piątek, 15 września 2023

Dzień Kropki

 15 września - Dzień Kropki

To pozornie absurdalne święto, celebruje nie tyle symbol kropki (.) co nieograniczone możliwości, ogromny potencjał, jaki kryje się w zwykłej kropce. Dzień kropki to bowiem święto na cześć kreatywności, artystycznej i nie tylko artystycznej inspiracji i szeroko pojętej fantazji. Krótko mówiąc, to wspaniała i ważna okazja, którą warto uczcić.

Skąd się wzięło?

Korzenie dnia kropki sięgają roku 2003. Co ważnego wydarzyło się wtedy w historii kropek? W Dniu 15 września 2003 ukazała się w druku książka pod tytułem "Kropka" autorstwa Petera H. Reynolds, która opowiada historię małej dziewczynki imieniem Vashti i jej wspaniałego nauczyciela. 

<źródło: www.empik.com>

Vashti twierdzi, że nie potrafi rysować, z czym absolutnie nie zgadza się jej nauczyciel, który prosi ją o narysowanie czegokolwiek. Vashti maluje więc...kropkę. Gdy nauczyciel wiesza jej dzieło na ścianie klasy, Vashti zyskuje pewność siebie i zaczyna malować kolejne wersje obrazka, odkrywając swój uśpiony dotąd potencjał. 

Ta urocza historyjka o kreatywność stała się inspiracją dla milionów dzieci i nauczycieli na całym świecie. W dniu 15 września 2009 roku Terry Shay nauczycielka w stanie Iowa w USA opowiedziała ją swojej klasie i to ten dzień uznaje się za datę ustanowienia Dnia Kropki, święta, które obchodzone jest dziś w 192 krajach świata. 

Dzień Kropki nie jest formalnym świętem. To po prostu okazja to celebrowania wszelkich przejawów kreatywności i twórczego zacięcia. Wspaniałym sposobem na jego świętowanie jest czytanie książki, od której wszystko się zaczęło "Kropki" autorstwa Petera H. Reynoldsa. Przyjęło się też, by w tym dniu przekazywać datki w postaci przyborów szkolnych szkołom w potrzebie. Dzień kropki to wreszcie szansa, by samemu wykazać się kreatywnością. Spróbuj w tym dniu napisać wiersz, namalować obraz lub stworzyć jakieś inne, wyjątkowe dzieło. 

Zatem dziś tworzymy w kropki i nie tylko!

Zacznijmy od filmowej wersji książki "Kropka" z polskim lektorem:   https://www.youtube.com/watch?v=rETI9cQxNgQ

Teraz przegląd szafy, bo większość przedszkoli i szkół świętuje proponując aby w tym dniu przyjśc "w kropki".



Kreatywność kropkowa w kuchni: śniadanie w kropki:

My - kreatywne mamy - też uwielbiamy kropki i często pojawiają się one w naszym rękodziele:

Ale najważniejsze w tym dniu jest pobudzenie do kreatywności dzieci:

Lili (9 lat) uwielbia markery.


Pod okiem Unany dzieci malują patyczkami słoiki.

Dwuletnia Marysia też malunki zaczyna od kropki.

Jaś z siostrą sami przygotowali sobie koszulki na Dzień Kropki.

Mamy nadzieję, że Wam tez uda się świętować tworząc.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna-JB

2 komentarze: