środa, 1 kwietnia 2015

Rzeżucha nie tylko na wielkanocny stół

Rzeżucha to nie tylko ozdoba świątecznego stołu ale i także powinniśmy ją jeść cały rok. Jest ona pikantna, ma oryginalny ostry smak i zapach choć niepozornie wygląda. Niepozorna roślinka jest krewniaczką kapusty. Rzeżucha ma wiele odmian ale nas interesuje ta ogrodowa, którą można jeść. 





W medycynie ludowej nazywano ją zdrowiem ciała. Nic dziwnego, skoro była lekiem na pasożyty jelit i owrzodzenia skóry. Już wtedy wiedziano, że dezynfekuje jamę ustną i przewód pokarmowy. Poza tym działa moczopędnie – z tego względu wskazana jest przy chorobach nerek. Ale uwaga! Jeśli zjemy jej za dużo, może spowodować stan zapalny pęcherza. Kilka porcji wielkości łyżeczki od herbaty w zupełności wystarczy w ciągu doby. 
Ściętą rzeżuchę sieka się jak szczypior. Dodaje się do twarożku, zup, sałatek i surówek, można też po prostu posypać nią chleb posmarowany masłem. Dzięki specyficznemu, ostremu smakowi rzeżucha poprawia dzieciom apetyt.


i kanapeczka z rzeżuchą pyszna :)


Rzeżucha jest bogata w witaminy i mikroelementy. Zawiera sporo witaminy C, to także źródło witamin A, B, PP i K. Żywieniowcy chwalą ją również za ogromne bogactwo soli mineralnych oraz żelaza i magnezu. Spożywanie rzeżuchy zaleca się kobietom w ciąży, dzieciom, anemii, a także chorym między innymi na osteoporozę a zwłaszcza tym, którzy  nie tolerują mleka i jego przetworów.Pod względem zawartości wapnia jest drugą rośliną zaraz po orzechach laskowych. Ponieważ jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego jodu, poleca się ją osobom z niedoczynnością tarczycy. Rzeżuchy nie powinni sobie żałować ludzie chorzy na cukrzycę. Obniża bowiem poziom cukru we krwi, zaś zawarty w niej chrom wspomaga prawidłową pracę trzustki.

Napój regenerujący: 15 dag soku z rzeżuchy rozcieńczonego wodą. Pić na czczo 1 szklankę.
Rozjaśnianie piegów: 
przemywać twarz mieszaniną 3 części soku z rzeżuchy i 1 części miodu, po wyschnięciu zmyć wodą.
Wzmacnianie włosów: 
pół szklanki soku z rzeżuchy wetrzeć w mokre, umyte włosy, owinąć głowę folią, na to założyć ręcznik. Trzymać pół godziny. Spłukać letnią wodą.

Rzeżucha swój ostry smak zawdzięcza krótko mówiąc siarce. Pierwiastek znany jest z tego że wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu. Poprzez krew pobudza skórę i cebulki włosowe do energicznej produkcji. Tak samo działa sok z rzeżuchy wcierany we włosy.
Domowa uprawa rzeżuchy jest bardzo prosta. Wystarczy na wilgotną watę położyć nasionka zwilżone i czekać aż wykiełkują. 

(źródło z którego korzystano)

Pozdrawiamy 
KTM





3 komentarze:

  1. O takich właściwościach nie słyszałam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja właśnie posiałam rzeżuchę i czekam. Napój będę robiła - siła witaminek :) Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie jaja w rzeżuszce sobie siedzą, podskubuję tu i ówdzie :)) To najzdrowsza z nowalijek :)

    OdpowiedzUsuń