środa, 30 października 2024

Podróże małe i duże - Liberec z dziećmi

Witajcie! Na początek małe wyznanie - muszę się przyznać, że mam w sobie coś z czechofila :) Przynajmniej kilka razy w roku muszę odwiedzić jakieś ciekawe czeskie zakątki. Jednym z takich miejsc jest Liberec - miasto położone blisko granicy z Polską, a więc idealne na krótkie wycieczki. Odwiedziłam je już kilkukrotnie wraz z rodzinką i za każdym razem odkrywamy tu coś nowego. Zapraszam Was na przegląd libereckich atrakcji, które ucieszą dużego i małego człowieka.




1. ZOO w Libercu

Pięknie położone na pogórkowatym terenie libereckie zoo, mimo niewielkich rozmiarów jest uroczym miejscem na rodzinną przechadzkę. Znajdziemy tu ok. 160 gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów. Możemy je wszystkie obejrzeć, poruszając się po proponowanej, wytyczonej trasie zwiedzania o długości 1,8km, w całości dostępnej dla wózków.
Najbardziej spodobały nam się rajskie ptaki z pawilonu egzotycznego oraz pawilon z małpami, warto też zwrócić uwagę na wystawę związaną z opieką weterynaryjną czy też edukacyjne ZooKino. 
Pod względem infrastruktury można być zadowolonym. W libereckim zoo nie brakuje toalet, są one wyposażone w przewijaki. Są liczne punkty gastronomiczne oraz plac zabaw dla młodszych dzieci. Zoo ma też dedykowany parking przy samym wejściu (w weekendy płatny 50CZK). Wstęp, w zależności od pory roku, to koszt w granicach 20-30zł/os. Na spokojne zwiedzanie najlepiej zarezerwować sobie 2-3 godziny.

 
Libereckie ZOO wita odwiedzających również po polsku
Egzotyczny ptak z wysp Pacyfiku



2. Dinopark

Dinopark w Libercu to przestrzeń rozrywki i edukacji dla dzieci w każdym wieku. Ten okazały obiekt mieści się na trzech poziomach centrum handlowego Plaza. Głównym elementem wystawy są sporej wielkości modele dinozaurów, które poruszają się i wydają dźwięki gdy się do nich zbliżyć. Znajdziemy tu też mnóstwo innych atrakcji, jak choćby kino 4D, park linowy, tory przeszkód o różnym stopniu trudności, tor do ścigania autkami i wiele innych. Dla młodszych dzieci nada się "paleontologiczna" piaskownica, gdzie można dokopać się do szkieletu dinozaura. Na najwyższym poziomie - dachu centrum znajduje się też plac zabaw. Mamy też oczywiście walor edukacyjny, a zwiedzanie wystawy przenosi nas daleko w przeszłość, gdzie poznajemy historię naszej planety i tego, jak ewoluowało życie na niej aż do obecnych czasów.
Wstęp kosztuje ok.50zł/os. (dzieci do 3 r.ż. za darmo). To dość rozsądna cena, zważywszy na to, że w dinoparku spokojnie można spędzić nawet pół dnia.

Nauka sterowania mechatronicznym T-Rexem


Ruszamy na wyprawę :)


3. Ogród botaniczny

Nasza rodzinna wizyta w libereckim ogrodzie botanicznym przypadła na październik, kiedy wiele z roślin już przekwitła - jednak mimo wszystko był to mile spędzony czas. Ogród jest raczej niewielkich rozmiarów, ale znajdująca się w nim roślinność zachwyca różnorodnością. Na szczególną uwagę zasługuje położony w centrum pawilon - szklarnia z egzotycznymi gatunkami. Składa się z dziewięciu stref, z których każda jest osobnym ekosystemem, m. in. tropikalną dżunglą, afrykańską pustynią, pralasem pełnym paproci i widłaków, czy też torfowiskiem z roślinami mięsożernymi. W centrum pawilonu znajdziemy akwaria, z widowiskowym akwarium - tunelem, gdzie nad głowami zwiedzających przepływają najróżniejsze gatunki ryb.
Moim osobistym faworytem był pawilon z tropikalnymi gatunkami lilii wodnych, w tym ogromnych rozmiarów wiktorią królewską pochodzącą z Amazonii.
Ogród jest niemal w całości dostępny dla wózków, a w centralnym pawilonie znajdują się toalety z przewijakami. Bilety kosztują 15-25zł/os. Zwiedzanie zajmie około dwóch godzin. Ważną informacją może być to, że wszelkie opisy roślin dostępne są również po polsku.


