niedziela, 26 stycznia 2020

Chwila dla mamy - relaks w SPA

SPA - brzmi luksusowo i drogo, a wcale takie nie musi być. Inspiracją do napisania dzisiejszego postu był prezent, jaki otrzymaliśmy z mężem na urodziny od znajomych an kilkugodzinne wejście do małego SPA. Przyznam się, że już dawno nie czułam się tak zrelaksowana.

Rozbijając na poszczególne zabiegi SPA, można skorzystać z nich oczywiście osobno, a jeśli mamy czas, to warto poszukać w okolicy takiego małego np. przyhotelowego SPA, które niekoniecznie musi się tak nazywać, a zaoferuje nam za przyzwoitą cenę saunę, mały basen, łaźnię czy masaż, a może jeszcze jakieś jacuzzi czy inne atrakcje. 

\
(sauna sucha tzw. fińska)

Na początek zrelaksowana po tym odprężającym wypadzie napiszę o saunie. Niektórzy z was z pewnością korzystają z sauny, inni być może jej unikają, a szkoda, bo działanie sauny czy łaźni parowej na organizm człowieka jest bardzo korzystne.
Co mamy do dyspozycji? Saunę suchą tzw. fińską, saunę mokrą oraz łaźnię parową. Działanie ich jest podobne. Ludzie korzystali z dobrodziejstw np. z łaźni już od starożytności, a nawet w prehistorii polewając rozgrzane kamienie wodą.

Kilkunastominutowy seans w saunie czy łaźni ma za zadanie rozgrzać nasz organizm, aby zaczął się pocić. Zalety kontrolowanego pocenia są na prawdę wielkie. Poprzez podgrzanie o 1-3 stopnie organizmu wywołujemy w nim jakby symptomy gorączki nie czując się przy tym źle. Każdy organizm gdy ma poniesioną temperaturę zaczyna produkować przeciwciała, co wzmacnia organizm, naczynia się poszerzają i zaczyna lepiej płynąć krew. Seanse w saunie czy łaźni powodują, że nasz organizm wydala nagromadzone w nim toksyny i wolne rodniki, polepsza odporność i wygrzewa, więc warto przy drobnych infekcjach iść do sauny co pomoże w jej pokonaniu. Ma też ponoć właściwości odchudzające ale nie liczmy na to, że wypocimy z siebie tłuszcz bez diety i ćwiczeń fizycznych. Łaźnia parowa dobrze wpływa na drogi oddechowe dlatego można z niej korzystać przy problemach w infekcji dróg oddechowych (pod warunkiem, że nie mamy akurat ostrej infekcji) .
W tym momencie mała uwaga dla tych, którzy mają problemy z naczynkami. Gdy idziemy do łaźni parowej, temperatura nie może być za wysoka, żeby gorąca wilgoć nie spowodowała np. powiększania się pajączków na nogach. Przy saunie suchej jest w takim wypadku bezpieczniej ale zawsze lepiej poradzić się obsługi czy swojego lekarza indywidualnie.
Czasem przy okazji saunowania dodawane są do takiej przyjemności naturalne olejki, dzięki czemu taka przyjemność wiąże się dodatkowo z aromaterapią. Nie zapomnijmy, że po sesji trzeba się obmyć ciepłą, a następnie zimną wodą, zaczynając od części najdalej oddalonych. Zaczynamy od nóg a kończymy na głowie. Robi się to po to, aby nasz organizm nie wchłonął z powrotem części wypoconych toksyn, aby się schłodził w odpowiedni sposób i nie zaczął ponownie pocić. Zimna woda  dodatkowo hartuje organizm, co wiadomo również wpływa pozytywnie na zdrowie. Seans w saunie odpręża i relaksuje. Po takim seansie należy odpocząć.


Basen. O jego zaletach chyba pisać nie muszę. Poza oczywiście funkcją rekreacyjną, jest najlepszym sposobem na ćwiczenie ciała bez wielkiego wysiłku. Ciało człowieka pokonując opór wody wykonuje wielką pracę i, choć tego nie odczuwamy, intensywnie się...poci. Basen wysmukla ciało, ćwiczy każdy mięsień i relaksuje dając poczucie lekkości. Dodatkowo jest niezastąpionym elementem do ćwiczeń i rehabilitacji dla osób, które nie mogą obciążać zanadto kręgosłupa. 


Masaż. Tutaj można by mnożyć przykłady. Podstawowy masaż to masaż pleców i karku robiony ciepłymi olejami. Praca przy komputerze, siedzący tryb życia stres czy ciągłe patrzenie w telefon sprzyjają zwłaszcza spięciu mięśni w górnej części ramion przy karku. Idąc na masaż boleśnie możemy odczuć to spięcie gdy wyćwiczone ręce masażysty będą powoli rozluźniały mięśnie. OD czasu do czasu warto nawet w domu poprosić kogoś bliskiego( nawet dzieci), żeby pomasowały nam ramiona zawsze to lekko rozluźnia. Jeśli mamy takie możliwości to oczywiście możemy skorzystać z masażu całego ciała, masażu ciepłymi kamieniami, czekoladą, a wszystko połączone może być z wcześniejszymi zabiegami kosmetycznymi, peelingami i innymi cuda-wiankami. Podstawa jednak to relaksujący masaż pleców.
Różne SPA oferują szeroki wachlarz zabiegów i możliwości relaksu. Warto jednak raz na jakiś czas skorzystać na raz z takiego pakietu mini: masaż, sauna, basen czy jaccuzi.

Teraz drogie panie i panowie...relaks!

Pozdrawiam,
Katrin

5 komentarzy:

  1. Marzy mi się taka chwila relaksu. Mąż myśli nad zrobieniem takiej "sauny" w ogrodzie w stylu rosyjskiej bani :) czekam cierpliwie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Każda mama potrzebuje chwili dla siebie :) Tak myślę, że na urodziny mojej mamy następnym razem wręczę voucher do spa w Krakowie https://moonlightspa.pl/voucher-do-spa-krakow/ by sobie odpoczęła i się zrelaksowała. Taki wolny od zmartwień dzień każdej kobiecie by się przydał :)

    OdpowiedzUsuń
  3. [url="https://ihelpyou.pl/skup-telefonow-poznan/"[/url] - bardzo ciekawy blog. Sprzedawaliście kiedyś swoje telefony?

    OdpowiedzUsuń