wtorek, 4 lipca 2017

Sezonowe gotowanie LETNIE OWOCE i WARZYWA #1

Wszystkie z nas z utęsknieniem czekamy na lato...
Bo lato to nie tylko wakacje, słońce i relaks. 
To także całe mnóstwo warzyw i owoców, które kuszą swoim wyglądem i kolorami na stoiskach na straganie, albo we własnym ogródku. 
Już teraz możemy się cieszyć między innymi: kalafiorem, młodą kapustą, cukinią, młodymi ziemniaczkami, kalarepą, fasolką szparagową, rzodkiewką, szczypiorem, młodą cebulką, rukolą,  sałatą, bobem, groszkiem, koperkiem, natką pietruszki, młodą marchewką, ogórkami, malinami, truskawkami, brzoskwiniami, wiśniami, czereśniami...moglibyśmy jeszcze tak wymieniać długo...

tynka na kolację przygotowała sałatkę, którą zdobią kwiaty ogórecznika: 

Sałata strzępiasta, rukola, garść czarnej porzeczki, pomidor, pół puszki cieciorki (odsączonej), dressing (olej, sól i sok z cytryny) dodatkowo garść  kwiatów ogórecznika.
Do tego jeszcze jajo na twardo i sos na bazie jogurtu, majonezu i chrzanu.

W lecie powstają improwizacyjne zupy. Wychodzę do ogródka i co uzbieram z tego przygotowuję zupę. Tym razem włoszczyzna,  młode ziemniaczki plus młodziutki groszek oraz podsmażone na łyżce oliwy i łyżce masła cukinia z porem...i podduszone na patelni 2 pomidory. Domowa vegeta do smaku. Gotowe.


Na niedzielę powstał sernik na zimno z truskawkami.
PRZEPYSZNY. Ok 80 dkg serka z wiaderka, 2 białe czekolady rozpuszczone w kąpieli wodnej, oraz żelatyna (ilość na litr płynu) rozpuszczona w pół szklanki wody. Wszystko wymieszałam, dodałam miseczkę pokrojonych na drobniejsze kawałki truskawek. Masę wyłożyłam na okrągłe biszkopciki. Kiedy stężała zalałam tężejącymi 2 galaretkami truskawkowymi rozpuszczonymi w ok 300 ml wody...dodałam do galaretki zblendowane truskawki ok 1,5 szklanki :) 
Po więcej przepisów na SERNIKI na ZIMNO zapraszamy Was TU <klik>


Zrobiłam też placki z młodych ziemniaków, młodej szatkowanej kapusty, tartej cukinii, czosnku, jajka i mąki i przypraw.

Podałam z sosem pieczarkowym.


Zrobiłam też kilka słoiczków konfitury z truskawek z dodatkiem płatków róży (taki słodko pachnący gatunek idealny do ucierania) Dałam mniej więcej objętościowo tyle samo truskawek i płatków róży. 
Dodałam jeszcze cukier i sok z cytryny. Smażyłam dość długo na małym ogniu. Przełożyłam gorące do słoiczków i zapasteryzowałam.



Daria ugotowała zupę warzywną oprócz włoszczyzny znalazły się niej: kalafior, kalarepa, młode ziemniaki, fasolka szparagowa i pęczek koperku.


Znany wszystkim przepyszny dodatek do obiadu kalafior z wody z bułką tartą:


Młoda kapusta z koperkiem na ciepło:


Oraz surówka z młodej kapusty, kalarepy, marchewki, papryk w dwóch kolorach i natki pietruszki, wszystko doprawione sokiem z cytryny, oliwą z oliwek:


Często też przygotowuje cukiniowy sos do makaronu:
podsmażam kiełbasę z cebulką, dodaje pokrojoną w kostkę cukinie, jeśli mam to kilka pieczarek oraz paprykę, wszystko przyprawiam wg uznania, zagęszczam śmietankowymi serkami topionymi, jeśli trzeba to i zaklepką (czyli wodą z mąką)


A to zapiekanka z młodych ziemniaków, szpinaku oraz plasterków mięsa (tutaj polędwiczki wieprzowe), wszystko zalewam sosem jajecznym i posypuje serem, zapiekam w temp 180 około 30 minut:


Wiola uszykowała dla rodzinki śniadanko pełne sezonowych warzyw: twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką oraz sałatka z ryżowego makaronu z dodatkiem tajskiego sosu chilli oraz warzywa:


Monika przygotowała sałatkę z ogórkami małosolnymi, na taką sałatkę czeka się do lata :) smakuje wybornie!


