sobota, 16 lipca 2022

MAMA CZYTA "Odrzucić wstyd" Emilia Witkowska

"Odrzucić wstyd"- autor Emilia Witkowska - wydawnictwo NOVEA RES 

O chorobie, która zmieniła moje życie i spojrzenie na świat.

       Autorka opisuje na podstawie swoich doświadczeń czy jest depresja. Osoby chore na tą chorobę często są wytykane przez innych. Jako osoby chore psychicznie czują niezrozumienie i wstyd. Może się wydawać, że osoba chora na depresję po prostu jest leniwa i nie może zapanować nad swoim życiem. Autorka opisuję, że podczas choroby nie od razu poprosiła o pomoc. Starała się sam przezwyciężyć zwątpienie i swoją niemoc. Miała bardzo negatywne myśli i nie miała chęci do życia. Widziała siebie w bardzo negatywny sposób. Na szczęście byli ludzie, którzy pomogli jej zrobić pierwszy krok, czyli udać się do specjalisty i poprosić o pomoc. Dostała leki i wszystko zaczęło się zmieniać. Wyjście jednak z tak ciężkiego stanu nie było dla niej łatwe. Nie obyło się od pobycie w szpitalu. Jednak jak opisuję przełomem po przezwyciężeniu choroby była terapia u psychologa, który pokazał jej jak bardzo jest wartościowa. Emilia uwierzyła w siebie i zaczęła spełniać swoje marzenia.

      Przyznam się Wam, że miałam też i ja w swoim życiu taki czas, kiedy nie wierzyłam w swoje możliwości. Oceniałam się bardzo negatywnie. Widziałam nie do pokonania przeszkody i od razu myślałam, że nie dam rady. Na szczęście i ja znalazłam pomoc. Poczułam się, że z czasem mogę te trudności przezwyciężyć. Zaczęła też oceniać siebie bardziej pozytywnie. Życie mi pokazał, że zamartwianie i zwątpienie nie miało sensu. Jednak osoba chora psychicznie traci wiarę i czuję się bardzo źle. Wręcz obwinia się za wszystko. Również i ja czuła wstyd, że nie poradziłam sobie sama z problemami. Czułam się, że zawiodłam moich bliskich. Najważniejsze więc jest w porę poprosić o pomoc. Nie kryć się z problemami. Czasem wystarczy porozmawiać i poszukać rozwiązania.

     Książkę przeczytałam w jeden wieczór. Autorka wszystko opisuje w prosty i obrazowy sposób. Bardzo dobrze tłumaczy, jakie odczucia miła w kolejnych etapach, kiedy zaczęła chorować. Jest to idealna książka, aby przeanalizować swoje trudne chwilę. Aby jeszcze raz przemyśleć, dlaczego odczuwaliśmy totalne zwątpienie w swoim życiu. Każdy ma jakieś gorsze lub lepsze okresy. Najważniejsze jest, aby szukać pomocy w trudnych chwilach. Czasem wystarczy rozmowa z przyjacielem. Innym razem trzeba już pomocy specjalisty. Polecam Wam tą książkę, gdyż dzięki niej można lepiej rozumieć problem depresji. Może po przeczytaniu lepiej zrozumiecie kogoś kto walczy z tą chorobą od lat. W obecnym świecie jest coraz więcej osób, które mają problemy psychiczne. Najważniejsze jest więc zrozumienie z czym mierzy się osoba chora. Dziękuje za możliwość zrecenzowania tej książki wydawnictwu Novea Res. Jest to bardzo pouczająca lektura, do której przeczytania serdecznie zapraszam.


Pozdrawiam - joasia&art

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz