czwartek, 18 sierpnia 2022

LAWENDOWY SIERPIEŃ -Woreczek z haftem lawendy - tutorial

Witam Was w kolejnym lawendowym poście

Dziś chciałabym Wam pokazać mój sposób na wykonanie woreczka na lawendę.

Do przygotowania woreczka będzie potrzebne:

1) Gotowy woreczek lniany, może to być woreczek do pakowania biżuterii. Mój woreczek ma wielkość 10 cm x 13cm - aby sobie sprawę ułatwić wykorzystuje już uszyty woreczek. 

2) Szukam niewielkiego wzoru do haftu, im mniej kolorów tym na początek będzie prościej. Ja wybrałam wzór gdzie były potrzebne tylko 4 kolory muliny ( wybrałam kolory: Anchor 871, DCM 210, DCM-987, Anchor 214). Szukamy małego wzoru gdyż gęstość materiału nie jest duża i będziemy mieć duże krzyżyki. Jeśli będziecie mieć gęstszy materiał to zmieści się większy wzór haftu.

3) Niezbędna będzie igłą tępa oraz nożyczki.

4) Dodatkowo można zakupić przezroczysty woreczek wykonany z organzy. Może być nieco mniejszy niż lniany woreczek. Będzie to woreczek na ususzoną lawendę.


Na początku zaczynamy od rozprucia woreczka na dole. Przekładamy materiał na lewą stronę i tylko dół prujemy. Będziemy mieć dostęp do wykonania haftu. Jeśli potrzebujecie więcej miejsca to można jeszcze spruć kawałek boku.

Wykonując wzór dodałam małą zmianę i nie wykonałam krzyżyków różowych i fioletowych. Zamiast tych krzyżyków zrobiłam małe supełki o fachowej nazwie french knot ( haft supełkowy) Jeśli chcecie uzyskać podobny haft to po podpowiedź zaprasza o TU. 

Na moim woreczku haftowałam normalnie krzyżyki, tak jak wykonujemy haft na lnianym materiale, czyli między dwoma nitkami krzyżyk. Wybrałam mały wzór, który zmieścił się na materiale. Jednak można haftować też inaczej, aby zmieścił się większy wzór robimy mniejsze krzyżyki niż zwykle na lnianym materiale czyli krzyżyki oplatają 1 nitkę. Od nas zależy czy chcemy mieć mały haft, czy też większy. Dostosowujemy wzór do wielkości materiału. Zanim zaczniemy haftowanie, należy przeliczyć czy ilość krzyżyków się zmieści na materiał. 


Tak prezentuję się gotowy haft. Po lewej stronie staram się chować dobrze wszelkie nitki, aby to wyglądało również ładnie. Dodałam też napis na woreczku. Lubię dodawać takie akcenty do haftu.

Pozostaje zszycie dołu woreczka. Ścieg jest bardzo prosty. Fachowa nazwa ścieg za igłą. Dla przypomnienia zapraszam o TU. Chcemy uzyskać podobny efekt jak wyglądało poprzednie zszycie.


Tak się prezentuję gotowy woreczek.


Polecam nie wkładać suszonej lawendy od razu do woreczka.
Będzie później trudno wymienić wkład ususzonych gałązek.

Dodaje więc dodatkowy przezroczysty woreczek do środka,
co ułatwia co roku wymianę lawendy.


Tym sposobem robiłam mój woreczek

Tak wyglądają moje poprzednie woreczki. Na woreczkach wykonałam mniejsze krzyżyki niż na lnianym materiale. Potrzebowałam więcej miejsca na wzór, a woreczki były mniejsze.


Mam nadzieję, że ten tutorial zachęci Was do wykonania własnych woreczków.

Pozdrawiam - Joanna


Oto kilka innych inspiracji na lawendowe hafty na woreczki (źródło: Pinterest)


6 komentarzy:

 1. Świetne wykorzystanie lawendy. Dzięki za wzory. Pobiorę sobie. Pozdrawiam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześliczny lubię takie drobiazgi a szczególnie związane z lawendą

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne te wzory i woreczki. Ja w tym roku lawendę suszę w bukiecikach - ładnie to wygląda na ścianie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lawenda w modzie 😉 ja odpoczywam od niej w tym roku ale zapamiętam pomysł z frenh knotami, ciekawie to wygląda 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham lawendowe motywy ale z szyciem mi nie po drodze 😊 uświadomiłam mi że w tym roku nie zrobiłam lawendowego...

  OdpowiedzUsuń