czwartek, 4 marca 2021

Podróże małe i duże - Myczkowce w Bieszczadach

 Jest taka mała miejscowość w Bieszczadach, którą warto odwiedzić z dzieckiem.

Przedstawiam Wam moje spotkanie z Myczkowcami. 

Myczkowce leżą 7 km od Soliny i są najstarszą turystyczną wsią w Bieszczadach, nad samym Jeziorem Myczkowskim, które pięknie prezentuje się z tutejszej zapory na Sanie (przepraszam za zdjęcia ale trafiliśmy na deszczową pogodę). Na zaporę można wejść bezpłatnie.San: Z Myczkowców prowadzą też malownicze szlaki spacerowe:

Tym razem jednak z nich nie skorzystaliśmy. 

Udaliśmy się do Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Zaraz po lewej stronie od wejścia jest Ogród Biblijny, który powstał w 2010 roku. Znajdziemy tutaj różne elementy związane z Biblią, cytaty z niej a wszystko do wśród pięknej roślinności, również.  egzotycznej. Zaprasza on do pielgrzymki do Ziemi Świętej.

                (zdjęcie pochodzi ze strony Ogrodu Biblijnego gdzie znajdziecie więcej informacji)

Dalej przechodzimy obok budynków w pięknej zieleni, a w jednym z nich, na piętrze jest Ekspozycja Ptaków i Zwierząt bieszczadzkich lasów. Pan, który nas oprowadzał ciekawie opowiadał o wystawie, a wypchane zwierzęta zrobiły duże wrażenie na mojej córeczce.

Wokół budynku była wystawa olbrzymich owadów:

Na terenie Centrum Kultury nie brakuje też żywych zwierząt. Jest tutaj mini zoo oraz stadnina koni.
Zwierząt jest niedużo ale jak zwykle dla dziecka to największa atrakcja. Można tu spotkać jelenie, daniele, lamy, kucyki,papugi, ptaki przydomowe, kozy afrykańskie i kameruńskie. Te ostatnie były bardzo przyjazne, podchodziły do ogrodzenia i chętnie zjadały zielone liście, które im podawaliśmy.
Po powrocie córa cały czas rysowała kozy. Bardzo się z nimi związała (hihihi)


Ośrodek Jeździecki Eden znajdujący się na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego  posiada 12 koni rasowych udostępnianych do jazd rekreacyjnych i hipoterapii wraz z instruktorami.
Oprócz stajni jest tu też kryta ujeżdżalnia i wybiegi dla koni.
Wszystkie informacje i ceny znajdziecie tu

Obok stajni natrafiliśmy na różne rzeźby:


Największa atrakcją znajdującą się na terenie ośrodka jest Park Miniatur Sakralnych gdzie na jednym hektarze, na 10 malutkich wzgórzach przedstawiono ponad 140 makiet obiektów sakralnych - kościołów oraz cerkwi z Polski, Ukrainy oraz Słowacji.

Większość tych wspaniałych zabytków już nie istnieje, ale są wśród tych miniatur i takie, które nadal stoją tu w bieszczadzkiej krainie i to może być inspiracją do kolejnych wycieczek.

Informacje praktyczne:

Do mini zoo wstęp jest bezpłatny. Zwiedzanie Parku Miniatur, Ogrodu Biblijnego i Ekspozycji Ptaków i Zwierząt wymaga zakupienia cegiełki . Zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Aktualne ceny proszę sprawdzać na stronie Caritas Myczkowce

Polecam jak będziecie w Bieszczadach!

JB


4 komentarze:

 1. Nigdy nie byliśmy w Bieszczadach, ale mamy w planach. Dziękujemy za relację. Na pewno kiedyś się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bieszczady sa piekne tylko taaaak daleko od nas.... ale dzieki za wycieczkę, moze kiedys skorzystamy i my:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy wpis, świetne fotki i fajny pomysł na poznanie nowego miejsca! zostałam zainspirowana, dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super!Byliśmy kilka razy w Bieszczadach,ale nigdy w tych miejscach, które pokazałaś.

  OdpowiedzUsuń