piątek, 23 września 2016

Podróże małe i DUŻE - Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Dziś, na powitanie jesieni proponujemy Wam wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Prognozy mówią, że weekend w okolicach Gniezna i Żnina będzie pogodny, więc jeśli nie macie planów to może warto wybrać się do Biskupina? Tym bardziej że trwa XXII Festyn Arecheologiczny, podczas którego króluje moda :) Warto dodać, że chodzi o modę naszych przodków, tych z epoki kamienia i tych dużo młodszych :)


Biskupin znany jest przede wszystkim z Osiedla Obronnego Ludności Kultury Łużyckiej oraz Wioski Neolitycznej Epoki Kamienia. Co prawda to co oglądamy, to rekonstrukcje, niemniej są one wykonane na podstawie wciąż prowadzonych badań archeologicznych, na tyle wiernie na ile pozwalają liczne źródła. W czasie festynu w odtworzonych chatach można zobaczyć jak kiedyś żyli ludzie, ulepić garnek, pomalować porcelanę czy zrobić korale.Badania archeologiczne odkryły, że w tym miejscu, również w późniejszych czasach rozwijało się osadnictwo, istniała m.in. odtworzona wioska wczesnopiastowska, zamieszkiwana przez ludność rzemieślniczą. I tutaj w czasie festynu można spotkać tkające panie, mincerza, kowala i dawnych rzemieślników odtwarzających życie dawnych mieszkańców.
Warto również obejrzeć Zagrodę Wisza, która była elementem scenografii filmu Stara Baśń. Kiedy Słońce było bogiem Jerzego Hoffmanna. Tu również w czasie festynu spotkamy dawnych rzemieślników i zaopatrzymy się w pamiątki :)Festyn w Biskupinie to również odtworzenie ceremonii przyjęcia chrztu św. przez Mieszka I, walki rycerzy - z humorem :) i to o czym wspomniałam na początku pokazy mody od czasów kamienia do czasów nowożytnych, z różnych zakątków świata.

Jeśli interesuje Was program imprezy zajrzyjcie tutaj - ja gorąco Wam polecam, bo to super spędzony czas zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Ania
5 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawa impreza. Szkoda, że z Warmii daleko. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Biskupin zawsze jest dobry czas, można zaplanować weekendowy wyjazd ze zwiedzaniem Gniezna i okolic :)

   Usuń
 2. Do Buskupina choć mam nie najdalej to bylam tam raz w szkole podstawowej, do dzisiaj pamietam jakie cudne korale zrobilam i przywiozlam na pamiątkę☺

  OdpowiedzUsuń
 3. Do Buskupina choć mam nie najdalej to bylam tam raz w szkole podstawowej, do dzisiaj pamietam jakie cudne korale zrobilam i przywiozlam na pamiątkę☺

  OdpowiedzUsuń