Monika uraczyła swoją rodzinkę także plackami z cukinii. Robi się je podobnie jak ziemniaczane.
PYSZNE!



karto_flana przygotowała fasolkę szparagową duszoną w pomidorach:





1 kg zielonej fasolki szparagowej 
5 łyżek oleju
1/2 kg pomidorów
2 ząbki czosnku
3 cebule
sól, pieprz
Fasolkę umyć i pokroić. Cebule obrać  i pokroić w cienkie krążki, udusić na oleju nie rumieniąc. Dodać fasolkę, posolić i popieprzyć, dusić pod przykryciem 10 minut. Pomidory umyć i sparzyć, zdjąć skórkę, pokroić na cząstki. Dodać do fasoli pomidory, oraz posiekane 2 ząbki czosnku. Udusić do miękkości pod przykryciem od czasu do czasu mieszając. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.

Zaprasza Was także na chłodnik:


200 g czerwonych buraków
200 ml wody spod kiszonych ogórków
ok. 1l kwaśnej śmietany ( z powodzeniem połowę zastąpiłam jogurtem naturalnym)
100 g gotowanego mięsa cielęcego (wzięłam mięso z kurczaka)
2 ogórki kiszone
1 świeży ogórek
2 jajka na twardo
sól, pieprz
szczypiorek, koperek

Buraki wyszorować i ugotować w mundurkach w osolonej wodzie. Ostudzić, obrać i zetrzeć na tarce jarzynowej. Dodać wodę od ogórków, śmietanę, pokrojone w kosteczkę mięso, pokrojone w kostkę ogórki (świeże wcześniej obrać) i posiekane jajka.  Przyprawić solą i pierzem, wymieszać. Schłodzić w lodówce przez kilka godzin. Przed podaniem posypać posiekanym szczypiorkiem i koperkiem.

A na deser pyszny placek z bezą i porzeczkami:




250 g mąki
250 g cukru
125 g masła
szczypta soli
2 całe jajka i 2 białka
1/2 cytryny
500 g czerwonych porzeczek
1 łyżka mąki ziemniaczanej

Zagnieść mąkę, 100 g cukru, sól, 2 żółtka, drobno startą skórkę z cytryny i drobno posiekane masło. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię spożywczą i odstawić do lodówki na 30 minut. W tym czasie umyć porzeczki, osuszyć i odszypułkować. Ciasto przełożyć do natłuszczonej foremki, wykleić foremkę, formując wysoki brzeg.  Nakłuć widelcem, wstawić do nagrzanego piekarnika, piec w temperaturze 200 st. C przez 20-25 min. Następnie obniżyć temperaturę do 150 st C. Ciasto wyjąc z piekarnika. Ubić na sztywno pianę z 4 białek ze szczyptą soli, stopniowo dodawać pozostały cukier i mąką ziemniaczaną. Ostrożnie wymieszać z porzeczkami i wyłożyć na podpieczony spód. Piec kolejne 20 minut.

Asia jak zwykle bardzo szybko naleśniki z kurczakiem w sosie pieczarkowym z pietruszką i szczypiorkiem:




oraz pulpety z cielęciny z pietruszką w sosie pomidorowym i z dużą ilością świeżego koperku:



Może zechcecie się podzielić Waszymi przepisami z wykorzystaniem sezonowych owoców i warzyw?

POZDRAWIAMY Was ciepło...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz