środa, 23 listopada 2022

Domowy zielnik- cynamon

Cynamon, któż nie zna tej przyprawy. Najczęściej kojarzona z daniami z jabłkami albo z zimowymi herbatkami. 


Mało kto wie, że cynamon jest źródłem błonnika, żelaza, wapnia i manganu. Jego skład powoduje, że przyprawa ta jest doskonałym środkiem w walce z wolnymi rodnikami, które stymulują procesy starzenia się komórek, powstawanie nowotworów i chorób układu krążenia.
Wykazano, że cynamon obniża ciśnienie krwi, normalizuje także poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL i HDL cholesterolu. Cynamon ma także właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antyalergiczne. Olejek cynamonowy zaliczany jest do najsilniejszych naturalnych antyseptyków.

Kolejną ważną cechą przypisywaną cynamonowi jest twierdzenie, że przyspiesza on metabolizm, poprawia trawienie i pomaga schudnąć. Jest także pomocny w walce z nadmiernym spożyciem słodyczy, ponieważ skutecznie hamuje na nie apetyt. Dodatkowo, co bardzo ważne na diecie odchudzającej, daje poczucie sytości, co zapobiega przejadaniu się.
Ilość cynamonu, którą należy spożyć, by wykorzystać jego odchudzające działanie, to pół łyżeczki na dzień.

Należy oczywiście pamiętać, że cynamon ma być dodatkiem do racjonalnej, zdrowej diety odchudzającej oraz aktywnego trybu życia, ponieważ samo jego stosowanie raczej nie przyniesie oczekiwanych efektów w postaci spadających kilogramów.

Składnikiem cynamonu jest także kumaryna. Nadmierne spożycie tej substancji może negatywnie wpływać na ludzki organizm, uszkadzając nerki i wątrobę. Kumaryna wpływa na rozrzedzenie krwi, dlatego spożywanie cynamonu jest niewskazane zwłaszcza  u kobiet w ciąży. Może bowiem prowadzić do poronień.
Dlatego pamiętajcie wybierając cynamon- wszystko z umiarem.

Tu znajdziecie przepis na Bułeczki cynamonowe. Są przepyszne. A tu znajduje się przepis na danie, który mój mąż ostatnio testował. Naprwdę godne polecenia.

Z kolei tutaj znajdziecie inspiracje- co zrobić ze zwietrzałymi laskami cynamonu.

Pozdrawiam, miłej lektury. 

ZosiaSadosia
 

2 komentarze:

  1. Ooo muszę polecić Mamie bo szukała czegoś na walkę z cholesterolem 😀 dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  2. W naszych kuchniach jest wiele rzeczy, które jeżeli będziemy wiedzieć jak użyć oczywiście wspomogą nasze diety.

    OdpowiedzUsuń