czwartek, 6 lipca 2023

Zabawy kamykami na plaży i nie tylko

 Kamyczki, kamienie i nawet głazy spotykamy podczas wakacyjnych wędrówek. Ja z moja rodzinką lubimy kamyczkowe plaże i chcieliśmy się z Wami podzielić naszymi pomysłami na zabawy.

KÓŁKO I KRZYŻYK

Nie potrzeba kartki ani długopisu. Jeśli dobrze się rozejrzysz to znajdziesz wszystkie potrzebne rzeczy do tej zabawy: z patyczków zbudujesz plansze a kamienie ciemne i jasne będą pionkami:

KACZKI

Puszczaliście "kaczki" na wodzie? Potrzebne są płaskie kamyki i odpowiednia technika:


ZGADNIJ ILE

Zgadnij ile kamieni ukryłem w dłoni? lub wersja łatwiejsza: Zgadnij ile kamieni ukryłem w dłoni, możesz pomylić się o ...? Kto zgadnie ma punkt :)MATKA ZBIERA DZIECI

To bardzo stara zabawa, która pamiętam z dzieciństwa. Kładziesz na ręczniku 5 niedużych kamyczków. Jeden z nich to matka, reszta to dzieci. 1 runda: podrzucasz matkę do góry i łapiesz do dłoni. 2 runda: podrzucasz matkę do góry, zabierasz z ręcznika 1 kamień (dziecko) i łapiesz matkę. W kolejnych rundach starasz się zabrać o jeden kamień-dziecko więcej. Jak się nie uda gra druga osoba.


OBRAZKI Z KAMIENI:

WIEŻA
Kto zbuduje większą wieżę z kamieni. Porada: najlepiej używać płaskich ;)

BULE
W bule można grać tez kamieniami! To toczą się one tak dobrze jak kule ale zabawa jest super! U nas mały czarny kamyk był "świnką" i trzeba było swoimi kamieniami dorzucić do niej jak najbliżej. Do grania wystarczy kawałek prostej ziemi. My graliśmy na polance lub na ścieżce:

BASENY
Budowanie z kamieni nad brzegiem wody różnych basenów to często spotykana zabawa. Można tworzyć duże baseny dla dzieci lub maleńkie np. dla łódeczki z papieru.ODKRYWCY
To zabawa polegająca na szukaniu oryginalnych kamieni, które przypominają zwierzęta, ludzi, rzeczy.

ZGADNIJ KTO TO
Budujemy z kamyczków postać, najlepiej kogoś kto z nami jest. Inni próbują odgadnąć o kogo chodzi.

#KAMYCZKI
To bardzo rozpowszechniona już zabawa w malowanie kamieni i zostawianie ich w różnych miejscach. Pisałyśmy o tym dokładnie tutaj.  Nie mieliśmy permanentnych ani akrylowych mazaków więc malowaliśmy kamienie lakierami do paznokci:

RYSUNKI NA KAMIENIACH
Kredki jeżdżą z nami wszędzie. Rysunki na kamieniach powstają często na plaży, lub w domu wakacyjnym a większość pomalowanych kamyczków wraca z nami jako pamiątki z wakacji.Mam nadzieję, że Was zainspirowałam. Nie trzeba zabierać ze sobą wielu rzeczy by dobrze się bawić tym co znajdujemy na miejscu.
Pamiętajcie i naszym wakacyjnym wyzwaniu Zrobione z Mamą: Wakacyjne zabawy. Czekamy na Wasze propozycje zabaw, zdjęcia, opisy, rysunki, które możecie wstawiać pod tym postem lub na FB.

Wspaniałych wakacyjnych zabaw z dziećmi !
Pozdrawiam
Joanna-JB

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe pomysły, sami osobiście często organizujemy czas dzieciom i tuż obok śpiewania szanty to wypisane zabawy to strzał w dziesiątkę :D

    OdpowiedzUsuń