niedziela, 21 marca 2021

Pierwszy dzień wiosny- świętujemy z dziećmi.

 Początek nowej pory roku to doskonała okazja, aby pożegnać zimę.

W szkołach i przedszkolach pierwszy dzień wiosny zawsze świętuje się 21 marca. Można to robić zgodnie z polską tradycją, topiąc marzannę, albo zaczerpnąć pomysły z tradycji innych kultur.

Jednym z najbardziej popularnych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Dzisiaj rzadko kto już się w to bawi, ale w dawnych czasach nasi przodkowie bardzo poważnie podchodzili do tego zwyczaju. Polegał on na zrobieniu kukły o cechach żeńskich. Wykonywano ją ze słomy, patyków i białego płótna. Czasami była zdobiona koralami. W dniu przesilenia wiosennego wrzucano ją do wody lub palono. Symbolizowała ona zimę i śmierć. Spalenie jej lub utopienie miało pomóc usunąć efekty jej działania (np. zamieranie na zimę przyrody) i przywołać cieplejszą porę roku. Tej pogańskiej tradycji nie udało się wyplenić, ani zastąpić np. zrzucaniem kukły Judasza z wież kościelnych. Marzannę topi się do dzisiaj, tyle że zwykle zwyczaj ma charakter zabawy i zajmują się nie dzieci w przedszkolach lub szkołach.
  
Przygotowałam na powitanie wiosny ze swoimi dziećmi ( czyt. uczniami) mini marzanny. Były wykonane ze patyków i słomy i siana, związane nitką, a udekorowane zostały kwiatami z bibuły i paskami bibuły. Oczywiście nie paliliśmy ich, uczniowie zabrali sobie swoje marzanny do domów.


Specjalnie nie zamieściłam zdjęć z efektem końcowym, aby Was zachęcić do takiej zabawy :)

A jak to jest w innych krajach?

W Hiszpanii pierwszy dzień wiosny to Festiwal ognia- wtedy pali się ogniska i puszcza fajerwerki.
W Japonii obchodzą Festiwal Kwitnącej Wiśni- i jest świętem, który nie ma konkretnej daty, wypada wtedy gdy zakwitną wiśnie.  W Meksyku pomiędzy 19- 21 marca mieszkańcy pielgrzymują ubrani na biało do miejsca, gdzie znajdują się zabytki z czasów prekolumbijskich – piramidy i ruiny świątyń m.in. Azteków i Olmeków.


W Indiach pierwszy dzień wiosny nosi nazwę Holi – Festiwalu Kolorów. Obchodzone jest dzień po marcowej pełni księżyca. Symbolizuje nadejście czasu obfitości. W ramach zwyczajów w przeddzień Holi pali się ogniska, śpiewa i tańczy wokół ognia. W dniu Holi następują gonitwy, podczas których ludzie obrzucają się kolorowym proszkiem i oblewają wodą.


Pomysł na zabawę z dzieckiem: 

Pójdźcie na wiosenny spacer z dzieckiem do parku, na łąkę lub do lasu. Sprawdźcie, czy przyroda budzi się już do życia, rozglądajcie się za wiosennymi oznakami wiosny. Znalezione pękające pączki i kwiatki spróbujcie rozpoznać.

 Zorganizujcie kolorowej gonitwy w parku lub ogrodzie. Zamiast obsypywać się kolorowym proszkiem, można sypać kolorowe konfetti zrobione z bibuły, która szybko w przyrodzie się rozłoży.

Możecie też zrobić kwiaty z bibuły i krepiny, postawić wasz bukiet na stole zjeść przy nim wspólny posiłek.

W wieczór pierwszego dnia wiosny zorganizujcie ognisko (byle w miejscu do tego przeznaczonym!). Możecie piec kiełbaski czy chleb i wspólnie śpiewać piosenki.


Bawcie się dobrze! 


ZosiaSadosia 


2 komentarze:

  1. U nas od rana deszcz i zawierucha wiec zero checi do witania takiej wiosny ...;(

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja dzisiaj od rana cieplutko ubrana. Deszcz pada i zimno. Ale na wiosnę dzieci czekają z utęsknieniem. Mamy już kwiaty z bibuły. I mnóstwo kolorowych obrazków. Może jakaś marzanne jeszcze zrobimy i spalimy ją w piecu. Pozdrawiam gorąco.

    OdpowiedzUsuń