niedziela, 27 października 2019

Lektury nastolatków - Lucy i Stephen Hawking "George i poszukiwanie kosmicznego skarbu"


"Kiedy już sformułujemy kompletną teorię, po jakimś czasie powinna być ona ogólnie zrozumiała dla każdego, a nie tylko dla garstki naukowców. Wtedy wszyscy będziemy mogli wziąć udział w dyskusji na temat tego, dlaczego istnieje wszechświat."
Stephen Hawking


Stephen Hawking to jeden z najbardziej znanych naukowców, astrofizyk i kosmolog. Byłam pod ogromnym wrażeniem po wysłuchaniu w wersji audio jego książki pt. "Teoria wszystkiego, czyli krótka historia wszechświata".  
Teraz dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka miałam możliwość przeczytać razem z Marcinem drugą część przygód chłopca o imieniu George, którą Hawking napisał razem z córką Lucy: "George i poszukiwanie kosmicznego skarbu".


George i poszukiwanie kosmicznego skarbu - Hawking Stephen, Hawking Lucy

Ta książka to nie tylko opowieść o przygodach nastoletniego Georga i jego przyjaciółki, którzy odbywają fantastyczną podróż do naszej Galaktyki. 
Stephen i Lucy Hawking w sposób bardzo przystępny i tak troszkę "przy okazji" tłumaczą wiele ciekawych zjawisk, które mamy możliwość obserwować albo, o których słyszeliśmy, uczyliśmy się w szkole. 


Znajdziemy tu wiele ciekawostek, mnóstwo rzetelnej wiedzy podanej tak, że nawet dzieci zrozumieją: wyjaśnienia zjawisk i teorii, które pojawiają się wraz z rozwojem fabuły. 
Mamy tu również wiele zdjęć satelitarnych, pochodzących z bibliotek różnych agencji kosmicznych. 


Przyznam się Wam, że dla mnie zagadnienia związane z kosmosem zawsze były kompletnie "kosmiczne" i niezrozumiałe. Wszystkie historie białych i czerwonych karłów, ruchy galaktyk, rozszerzanie wszechświata to tematy fascynujące, ale miałam wrażenie, że wykraczające poza moją wyobraźnię :) 
Dla mnie ta pozycja w sposób niezmiernie jasny i przystępny przybliżyła to, co dotąd byłe niezrozumiałe, a w Marcinie rozbudziła chęć dowiedzenia się więcej - zaczniemy od pierwszej części przygód Georga, której nie mieliśmy jeszcze okazji czytać.

Dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka za możliwość przeczytania tej wspaniałej książki, którą Wam serdecznie polecamy!

Zysk i s-ka

2 komentarze: