóczki możecie zrobić podkładkę pod kubek lub łapkę do garnków. Kilka takich podkładek może stanowić girlandę :)



Te podkładki robiłam kilka lat temu, bez schematu i nawet nie przyszło mi do głowy aby go zapisać. Dziś, na ich podstawie przygotowałam dla Was tutorial.

Podkładki wykonałam z dość grubej, mięsistej bawełny Drops Paris i szydełkiem 5 mm.

Zaczynamy od magicznego oczka, a w nim dziergamy 12 słupków W drugim rzędzie w co drugim oczku dodajemy po jednym półsłupku nawijanym (mamy w ten sposób 18 psł. nawijanych).

W trzecim rzędzie zmieniamy kolor i powtarzamy rząd drugi, czyli w co drugim oczku robimy po 2 półsłupki nawijane. Mamy 27 półsłupków nawijanych.

.

W czwartym rzędzie zrobimy naszemu reniferowi uszy. Rząd 4 zaczynamy tak jak rzędy 2 i 3. Wybieramy sobie odległość jaka będzie dzieliła uszy (u mnie to 8 oczek). Uszy robimy w miejscu gdzie mamy jeden półsłupek nawijany.
Po zrobieniu półsłupka, wykonujemy 4 o. łańcuszka, odwracamy robótkę i łączymy oczkiem ścisłym z półsłupkiem. Ponownie odwracamy robótkę i w powstałej pętelce robimy 6 półsłupków.


Przerabiamy kolejnych 9 półsłupków nawijanych (tak jak w rzędach 2 i 3) i w 9 półsłupku robimy drugie ucho.


W rzędzie 4 dodajemy 13 półsłupków nawijanych (w co drugim oczku 2 pósłupki nawijane, aby równo nam się dzieliło, w ostatnim oczku przerabiamy po jednym półsłupku), w ten sposób na koniec rzędu 4 mamy 40 oczek.

Zaczynamy opisywać kwadrat na naszym kole - głowie renifera.
Pokażę Wam dwie opcje.

Opcja  1 to głowa wpisana wprost w kwadrat. Zmieniłam kolor włóczki na biały, podzieliłam nasze koło na cztery części, czyli po 10 oczek na jeden bok kwadratu. Dwa narożniki kwadratu wyznaczyłam "za uszami" renifera. Rząd 5 przerabiałam słupkami, oddzielając poszczególne boki dwoma oczkami łańcuszka:


W kolejnym rzędzie (6) kontynuowałam dzierganie kwadratu słupkami. W narożnikach zrobiłam po cztery słupki oddzielone od siebie oczkiem łańcuszka. 
W ostatnim rzędzie (7) zmieniłam kolor na czerwony i półsłupkami zrobiłam ramkę.

Opcja 2
Tutaj "symetria"* podkładki przebiega względem przekątnej kwadratu.  
Sprułam rzędy 5 - 7 i zaczęłam ponownie opisywać kwadratu na głowie renifera w narożnikami wyznaczonymi tak jak na zdjęciach poniżej. 
Najpierw wyznaczyłam pierwszy narożnik pomiędzy uszami, a względem niego kolejne 3 narożniki. 
Podobnie jak w opcji 1 na bok kwadratu składa się 10 oczek. Tutaj są to półsłupki nawijane, bardziej mi się podobał efekt.
Przerabiamy rzędy 5 i 6 analogicznie jak w opcji 1.


Ostatni rząd wykonujemy kolorem czerwonym. Całość obrębiłam półsłupkami, tylko w narożnikach znajdują się półsłupki nawijane.

Teraz pozostało zrobić jedynie rogi renifera. Rogi wykonałam cieńszą włóczką i szydełkiem 3 mm.

Rogi zrobiłam według schematu:

Proponuję zostawić dłuższą nitkę w celu zaszycia dziurki, która może się pojawić i przyszycia rogów naszemu reniferowi:


Teraz pozostaje jeszcze czarną nitką wykończyć naszą podkładkę: doszyć reniferowi oczy, podkreślić uszy, wyszyć uśmiech i dorobić biały błysk na nosie:


Wydaje mi się, że to uroczy, świąteczny dodatek do kuchni czy jadalni. Może też służyć jako aplikacja :) 

Jeśli spodobał Wam się tutorial dajcie znać! Oczywiście pochwalcie się również jeśli wykorzystacie go w swoich pracach.

Ściskam serdecznie

Ania


8 komentarzy:

  1. Ale słodziak z tego renifera :) Musze sobie zapisać ten kursik i kiedyś na pewno z niego skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! Mi się spodobała praca nad nim i chyba czas zamówić więcej włóczki ;) Daj.nam znać gdy już zrobisz ❤️

      Usuń
  2. Bardzo Wam dziękuję :) cieszę się, że moja wersja Rudolfa się Wam spodobała ❤️

    OdpowiedzUsuń