czwartek, 20 maja 2021

Światowy Dzień Pszczół

Czy wiecie, że 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół? Został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, która chciała w ten sposób podkreślić znaczenie pszczół  dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. Jesteśmy z Lidką świeżo po lekturze niezwykłej książki pt. "Pszczoły", autorstwa Piotra Sochy, która zainspirowała mnie do napisania tego postu, a moją córcię do wzięcia udziału w konkursie.

Albert Einstein mówił: „Jeśli wyginą pszczoły, wówczas rodzajowi ludzkiemu zostaną już tylko cztery lata”. Niby tylko słowa, ale jak mocne i ważne mają znaczenie. Mało kto wie, że pszczoły ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m. in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że pszczoły żyły już w czasach dinozaurów! 

Skąd to wiadomo? Odnaleziono bowiem stare bursztyny z wtopionymi w nie pasiastymi owadami. Tę oraz inne ciekawostki, przeplatane pięknymi ilustracjami znajdziecie we wspomnianej książce. Tematykę pszczół zgłębiałyśmy przy okazji corocznego wojewódzkiego konkursu plastycznego, którego hasło w tym roku brzmi „Co zawdzięczamy pszczołom?”. Lidia, zafascynowana książką Piotra Sochy, stworzyła pracę plastyczną inspirując się ilustracjami w niej zawartymi, przy okazji zdobyła jakże cenną wiedzę o tych niezwykłych owadach.

Synek Tynki - Antoś kiedyś również robił pracę na podobny konkurs i postanowił się nią pochwalić:

A wy zdajecie sobie sprawę z tego, jakie znaczenie mają pszczoły dla człowieka? Oczywiście pierwsze nasuwające się nam skojarzenie to miód. I racja, ale poza pysznym, bursztynowym skarbem z pasieki te małe czarno – złote owady robią dla nas wiele innych pożytecznych rzeczy:

1.     Pszczoły są doskonałymi zapylaczami, bez których wiele roślin nie wydawałoby ani owoców, ani nasion. To im zawdzięczamy dorodne jabłka, wiśnie, czereśnie, śliwki czy gruszki w naszym sadzie.

2.     Dzięki zapyleniu mamy wiele warzyw pestkowych, takich jak ogórki, pomidory  czy paprykę.

3.     Ważne są również w produkcji mięsa czy mleka, gdyż zapylają lucernę lub koniczynę, dzięki czemu rośliny te rozsiewają swoje nasiona po pastwiskach, a potem zjadają to z apetytem krowy.

4.     Gdyby nie zapylały kwiatów bawełny, nie tworzyłaby ona puszystych kwiatków, a z tego potem nie powstawałoby włókno na koszulki czy spodnie.

5.     Pszczoły zapylają też rośliny, z których wytwarzane są oleje, nie tylko te jadalne, ale również stosowane w lecznictwie i kosmetyce.

6.     Produkcję 1/3 żywności i 90% wszystkich zapyleń zawdzięczamy pszczołom!

Niestety w wyniku wielu czynników, w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Chodzi nie tylko o stosowanie pestycydów na pola uprawne, ale również o świadome działania, mające na celu niszczenie pasiek, o których coraz częściej się słyszy. Dlatego niech Światowy Dzień Pszczół będzie okazją do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów, które przedstawiam Wam na poniższym plakacie (opracowanym przez Lasy Państwowe).

Pamiętajcie, że dbając o pszczoły, dbacie również o swoją przyszłość! My co roku zostawiamy w ogródku dziki zakątek, na którym wysiewamy łąkę kwiatową. Przygotowujemy też poidełka dla pszczół oraz sadzimy rośliny miododajne, a potem z dumą obserwujemy przylatujące do nich pszczółki.

Zachęcam do lektury książek o pszczołach oraz do włączenia się w pomoc pszczołom nie tylko w dniu ich święta, a one się na pewno odwdzięczą czymś słodkim!

4 komentarze:

 1. Za miodem nie przepadam ale zachwycam się tymi stworzeniami ! Mamy ta książkę i bardzo ja lubimy z dziecmi, jeden z synow kiedys miał fazę na pszczoły ktora troche opadła ale nadal darzymy wielka sympatia te stworzenia i lubimy ciekawostki o nich. Dla mnie po przedmiocie pszczelnictwo jaki miałam na studiach, pszczoły to niezwykle stworzenia, jestem zachwycona ich działaniem, struktura w ulu, zachowaniem itd.. Mój brat ma pasiekę, miał ją też dziadek.... pszczoły są nam bliskie. niech żyją te stworzonka !!!:):):)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna lektura. Miło się czyta te wiadomości. Pszczoły to bardzo ciekawe stworzenia. Szkoda, że ludzie o tym zapominają i nie dbają o nie. A to przecież dzięki ich ciężkiej pracy mogą później zbierać plony.

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, pszczółek coraz mniej i ubolewam nad tym ponieważ mamy pole z roślinkami które dzięki pszczółkom, bąkom itp są zapylane. Cóż, wiele osób pryska rośliny w nieodpowiednich godzinach i dużo właśnie tych pracowitych owadów ginie. Za miodem nie przepada, tylko do ciasta używam a i bardzo rzadko. Piękne prace Lideczki i Antosia:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę posiadamy i bardzo lubimy, choć moje dzieciaki i tak najchętniej słuchają opowieści taty pszczelarza :) Problemy pszczół znamy od podszewki i jesteśmy wzruszeni różnymi inicjatywami wspomagającymi te pożyteczne owady i rozwijającymi świadomość na temat ochrony owadów zapylających :)

  OdpowiedzUsuń