niedziela, 26 września 2021

Chwila dla Mamy - Czas na Chopina :)

Nie wiem, czy wiecie, czy śledzicie ... ale już w przyszłą sobotę rozpoczyna się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - link do oficjalnej strony konkursowej (klik).


Nie chcę tu przytaczać bogatej historii Konkursu, choć na pewno należy wspomnieć, że to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. Chciałam jednak podzielić się z Wami moimi wrażeniami sprzed sześciu lat i oczywiście zachęcić Was do śledzenia poszczególnych dni tej niezwykłej rywalizacji. 

Zacznijmy może od tego, że należę do osób, którym słoń na ucho nadepnął i choć lubię muzykę klasyczną to zawsze podziwiałam osoby, które po wysłuchaniu jakiegoś fragmentu utworu potrafiły wskazać wykonawcę, albo stwierdzić czy to dobre czy kiepskie wykonanie. Tak się złożyło, że przy poprzedniej edycji Konkursu miałam trochę więcej czasu i kocyk do wydziergania. Zaczęłam słuchać I etapu ... i przepadłam. Słuchałam jak zaczarowana. Zachwycało mnie wszystko, wykonawcy, orkiestra, dyrygent, publiczność a nawet prowadzący studio w TV. Przeniosłam się do innej rzeczywistości, daleko od całego szumu, który się dzieje na świecie. Okazało się nawet, że w studio są ludzie, którzy potrafią kulturalnie i bez obrażania kogokolwiek wymieniać poglądy. A co najważniejsze czułam i słyszałam różnicę z jaką poszczególni wykonawcy wykonywali te same utwory, oczywiście nie wszystkich, ale tych najbardziej charakterystycznych. Szczególnie zachwycili mnie: Kate Liu, Szymon Nehring i lekko jazzujący Georgijs Osokins. Z niecierpliwością czekam na tegoroczną (a właściwie ubiegłoroczną) edycję :) Już wiem, że nie będę miała tyle czasu, ale wieczorami to będzie mój czas na spotkanie z Chopinem. 

Zalet słuchania muzyki klasycznej jest bardzo wiele, do tych najważniejszych na pewno należy poprawa nastroju, poprawa jakości snu, pozytywny wpływ na pracę mózgu. Gorąco polecam Wam więc spróbować zorganizować sobie ten czas tak, aby móc zasiąść spokojnie przed telewizorem, czy włączyć radio i wsłuchać się w utwory naszego mistrza. 

Z ciekawostek: na stronie Konkursu można pobrać aplikację. Znajdziecie tam m.in. aktualności, archiwalne nagrania, a może (mam przynajmniej taką nadzieję) będzie można przez nią odsłuchiwać poszczególne etapy w czasie rzeczywistym. 

Szczerze mówiąc to już nie mogę się doczekać! 

A Wy lubicie muzykę klasyczną? Słuchacie koncertów konkursowych? 

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie, życząc dobrego nadchodzącego tygodnia :)

Ania

P.S. A to kocyk, który w głównej mierze powstał w czasie słuchania :)


6 komentarzy:

 1. Niezła jestes Aniu, czuć czytając tego posta ze muzyka poważna to Twoja pasja bo pieknie o niej piszesz. Ja czasem słucham klasyki ale tej bardziej znanej.... moze pora sięgnąć po inne kawałki ... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha Agatko, trudno nazwać to pasją, jednak ograniczenia w postaci kompletnego braku słuchu robią swoje … ale formuła Konkursu nawet mi pozwala na odkrywanie różnic :) no i obiło dzieci na początku sceptycznie podchodziły do oglądania ze mną to już po kilku dniach same chętnie dołączały :)

   Usuń
 2. Byłam ostatnio w restauracji z muzyką Chopina, coś wspaniałego !

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam swoje ulubione utwory muzyki klasycznej. Brak mi wykształcenia muzycznego, choć bardzo chciałam w dzieciństwie uczyć się gry na flecie poprzecznym. Ale byłam dzieckiem 20 lat za wcześnie. Wtedy nie było szkół muzycznych I stopnia nawet w kilkutysięcznych miasteczkach. Teraz są i moje ucho muzyczne wyrabiało się przez ostatnie 4 lata, kiedy moje starsze córki uczęszczały do takiej placówki. I też umiem usłyszeć lepsze i gorsze wykonania. Szalenie zazdroszczę, że moje dziewczyny patrzą na nuty i widzą melodię. A teraz i Basia zaczęła szkołę muzyczną :) A konkursy szopenowskie zdarzało mi się oglądać na zasadzie "lecę po kanałach, trafiam na TVP Kultura a tak akurat ktoś gra Poloneza As-dur op.53 w konkursie szopenowskim, który lubię, to posłucham" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę takiego ucha :) :) mnie podoba się odkrywanie różnic w interpretacjach poszczególnych wykonawców, a takie możliwości daje m.in. ten konkurs.

   Usuń