Olbrzymy z Amazonii
Bujna roślinność pralasu

Bonus: 
Zwiedzając ogród botaniczny trafiliśmy na wydarzenie czasowe przeznaczone dla dzieci. Była to interaktywna ścieżka edukacyjna "Dary lasu". Podążając jej śladem, odkrywaliśmy kolejne zadania do rozwiązania, m.in. rozpoznanie różnych surowców po zapachu, czy też zdecydowanie, które z grzybów można wrzucić do garnka, a które są trujące. Część trasy wychodziła poza ogród do pobliskiego lasu, gdzie tym bardziej można było zanurzyć się w przyrodzie i świetnie się bawić.



4. IQ park

IQ Park to kolejne miejsce na mapie Liberca łączące rozrywkę z walorem edukacyjnym. Jest to część ogromnego kompleksu o nazwie Centrum Babylon. Samo centrum ma przebogatą ofertę dla dzieci i dorosłych, a znajduje się tam chociażby aquapark, wellnes spa, kręgielnia, planetarium, wesołe miasteczko i kino.  
Nasz wybór padł na IQ Park ze względu na dobre opinie oraz przeznaczenie dla dzieci w wieku do 8 lat, co idealnie wpasowało się w nasze potrzeby. Dla dzieci co najmniej 8-letnich polecana jest znajdująca się tu również IQLandia.
Obiekt znajduje się na czterech poziomach i naprawdę jest tu co zwiedzać. Mamy mnóstwo ciekawostek ze świata przyrody, nauki i techniki, wiele doświadczeń i eksperymentów do samodzielnego przeprowadzenia, interaktywne eksponaty i gry. Można poznać tajemnice ludzkiego ciała, zbadać zakres słuchu czy też obejrzeć się w kamerze termowizyjnej. Jest też całe piętro poświęcone różnym zawodom, gdzie można wcielić się w sprzedawcę, lekarza, budowlańca, muzyka czy też dziennikarza telewizyjnego. To tu spędziliśmy najwięcej czasu, a dzieciom ciężko było oderwać się od zabawy.
Przy planowaniu odwiedzin w IQ Parku warto wziąć pod uwagę, że obiekt jest czynny tylko do 16 i przyjechać odpowiednio wcześnie. Na zwiedzanie najlepiej zarezerwować 4-5 godzin. Wstęp to koszt ok. 35-45zł/os, przy czym warto zakupić bilety przez internet w nieco niższej cenie.


Dzielni ratownicy ruszają z pomocą


5. Góra Jeszted

Będąc w Libercu nie sposób przeoczyć na horyzoncie mocno wybijającej się góry Jeszted. Na jej szczycie znajduje się wieża o interesującej konstrukcji przypominającej iglicę. Pełni ona funkcję nadajnika telewizyjnego, natomiast  w środku znajduje się hotel i restauracja. Budowla z pewnością warta jest odwiedzenia. Zbudowana jest w stylu brutalistycznym, z wykorzystaniem betonu i kolorowego szkła. 
Na Jeszted prowadzi asfaltowa droga, a zaparkować można nawet na samym szczycie (w miarę dostępności miejsc). Z parkingów położonych niżej trzeba podejść kilkaset metrów na szczyt, podziwiając po drodze panoramę Liberca rozciągającą się w dole. To dobra propozycja na spacer z mniejszymi dziećmi, gdyż droga nie jest zbyt wymagająca. Ze starszymi można podejść na szczyt szlakiem turystycznym o wyższym stopniu trudności.


Charakterystyczną budowlę na szczycie Jeszted widać już z daleka



Przeszklone z każdej strony wnętrze iglicy


Życzymy miłego zwiedzania!



wtorek, 29 października 2024

Witamy Alicję w Klubie Twórczych Mam

 



Do naszej klubowej rodzinki dołączyła Alicja w sieci znana jako SmuggyBoo.

Mieszka we Wrocławiu. Ma dwójkę dzieci, synków w wieku 5 i 1,5l. Chłopaki nie chodzą do placówek, ale wraz z kilkoma innymi rodzinami tworzy społeczność zorientowaną na edukację domową, co oznacza wspólne spotkania, wyjazdy, przeróżne twórcze i edukacyjne działania organizowane oddolnie, między innymi przez Alę :)
Tak więc, obecnie jej życie kręci się głównie wokół rodzicielstwa, ale nie tylko. Jej pasją jest scrapbooking. Prowadzi pracownię SmuggyBoo Papierowe Rękodzieło, którą systematycznie rozwija od kilku lat. Można ją znaleźć w sieci na stronach:

Z uwagi, że Alicja tak prężnie działa w media społecznościowych będzie dla nas dużym wsparciem na Instagramie i Facebooku.
Już jutro pierwszy jej pierwszy post na naszym blogu - zapraszamy

Zespół KTM



poniedziałek, 28 października 2024

TUTORIAL - Wiedźmowe czapki

Do Halloween pozostało już niewiele czasu, bo zaledwie kilka dni.

W Polsce nie jest to święto które obchodzone jest aż tak hucznie jak w USA czy na wyspach brytyjskich. 

Ale jeśli szukacie jakiś małych hallowenowych dekoracji.. nie koniecznie dyniowych, to już Wam biegnę z pomocą.  

Przygotowałam dla Was bardzo prosty, dosłownie kilkuminutowy projekt który nie dość że wykorzystuje materiały z recyklingu to może stać się też fajną dekoracja hallowenowego kącika. 

czwartek, 24 października 2024

Podwieczorek #88 z dynią


Przepisy z wykorzystaniem dyni hokkaido.


Chciałabym Was zachęcić do kulinarnych eksperymentów z dynią hokkaido. Ta odmiana dyni wyróżnia się charakterystyczną pomarańczową skórką. Jest bogata w witaminy A, C oraz beta-karoten, co wpływa korzystnie na stan naszej skóry i wzmacnia nasz układ odpornościowy. Dodatkowo, zawiera dużo błonnika i składników mineralnych, co sprawia, że jest lekkostrawna i doskonale sprawdza się w diecie redukcyjnej.

Dynia ma delikatnie słodkawy smak. Zawiera mało cukru, ale jest pełna składników odżywczych. Dynia hokkaido ma szerokie zastosowanie. Można z niej przygotować zupy, puree, placki czy nawet słodkie desery.


Pierwszym etapem będzie upieczenie dyni w piekarniku. 
Dynie myjemy i kroimy na kawałki. Usuwamy pestki.
Następnie układamy ją na blaszce, na środkowej półce 
piekarnika nagrzanego do 210 stopni. 

Opcja pieczenia: góra/dół (bez termoobiegu). Z termoobiegiem ustawiamy 180 stopni. Dynię piecz około 35 minut. Już po 30 minutach będzie miękka. 
Czas pieczenia zależy od grubości kawałków, więc trzeba sprawdzić, czy jest już wystraczająco miękka. To ułatwi potem jej blenderowanie na puree. 

KOPYTKA Z DYNI

Składniki:

1 małe jajko
700g ugotowanych ziemniaków
400 g puree z dyni Hokkaido
1 szklanka mąki pszennej 160g (może być tortowa)
przyprawy: pół łyżki soli i kurkuma

Ugotowane i ostudzone ziemniaki rozgniatamy praską do ziemniaków.
Z upieczonych kawałków dyni po ostudzeniu usuwamy skórkę.
Dynie bulderujemy na gładką masę w osobnej misce.

