Witam Was w piękny, lipcowy dzień! Zgodnie z obietnicą przygotowałam przepisy na przekąski zrobione z użyciem liści chrzanu. Właściwości liści chrzanu opisałam w poprzednim poście, a dziś moje ulubione pachnące smakołyki, które nie dalej jak w ubiegłym tygodniu przyrządzałam ponownie. Życzę Wam smacznego i ....odwagi podczas eksperymentowania w kuchni!
Ogórki małosolne z liśćmi chrzanu
Małe ogórki lub średnie przekrojone na pół
5 ząbków czosnku
duży kwiatostan kopru
3 duże liście chrzanu
Zalewa:
1 l wody
1,5 łyżki soli
3 szt.ziela angielskiego
3 liście laurowe
Wszystkie składniki zagotować i lekko ostudzić
Na dno dużego słoika ułożyć liść chrzanu, połowę czosnku i pół kopru. Włożyć ogórki białą częścią do dołu, przykryć pozostałym liściem koprem i czosnkiem, zalać letnią zalewą. Odstawić na 2-3 dni. Ogórki są dobre jak zmienią kolor na żółty. Powinny być jędrne i chrupiące. Możecie sobie robić taką przekąskę kilka razy w sezonie. W podobny sposób robię też kiszone ogórki na zimę tylko na litr wody daję 2 łyżki soli i zalewam ciepłą zalewą.
Pesto chrzanowe
3 młode liście chrzanu
kieliszek oleju rzepakowego
1 duży ząbek czosnku
1 łyżka ziaren, np. słonecznik, orzeszki pini, dynia (u mnie takie do sałatek)
kawałek twardego sera np. parmezan, gruyere
sól, pieprz
Ser zetrzeć, listki posiekać.Wszystkie składniki włożyć do blendera i dokładnie zmiksować. Podawać na kanapki, do makaronu lub według własnego pomysłu. Pesto jest lekko ostre, wyraziste w smaku. Przechowywać w lodówce.
Masełko czosnkowo - chrzanowe
25 g masła
3 duże ząbki czosnku
2 młode liście chrzanu
sól, pieprz
Liście chrzanu posiekać, wraz z innymi składnikami przełożyć do blendera i zmiksować. Podawać do smarowania pieczywa, do potraw z grilla lub położyć na bagietce i zapiekać. Masełko jest wyraziste w smaku, czosnkowo - chrzanowe. Przechowywać w lodówce.
Na koniec prezentuję Wam mój hit! Miękki, długo świeży, niezwykle aromatyczny, a przede wszystkim prosty i szybki w wykonaniu:
Chleb na kwasie z ogórków kiszonych pieczony na liściach chrzanu
Zaczyn:
1 szkl. mąki żytniej chlebowej
1 szkl. mąki pszennej chlebowej
2 szklanki ciepłej wody
1 płaska łyżeczka cukru
1 płaska łyżeczka soli
60 g świeżych drożdży
Wszystkie składniki połączyć w dużej misce i odstawić na ok. 20 minut do podrośnięcia. Po wyrośnięciu dodać pozostałe składniki:
2 szkl. mąki żytniej chlebowej
2,5 szkl. mąki pszennej chlebowej
1 płaską łyżeczkę soli
3 łyżki oleju
1 szkl. kwasu z ogórków
Wyrobić ciasto, wyłożyć do 2 keksówek wysmarowanych masłem i wyłożonych liśćmi chrzanu. Uformowane chlebki wygładzić ręką moczoną w wodzie i posypać ulubionymi ziarnami (u mnie czarnuszka, słonecznik, kminek, mak). Odstawić na 20 minut do wyrośnięcia. Piec w nagrzanym do 200 stopni C piekarniku 50-60 min. Po upieczeniu wyjąć z foremek na ściereczkę, drugą przykryć i pozostawić do ostygnięcia.
Chleb mimo pokus zapachowych radzę kroić dopiero jak dobrze wystygnie, nie będzie się wtedy rozpadał i kleił.
Mam nadzieję, że moje propozycje Was zainspirowały i spróbujecie! Pozdrawiam cieplutko. Diana