czwartek, 29 lutego 2024

Oświadczyny po irlandzku czyli Dzień Przestępny

Witajcie w tym jedynym i wyjątkowym dniu który jest tylko raz na 4 lata ! 

Dziś chciałabym podzielić się z Wami niezwykłą ciekawostką związaną z Dniem Przestępnym, która może Was zainspirować do wyjątkowego działania. 

Wiecie, że 29 lutego ma w sobie coś magicznego, coś niezwykłego, ale czy wiecie, że w niektórych tradycjach to właśnie ten dzień daje wam, kobietom, singielkom i pragnącym oświadczyn, niepowtarzalną szansę odwrócenia tradycyjnych ról?

Z racji, że od 18 lat mieszkam już w Irlandii poznałam tu nieco różne tradycje i legendy, a o jednej z nich chciałabym Wam własnie dziś opowiedzieć.


Otóż, wiele wieków temu biskup Irlandii Patryk, który obecnie jest świętym Kościoła m.in. katolickiego, anglikańskiego i prawosławnego, zadekretował, że 29 lutego to dzień, w którym kobiety mają prawo prosić mężczyzn o rękę! Tak, tak!!

To zaskakujące prawo wówczas wzbudziło wiele kontrowersji i dyskusji, ale dla wielu stało się symbolem równouprawnienia i odwagi w wyrażaniu uczuć. 

I co najważniejsze, ta tradycja przetrwała do dzisiaj, przynosząc radość i wzruszenie tym, którzy decydują się na ten niekonwencjonalny krok w dniu przestępnym.

Ale to jeszcze nie koniec fascynujących faktów związanych z Dniem Przestępnym!

Wiecie, że przez długi czas przeciętni Szkoci wierzyli, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje? 

Według nich to, co się wydarzy w jego trakcie, w istocie się nie liczyło. Ta fascynująca legenda dodawała tajemniczości i nieprzewidywalności Dniu Przestępnemu. Wierząc, że czas ten jest poza zwykłym porządkiem kalendarza, niektórzy ludzie czuli się swobodni, aby zrobić rzeczy, których normalnie by się nie podejmowali. Był to czas, kiedy zwykłe reguły mogły być złamane, a niestandardowe działania uznane za akceptowalne.


A więc, drogie Panie Singielki, czy jesteście gotowe na to, by zrobić ten pierwszy krok w dniu przestępnym? Pokażcie światu, że to Wy macie odwagę i determinację, by spełniać swoje marzenia!

Teraz, kiedy poznaliśmy te niezwykłe fakty związane z Dniem Przestępnym, mam dla Was pewną propozycję: a może to dziś, odwrócimy tradycyjne role i to Wy zrobicie ten pierwszy krok? 

Przyznam się Wam, że sama się nad tym zastanawiam ;) 

To doskonała okazja, aby wyjść ze swojej strefy komfortu, przełamać schematy i wyrazić swoje uczucia w sposób odważny i nietypowy. 

Niech 29 lutego będzie dniem, w którym odważnie podejmiecie inicjatywę i zaskoczycie Waszych wybranków! Czyż to nie brzmi ekscytująco?


Z pewnością mieliście już okazję oglądać film pt:  "Oświadczyny po irlandzku". 

To romantyczna komedia z 2010 roku w reżyserii Anand Tucker, w której główne role zagrali Amy Adams i Matthew Goode. Film opowiada historię Anny, pracowniczki korporacyjnej z Bostonu, która postanawia podążać za swoim chłopakiem do Irlandii, by oświadczyć mu się w dniu przestępnym, podążając za starożytną irlandzką tradycją.

Podczas swojej podróży Anna spotyka rybaka o imieniu Declan, który zgadza się pomóc jej dotrzeć do celu, w zamian za pieniądze. Wspólne przeżycia i przygody prowadzą do nieoczekiwanego rozwoju wydarzeń, a Anna zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej plany mogą być zupełnie inne niż się spodziewała.

"Oświadczyny po irlandzku" to nie tylko zabawna i romantyczna opowieść o miłości i spontaniczności, ale także film, który wprowadził widzów w świat fascynujących tradycji irlandzkich, w tym legendy o Dniu Przestępnym.
Choć film nie jest w pełni oparty na faktach historycznych, to jednak stanowi ciekawe wprowadzenie do kultury i obyczajów Irlandii.

Dlatego też, oglądając "Oświadczyny po irlandzku", możemy nie tylko delektować się romantyczną historią, ale również zgłębiać tajemnice i tradycje związane z Dniem Przestępnym, które stanowią niezwykły element kultury irlandzkiej.

Jeśli nie widzieliście  jeszcze tego filmu to gorąco polecam dla każdego. 


Zapraszam Was do wykorzystania tego wyjątkowego dnia jako pretekstu do spontanicznych działań i niespodziewanych gestów. 

Niech Dzień Przestępny będzie czasem, kiedy możecie uwolnić swoją wyobraźnię i odważnie podjąć się nowych wyzwań, nie obawiając się konsekwencji. 


Bo przecież życie jest zbyt krótkie, aby czekać na doskonały moment, prawda?

Następna taka okazja będzie dopiero za 4 lata ;) !!!

A więc? Jesteście gotowe by zrobić ten pierwszy krok? 


Pozdrawiam Was serdecznie z Zielonej Wyspy 

Majalena

3 komentarze:

  1. Hehe fajny post, ja dzisiaj swietowalam ten dzień słuchając koncertu ciekawych artystów 😀😃🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. O tak bardzo fajna tradycja, a komedię również polecam. Pozdrawiam również z Irlandii ( od 16 lat).

    OdpowiedzUsuń