Na stolnice wysypujemy mąkę, puree z dyni i rozdrobione ziemniaki.
Na środek wbijamy jajko. Dodajemy 1/2 łyżeczki soli i kurkumę.
 
Całość wyrabiamy w rękach na stolnicy/blacie na gładką masę. 


W dużym garnku gotujemy wodę. Solimy ją płaską łyżką soli w momencie, gdy zacznie się gotować. Na obsypanej mąką stolnicy umieść 1/4 ciasta na kopytka i rozwałkuj dłońmi na sznurek grubości około 2 cm. 
Ucinaj nożem zgrabne kopytka o długości około 1,5-2 cm. 


Pokrojone kopytka przenosimy je na cedzak i zanurzaj w gotującej się wodzie.
Po wypłynięciu kopytek na wierzch odczekaj jeszcze około 90 sekund.
Wyjmujemy z wody i starannie odcedzamy. Kopytka już są gotowe.

Kopytka można podać na słodko z bułką tartą, masłem, cynamonem i cukrem.
Moja wersja to kopytka z masłem, cukrem i cynamonem. Mój syn je uwielbia.

Wersja na słono - dla rodziców ;) podane z podsmażoną cebulką i kiełbaską.

Ponieważ zostanie Wam sporo puree z dni podaje drugi przepis.


PLACKI Z DYNI

Składniki:

min. 320 g puree z dyni lub dyni startej na drobnej tarce

Jeśli będziecie mieć więcej puree z dni to możecie dodać np. więcej jogurtu do ciasta.
Właśnie tak zrobiłam przy moich kopytkach. Ciasto nie może być zbite, tylko ma być gęste.

pół szklanki jogurtu naturalnego (150g.)
2 niepełne szklanki mąki (300g.)
3 jajka, saszetka cukru waniliowego 30g.
łyżeczka proszku do pieczenia, pół łyżeczki sody,
ojej rośliny do smażenia.

Najprościej jest wszystkie składniki połączyć w dużej misce.
Nie trzeba używać miksera, ubijać białek.
Można placki posypać cukrem pudrem lub zjeść z dżem. 
Placki po upieczeniu wychodzą pulchniutkie i pyszne.


Życzymy Smacznego :)

wtorek, 22 października 2024

Jak Wspierać Twórczość Dzieci w Domu i w Szkole // Twórcze Projekty - przykłady i propozycje

Twórczość jest kluczowym elementem rozwoju dzieci, zarówno w szkole, jak i w domu. Projekty twórcze rozwijają umiejętności poznawcze, emocjonalne i społeczne, a także pomagają w nauce przez zabawę. 

Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam różnorodne projekty, które można wdrożyć w obu środowiskach, aby wspierać rozwój dzieci i zachęcać je do kreatywnego myślenia.



W mojej klasie starałam się wprowadzać różnorodne projekty twórcze. Od prostych rysunków po bardziej skomplikowane prace plastyczne czy teatralne. Kluczowe jest, aby nie narzucać dzieciom zbyt sztywnych ram i pozwolić im eksperymentować. Często dawałam uczniom wolność w wyborze materiałów i technik, co pobudzało ich kreatywność. Ważne jest także, aby chwalić wysiłek, a nie tylko efekty końcowe. Dzięki temu dzieci uczą się, że proces tworzenia jest równie ważny jak sam wynik.


Twórcze Projekty w Szkole


1. Projekt „Zielona Klasa”


Stworzenie i prowadzenie szkolnego ogrodu lub kącika ekologicznego, który angażuje uczniów w działania na rzecz ochrony środowiska.

Jak to zrobić:

- Planowanie: Uczniowie wspólnie wybierają rośliny do posadzenia, planują układ ogrodu i określają, jak będą dbać o rośliny.

- Praktyka: Regularne zajęcia ogrodnicze, takie jak sadzenie, podlewanie, pielęgnacja roślin. Uczniowie mogą również prowadzić dziennik wzrostu roślin.

- Edukacja: Prowadzenie lekcji na temat ekologii, recyklingu i ochrony środowiska. Uczniowie mogą tworzyć plakaty i prezentacje na te tematy.


