wtorek, 29 listopada 2022

Podróże małe i duże - Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie

 Witajcie! Za nami pierwszy śnieg, rozpoczął się okres Adwentu, sklepy uginają się od nadmiaru świątecznych ozdób, a to oznacza tylko jedno...wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie! W tym magicznym czasie oczekiwania chcemy zabrać Was z Lidią w miejsce niezwykłe, gdzie czas się zatrzymał...zapraszamy do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie!

Jeśli nastawiacie się na muzealne wnętrza, to muszę Was rozczarować, gdyż muzeum mieści we współcześnie działającej fabryce i zostało założone w 2012 roku, czyli zaledwie 10 lat temu.

Jest to pierwsze na świecie, prywatne Muzeum Bombki Choinkowej i powstało dzięki kolekcji Janusza Bilińskiego, który jest właścicielem firmy Biliński, produkującej ozdoby choinkowe metodą tradycyjną. Już od samego wejścia wzrok przykuwają rozstawione pośrodku gabloty, w których znajduje się kilka tysięcy pogrupowanych tematycznie eksponatów. Czego tam nie ma? Chyba  zgromadzono wszystkie kształty i przedmioty jakie kiedykolwiek zawieszano na choince w różnych zakątkach globu.

 

Niektóre bombki wyeksponowano na choinkach (w specjalnie przygotowanych wnękach) odpowiadających konkretnemu stylowi, np. wiktoriańskiemu, francuskiemu czy skandynawskiemu.


Oto wiktoriańska choinka, która najbardziej spodobała się Lidii:
Mnie oczywiście najbardziej zauroczyło drzewko w stylu staropolskim, bowiem przywiodło na myśl wszystkie wspomnienia z dzieciństwa...wartość sentymentalna!
Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie to punkt obowiązkowy w ferworze przedświątecznych przygotowań. Niezwykle ciepłe, kolorowe, wręcz bajeczne wnętrze będzie na pewno doskonałym lekiem na jesienno - zimową szarość. Wszystkie ozdoby tworzone są ręcznie od samego początku aż do końca, z precyzją i sercem, zgodnie z wieloletnią tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, to doskonały wybór na  prezent dla najbliższych. Samo oglądanie i kupowanie ich sprawia nie mniej radości niż obdarowywanie, bo jest w czym wybierać! 


Nie lada gratką jest nie tylko zwiedzanie samego muzeum, ale również możliwość obejrzenia całego procesu produkcyjnego, a także spróbowanie swoich sił w zdobieniu bombek i zabranie własnych wytworów do domu!
Takie cudeńka powieszone na domowej choince będą pamiątką na wiele lat!
Poza tym można na miejscu zamówić  bombkę z własnym imieniem lub dowolnym tekstem, na którą się czeka zaledwie kilka minut.
 

Zachęcamy Was do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca o niezwykłym klimacie, a może ktoś z Was już tam był? 
My wracamy bogatsze o kolejne koty do choinkowej kolekcji Lidzi 😀
 

Pozdrawiamy! Diars z Lidią

3 komentarze:

  1. Wow ale cudowne i magiczne miejsce.... muszę zobaczyć gdzie na mapie ono jest hehe... pozdrawiam !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. O jenysiu, szkoda, że ja na drugim końcu Polski, ale z drugiej strony może to i dobrze bo bym tam przepadła, mi się też bardzo spodobała ta w stylu wiktoriańskim. Pozdrowionka

    OdpowiedzUsuń
  3. O rany, aż mi się w oczach mieni! Świetne miejsce!

    OdpowiedzUsuń