środa, 27 lutego 2019

Szlachetne zdrowie - Świadome zakupy

Żyjemy w świecie, w którym możemy się cieszyć dostępnością ogromnej ilości produktów, w tym takich, o których istnieniu nasi rodzice niegdyś nie mieli pojęcia. Do woli możemy przebierać wśród odpowiedników interesujących nas pozycji na półkach sklepowych, często bardzo podobnych, ale też wiele razy znacząco się od siebie różniących. 
Jak robić świadome zakupy? Jak wybrać najlepszy produkt? 
Zacznijmy od czytania etykiet!


Poza unikaniem zakupów "na głodnego", z burczeniem w brzuchu, warto też zaopatrzyć się w listę potrzebnych produktów, trzymając się tych dwóch punktów na pewno unikniemy wielu pokus!
Z kolejnymi zaś zmierzymy się wytężając wzrok (niektórym przydadzą się okulary do czytania)!

A zatem, pierwszą informacją, jakiej warto doszukać się na etykiecie jest termin przydatności do spożycia, a zaraz po tym ilość wymienionych składników, przy czym długa lista  tych składników  nie powinna wzbudzać zaufania. Z reguły wynika to z zastąpienia naturalnego składnika, mieszaniną innych, bardzo często sztucznych.

Kolejnym istotnym punktem jest wymienianie składników począwszy od tych, których produkt zawiera najwięcej. W takich przypadkach poszukiwacze na przykład chlebka żytniego, znajdując na etykiecie mąkę żytnią na drugiej lub trzeciej pozycji wśród składu, nierzadko zrezygnują z zakupu.

Etykieta powinna między innymi informować nas też o zawartości  tłuszczy, soli, węglowodanów ( w tym cukru), choć niekiedy producenci podając jedynie ich ilość w odniesieniu do zalecanej dziennej porcji  do spożycia, nie ułatwiają zadania w odnalezieniu właściwej informacji. Zdecydowanie najbardziej czytelnym jest podanie dawek w odniesieniu do gramatury 100g, ewentualnie wskazanej gramatury porcji.


Oczywiście każdy z Kupujących sam decyduje, jakie produkty wybiera, zawsze jednak warto przypomnieć, że generalnie słodzone produkty nie są zdrowe. Niezależnie czy słodycz ta jest za sprawą białego lub trzcinowego cukru, czy też syropu glukozowo-fruktozowego, najlepiej ograniczyć te produkty do minimum. Z kolei zawartość niebezpiecznego aspartamu (czy jako E951 lub aminosweet - poczytacie o nim TUTAJ), powinna od razu bić na alarm! Czytając chemiczny skład produktów nie zawsze jesteśmy pewni, które z pozycji mogą być potencjalnie niebezpieczne, a których nie musimy się obawiać. TUTAJ znajdziecie listę takich chemicznych dodatków, a w dobie smartfonów i mobilnego Internetu, możecie też pobrać aplikację, która wczytując za pomocą skanowania kodu danego produktu spożywczego zaalarmuje, które ze składników są mniej czy bardziej niebezpieczne lub też niezbadane. Niezależnie, z aplikacją czy bez, najlepsze będą te produkty z możliwie małą ilością sztucznych dodatków, często mającą na celu jedynie wzmocnienie smaku. W końcu wiadomo nie od dziś, że najcenniejszy smak, to smak natury.

W nieskończoność można by rozprawiać, które z produktów będą lepsze czy gorsze, naprawdę wiele istotnych informacji możemy wyczytać właśnie z etykiet.  
Niestety smutnym jest, że niejednokrotnie jakość produktu przekłada się na wyższą cenę, jednak dla wytrawnych poszukiwaczy zawsze znajdzie się zdrowsza i nie zawsze "bijąca po kieszeni" alternatywa. Poza tym czasem warto po prostu zwolnić, poświęcić czas na bardziej świadomy wybór, czasem eliminację niektórych produktów z diety, w końcu to zawsze krok do lepszego zdrowia :) 

Podsumowując zapraszamy Was jeszcze TUTAJ do obejrzenia filmu promowanego przez Instytut Żywności i Żywienia (a TUTAJ dla zainteresowanych plebiscyt produktów, albo TUTAJ porównywarkę produktów)

Zachęcamy Was też do komentarzy :) Piszcie koniecznie, czym najbardziej kierujecie się robiąc zakupy?

Pozdrawiamy ciepło


Zespół KTM

7 komentarzy:

 1. Tak jak napisane jest w poście - korzystam z aplikacji "zdrowe zakupy" :) oszczędza czas, nie muszę czytać całej listy składników - która często jest napisana naprawdę małym druczkiem. Aplikacja pokazuje tylko to, co jest naprawdę szkodliwe lub podejrzane :) unikam wszelkich wzmacniaczy smaku czy innych "chemikaliów". Kiedyś nie zwracałam na to uwagi, ale kiedy dowiedziałam się, że będę mamą zaczęłam zmieniać swoje podejście :) Zmiana zdecydowanie wyszła mi na dobre i na pewno nie wrócę do starych nawyków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie aplikacja też świetnie się sprawdza, a podejście mamy bardzo podobne ;) robiąc zakupy kieruję się też sezonowością produktów i oczywiście pochodzeniem produktów, oby to wyszło mojej rodzince na zdrowie!

   Usuń
 2. To prawda, czytanie etykiet to podstawa i dobrze, ze o tym piszecie. Chociaż wiele osób kieruje się ceną a nie jakością produktu, ponieważ te "bardziej zdrowe", o mniejszej zawartości "chemii" wciąż są dla niektórych osób za drogie. Co do etykiet to uważam, że powinny być pisane większymi literami i umieszczane w bardziej widocznym miejscu. Nie wiem czy zauważyliście, ale im więcej "chemii" w produkcie tym bardziej ukryta etykieta i mniejszy druk :)). Coś musi zmienić się w produkcji żywności - w przeciwnym razie będziemy mieli plagę różnorodnych schorzeń, zwłaszcza układu pokarmowego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tak rzadko chodzę na zakupy ze zwyczajów żadnych nie mam...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny post, ludzie się kłócą o takie pierdoły, jak to czy dziecko urodziło się sn czy cc, a o realnych zagrozeniach w żywności nikt, ludzie kupują wędlinę, bo to jest mięso, zdrowe, bla bla, a się okazuje że w parówkach cukier, w ogórkach cukier. Ja tak robiłam, a potem dziwiłam się, że mi cukier wywala, jak byłam w ciąży i chorowałam na cukrzycę ciążową, nauczyłam się wtedy, że cukier jest wszędzie, nie ważne czy to chleb, bułka czy kiszony ogórek. Teraz bardzo uważam, mój partner się wkurza, bo zakupy trwają wieczność xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, cukier w naszych czasach niestety przemycany jest do produktów, w których nawet nudny się go nie spodziewali :/ nasze zakupy też zajmują sporo czasu i ilość produktów znacznie ograniczona... Ale warto! Warto zmienić przyzwyczajenia i nieco bardziej koncentrować się na jakości spożywanego przez nas jedzenia

   Usuń
 5. Niestety we wszystkim jest dzisiaj cukier https://qafp.pl/

  OdpowiedzUsuń