Korzyści: Rozwijanie umiejętności praktycznych, uczy odpowiedzialności za środowisko oraz wspiera naukę o przyrodzie.


***

2. Projekt „Kreatywna Klasa”


Organizacja szkolnych warsztatów artystycznych, podczas których uczniowie tworzą prace plastyczne na określony temat.

Jak to zrobić:

- Tematy: Wybierzcie tematy, takie jak: „Moje Marzenia”, „Kolory Natury” lub „Bohaterowie z Książek”. 

- Materiały: Zapewnijcie różnorodne materiały plastyczne: farby, kredki, papier, glinę.

- Wystawa: Zorganizujcie wystawę prac uczniów w szkole, aby prezentować ich twórczość rodzicom i społeczności szkolnej.


Korzyści: Pobudza wyobraźnię, rozwija zdolności artystyczne i buduje pewność siebie uczniów.


***

3. Projekt „Mini-Ted Talks”


Uczniowie przygotowują i prezentują krótkie wykłady na tematy, które ich interesują.

Jak to zrobić:

- Wybór Tematów: Uczniowie wybierają tematy, które są dla nich pasjonujące, np. „Moje Ulubione Zwierzęta”, „Ciekawe Fakty o Kosmosie” czy „Historia Wynalazków”.

- Przygotowanie: Pomóż uczniom w tworzeniu prezentacji, wykresów i materiałów wizualnych.

- Prezentacja: Zorganizujcie „Mini-Ted Talks” w klasie, gdzie uczniowie będą mieli okazję zaprezentować swoje prace przed rówieśnikami.


Korzyści: Rozwija umiejętności prezentacji, zachęca do samodzielnego badania i uczenia się oraz buduje pewność siebie.


***

4. Projekt „Szkoła w Historii”

Uczniowie wybierają epokę historyczną, która ich interesuje, i przygotowują projekt przedstawiający życie w tej epoce.

Jak to zrobić:

- Badania: Uczniowie przeprowadzają badania na temat wybranej epoki, zbierają informacje i materiały.

- Przygotowanie: Tworzą plakaty, modele, prezentacje multimedialne lub organizują inscenizację historyczną.

- Prezentacja: Zorganizujcie dzień historii, podczas którego uczniowie prezentują swoje projekty przed klasą.


Korzyści: Uczy historii w praktyczny sposób, rozwija umiejętności badawcze i kreatywność.


***

A teraz przedstawie Wam

Twórcze Projekty w Domu


1. Projekt „Domowe Studio Artystyczne”


Utworzenie kącika artystycznego w domu, gdzie dzieci mogą swobodnie tworzyć prace plastyczne. (One też tak jak i my potrzebują swojego kącika)

Jak to zrobić:

- Wyposażenie: Przygotujcie stół do malowania, kredki, farby, papier, plastelinę i inne materiały artystyczne.

- Tematy: Regularnie wymyślajcie nowe tematy do prac, np. „Ogród Marzeń”, „Kreatywne Portrety” czy „Podróże Fantazji”. (Można je spisać na kartce i wybierać losowo)

- Wystawy: Organizujcie domowe wystawy prac, gdzie dzieci mogą prezentować swoje dzieła rodzinie.

Korzyści: Pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętności manualne i daje dzieciom możliwość ekspresji artystycznej.


***

2. Projekt „Rodzinne Gotowanie”


Tworzenie wspólnych projektów kulinarnych, w których dzieci uczestniczą w planowaniu i przygotowywaniu posiłków.

Jak to zrobić:

- Przepisy: Wybierzcie proste przepisy, które dzieci mogą przygotować, np. domowe pizze, naleśniki, ciasteczka, czy zdrowe sałatki.

- Przygotowanie: Dzieci pomagają w przygotowywaniu składników, gotowaniu i dekorowaniu potraw.

- Degustacja: Po przygotowaniu posiłków, zorganizujcie rodzinną degustację i oceniajcie efekty wspólnej pracy.


Korzyści: Uczy dzieci umiejętności kulinarnych, rozwija zdolności organizacyjne i daje okazję do wspólnego spędzania czasu.

***

3. Projekt „Podróże po Świecie”

Organizowanie projektów związanych z kulturą i tradycjami różnych krajów.

Jak to zrobić:

- Wybór Krajów: Wybierzcie kilka krajów, które chcecie poznać, np. Japonię, Brazylię, Egipt.

- Badania: Dzieci przeprowadzają badania na temat wybranych krajów, ucząc się o ich kulturze, jedzeniu, tradycjach i języku.

- Tworzenie: Przygotowują plakaty, próbują gotować tradycyjne potrawy lub uczą się kilku słów w obcych językach.


Korzyści: Poszerza horyzonty, uczy o różnych kulturach i rozwija umiejętności badawcze.


***

4. Projekt „Własna Książka”

Dzieci tworzą własną książkę, która może zawierać opowiadania, wiersze, rysunki i zdjęcia.

Jak to zrobić:

- Pisanie: Dzieci piszą opowiadania lub wiersze na dowolny temat, który je interesuje.

- Ilustracja: Rysują lub ilustrują teksty, tworząc do książki własne obrazy.

- Oprawa: Składają książkę w formie papierowej lub cyfrowej. Można ją wydrukować lub stworzyć elektroniczną wersję.


Korzyści: Rozwija umiejętności pisarskie i artystyczne, zachęca do samodzielnego tworzenia i daje dzieciom poczucie osiągnięcia.

***


Twórcze projekty, zarówno w szkole, jak i w domu, oferują dzieciom niezliczone możliwości rozwoju i nauki poprzez zabawę. Angażują w różnorodne dziedziny, od sztuki i historii po ekologię i kulinaria, rozwijając umiejętności poznawcze, emocjonalne i społeczne. 


Zachęcam do wdrażania tych projektów, aby wspierać dzieci w ich twórczym rozwoju i cieszyć się wspólnym odkrywaniem świata.


Ps. 

(Jeśli chcielibyście żebym rozwinęła ktoryś z tych tematów w kolejnym wpisie to dajcie znać w komentarzu)

Pozdrawiam serdecznie Majalena 

sobota, 19 października 2024

Aktywne czytanie: Hubert w wielkim kapeluszu

Tak...

Miał być kolejny wpis o ważnych osobowościach ze świata malarstwa i sposobach na czarowanie dzieci  sztuką.

Ale to musi poczekać ! Kolejna ważna postać po Van Goghu czeka w kolejce, żeby Wam ją przedstawić i uznałam, że będzie to spotkanie idealne na listopadowy wpis, natomiast dziś... dziś nie mogę przemilczeć tematu skrzatów !

Jesień w pełni, w lesie grzybów jak po deszczu, a pod nimi ... no jasne, że skrzaty!

Wychylają swe główki i łypią na mnie swoimi skrzacimi oczami błagając, żebym o nich jesienią nie zapominała.

Pamiętam więc i na czele z skrzatem przeuroczym, ponadczasowym i niezwykłym zapraszam Was na skrzacie inspiracje.

Ale najpierw- książka.

Dobrze Cię znów widzieć, Hubercie!

Jak to się mówi..."kopę lat"?

Urwij mi głowę,  ale nie pamiętam w którym to roku dane mi było Cię poznać, ani kto

i gdzie nas sobie przedstawił.

Za to doskonałe pamiętam Twój kapelusz,

z ptasich piór i mysiej wełny utkany, z przędzy babiego lata, z mgły i z paproci zrobiony.

Pamiętam też, że zanim go nałożyłeś na głowę dziewięć razy padał na niego śnieg i deszcz, tyle samo razy osiadała na nim rosa, przetoczyła się nad nim burza, opromieniło go południowe słońce i oświetliły księżyc i gwiazdy.

 

Zapamiętałam na całe życie ten kapelusz, Hubercie. Wiem, że zmienia się wraz z porami roku, przed złymi snami chroni i to, że jest podwójny też wiem! W jednej z jego części można pływać jak w łódce.

Pamiętam! Płynęłam w nim razem z Tobą, wiosłując swoim wędrownym kijem. Opierałam głowę na brzegu kapelusza, a nogami dyndałam nad wodą.

I tak płynęliśmy. Ja i Ty.

A teraz znów pojawiasz się nagle i zabierasz mnie w podróż.

Mówisz: "Jak pięknie żyć na świecie "

i "Ach, jaki piękny dzień".

Zapraszasz do swojego domku w głębi Siedmiogórskiego Lasu, a tam ciągle pachnie grzybami i ziołami. Nucisz pod nosem, to znów śpiewasz na całe gardło. Mrówki częstujesz kruszonką i ja też się załapuję na tą ucztę! Odkładasz na bok smażenie marmolady i ruszasz w piękny

dzień, w podróży w nieznane.

Chodźcie, Ludzie do krasnoludkowego świata!

Chodźcie z Hubertem!

On zatroszczy się o Was!

Ma w tobołku chleb pachnący późnym latem, żywicą, kurkami, trochę wrzosem a trochę jeżynami. Ma placek z kruszonką i garść piosenek- żeby się wesoło wędrowało.

Poprowadzi Was wśród paproci i jagód, w głąb Lasu, aż do Worlickich Borów-po przygodę!

A co po drodze przeżyjecie, ile doświadczycie-to Wasze będzie i z Wami zostanie.

Na zawsze!

A co zrobić, żeby zostało z Wami coś jeszcze ? Np małe, żołędziowe skrzaciki?

Jak to co?

Nazbierać żołędzi, drewniane koraliki w skrzacie buźki wymalować, kubraczki im kolorowe wyrysować i już kroczą jeden za drugim, tup,tup,tup, aż do Waszego serca.

A jeśli żołędziowe skrzaty nie wystarczą Wam, by w pełni poczuć w domu obecność tych niezwykłych istot – przygotujcie im mieszkanko. Może kawałek kory wyścielonej mchem, do tego wesołe grzybki z wytłoczek po jajkach?

 












Zróbcie sobie takie!

Ale najpierw -przeczytajcie  książkę.

 

 OTFRIED PREUSSLER,

JERZY FLISAK

"HUBERT W WIELKIM KAPELUSZU",

@dwiesiostry

Polecamy.

Ja i Ola❤️ 

czwartek, 17 października 2024

Jesienne hafty. Finał

 Witajcie,

Jesień rozgościła się już na dobre.

 W tym poście należy dodać gotowe jesienne prace wykonane haftem krzyżykowym.

Zdjęcia dodajemy za pomocą żabki.

Post zamykamy 31 października, więc jest jeszcze trochę czasu.

 Już nie możemy się doczekać aby zobaczyć wasze prace.


Wyniki konkursy zostaną ogłoszone na początku listopada. 

O wygranych wspomnę również na moim kanale na YouTube.

Powodzenia

Tik_mama 

You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter

You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter

wtorek, 15 października 2024

Podsumowanie wyzwania cyklicznego - wrzesień.

 Witajcie Kochani, 

Bardzo dziękujemy za zgłoszenie wielu ciekawych prac twórczych z wykorzystaniem motywu książki. Do tematu można było podejść w różny sposób.

Zdecydowaliśmy się w tym wyzwaniu przyznać:

I miejsce Beata Gowin


Wyróżnienie otrzymuje Czarna Dama.



Nagrody za 1 miejsce to:

ITD Collection 100 zł na zakupy

Wycinanka 20% zniżki na zakupy

Pasmanteria.eu 15% zniżki przy zakupach na minimum 50 zł


Nagrody za wyróżnienie:

Sklep internetowy Artianette - bon zniżkowy 25% 


Scrapkowo 10 % zniżki przy zakupach


15% na zakupy papieru od Margaret My Craft Time 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom

i zapraszamy do naszych aktualnych wyzwań na blogu jak i na facebooku.

Pozdrawiam

 Zespół Klubu Twórczych Mam