wtorek, 26 marca 2024

Wielkanocne tradycje

 Już za pasem święta Wielkiej Nocy w Polsce mamy parę tradycji wielkanocnych do najważniejszych należy święcenie pokarmu tak zwane święcenie koszyczka do którego wkładamy produkty spożywcze .W koszyczku nie może zabraknąć baranka - symbolu zmartwychwstania, jajka - symbolu narodzin i mięsa - oznaki kończącego się postu a także soli i pieprzu, ale zanim do tego dojdzie mamy Wielki Post który trwa 40 dni.

A Zaczyna się od Środy Popielcowej - tego dnia podczas Mszy św. kapłan posypuje głowę wiernych popiołem. W tym okresie robimy świąteczne porządki to taka trochę inna tradycja, ale jednak mycie okien i sprzątanie całego domu jest. W tym czasie często zaczynamy szykować ozdoby i ustrajać nasz dom.
Niedziela Palmowa- Na tydzień przed Wielkanocą udajemy się na uroczyste poświęcenie Palmy.
W Wielki piątek wszyscy szykują koszyczek, malujemy jajka na różne kolory różne wzory i różnymi metodami. U mnie w domu tata zawsze z chrzanu robi krzyż który wkładamy do masła.
Są pieczone ciasta a najbardziej popularna jest babka Wielkanocna.
Śniadanie wielkanocne - w Wielką Niedzielę wszyscy domownicy gromadzą się rano przy stole, by wspólnie zasiąść do uroczystego śniadania. W tym dniu również w wielu domach jest szukanie zajączka najczęściej zabawa dla dzieci.
Drugi dzień świąt ja to tak zwane lany poniedziałek. W ten dzień mali i duzi oblewają się wodą.





1 komentarz: