środa, 25 lipca 2018

W czasie deszczu dzieci się nie nudzą - zabawy w misce i wannie

W lato kiedy na dworze leje, żal serce ściska gdy dzieci nie mogą się wybrykać i roznoszą mieszkanie. Na takie dni lub wieczory proponuję w naszym cyklu coś co dzieci uwielbiają: zabawy z wodą. Te mają ten plus że można się w nie bawić albo w misce albo przy kąpieli w wannie. A gdy Słońce zaświeci, można je przenieść do np. basenu ogrodowego.
Pierwsza zabawa jest bardzo prosta do wykonania.
Potrzebujemy:
plastikowe pudełka bp. po margarynie
spinacze
mazak do folii/płyt
nożyczki
patyk np. od balonika
kawałek sznurka
magnes

Wodne rybki, rekinki i inne stworzenia dzieci mają za zadanie ( o ile już potrafią) narysować na brudno i wyciąć z karteczek.

Rozcinamy pudełka żeby otrzymać płaskie ścianki. Odrysowujemy zwierzątka i wycinamy a następnie doczepiamy do każdego spinacz.

Na końcu sznurka mocujemy magnes. Jeden ze spinaczy wciskamy w rurkę od balonika i przywiązujemy do niego drugi koniec sznurka.
Można oczywiście sznurek przyczepić do zwykłego patyka. Teraz możemy się zabawić w rybaków na podłodze lub wrzucić te wodoodporne rybki do miski z wodą. Można też zostawić stoper aby mierzyły sobie czas i pobijały rekordy w prędkości wyławiania rybek z wody.


Druga zabawa jest bardzo szybka do przygotowania i również wielorazowa. Najlepiej kiedy dziecko może się w nią bawić w wannie pełnej wody lub większej misce.
Potrzebujemy:
piankową otulinę na rury fi np 5cm.(do kupienia w markecie budowlanym za grosze),
plakietki do oznaczania roślin na grządkach czy doniczkach
lekka nienasiąkliwa piłeczka.
Odcinamy z otuliny 4 kawałki po ok 8cm, które przecinamy na pół. 
Niezmywalnym markerem piszemy na plakietkach punkty np. 100, 50, 30, 20 i 10 i wciskamy plakietki w środek połówek otuliny od zewnątrz. Wciskamy tak aby cała "nóżka" była wciśnięta. Teraz pozostaje rzucanie do celu piłeczką w wannie.
 Można np. strzelać trzy razy i liczyć punkty. Cele są ruchome więc to nie takie proste.
Tu akurat mamy zdjęcia jak cele pływają sobie w misce bo akurat dzieci były długo przed kąpielą. Mimo to zabawa im się spodobała.
Gdy się rozpogodzi można nasze cele przenieść do ogrodowego basenu i wtedy dzieci będą miały więcej przestrzeni do zabawy.

Udanej zabawy.
Katrin


3 komentarze:

  1. Świetny pomysł i wykonanie bardzo proste, z materialow ogólnodostępnych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super!!! W garaże dni w widne zabawy fajnie sie bawi na dworze :):):) dzieki!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. O tak, pamiętam te zabawy z dzieciństwa, dobry pomysł na zabawę z dzieckiem w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń