piątek, 11 listopada 2022

Aktywne Czytanie - "JA I MOJE MIKROBY"

Witajcie w kolejnym cyklu Aktywnego Czytania z naszą gościnną projektantką Agnieszką z bloga "Przeczytaj. Podaj dalej" klik

U niej jak zwykle na czasie, bo na dworze szaro, buro i ponuro, a więc raj dla wirusów i bakterii. W dzisiejszym poście to one są głównymi bohaterami, zresztą przeczytajcie o tym sami. Oddaję głos Adze... 

Chodźcie! Drzwi otwarte!

Ależ proszę nie tak tłumnie! Proszę się nie przepychać! Starczy miejsca dla wszystkich.🙃Ciszy zachowywać nie trzeba, można wzdychać, „ochać” i „achać”. I ze zdziwieniem patrzeć – „Ach to tak !”- pod nosem mruczeć.

Witamy w naszej  GALERII WIRUSÓW I BAKTERII!

Bilet ? Wystarczy wziąć pod pachę książkę „JA I MOJE MIKROBY”, ciepłej herbaty sobie zaparzyć i pozwolić ...usadzić się tej książce na dłuuuugą chwilę 🙃.

Tak było u nas.

Najpierw-czytanie . A potem ?Potem - obserwacje mikrobów pod kartonowym mikroskopem diy, wertowanie książki od A do Z,z naciskiem na przeczytanie WSZYSTKICH małych tekścików w dymkach, pisanych najdrobniejszym druczkiem 😊.

 

A i zabawa w odgadywanie i dopasowywanie bakterii się pojawiła. Później? Morze opowieści, porównań, przykładów z życia.

Na koniec? Wesoła twórczość - wielkie wyklejanie plasteliną bakterii i wirusów które trafiły do naszej autorskiej galerii. 

 
Ach! Co to jest za kopalnia wiedzy dla dzieci!

Krótkie, rzeczowe opisy, w prosty  sposób podane informacje - zrozumiałe dla małego ucha; ze szczyptą humoru i dużą dawką zabawnych ilustracji - dla młodego oka - idealnych.

Czy wiecie że, że gdyby na szali położyć wszystkie zwierzęta świata a z drugiej strony wszystkie mikroby to szala przechyliłaby się na korzyść drobnoustrojów?🤔

Ja nie wiedziałam!!!

Bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, archeony, priony...

Jak wyglądają?

Z którymi z nich żyjemy za pan brat, a których się wystrzegać, jak mogą nam pomóc lub zaszkodzić? „Zakichany szlak przeziębienia", słów parę o układzie odpornościowym...

JAKIE TO JEST CIEKAWE!

Dla mnie-kopalnia inspiracji na pomoce DIY – przy okazji tej książki powstał kartonowy mikroskop i tabliczki z wizerunkami drobnoustrojów oraz kartonowa układanka.

Dla Oli - skarbnica wiedzy o bakteriach, wirusach i wszystkim tym co się zwie mikrobem.

Książka do wspólnego czytania i zabawy z dzieckiem w domu , ale też z całą klasą, grupą – w szkole czy w przedszkolu.

Bo jak inaczej się uczyć jak nie przez zabawę ? No jak ?

 

„JA I MOJE MIKROBY”

AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA ,

Philip Bunting,praca zbiorowa

Jeśli spodobał się Wam kolejny wpis Agnieszki to koniecznie dajcie nam o tym znać. Zachęcamy do odwiedzenia i polubienia bloga Agi, a także do śledzenia naszego comiesięcznego cyklu "Aktywne Czytanie" , w którym spotkacie Agę z Olą.

Pozdrawiamy! KTM

4 komentarze:

  1. Rewelka , zapoznam się bo brzmi ciekawie 😀😃🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny wpis, zamawiam książkę i część z pomysłów wykorzystam w pracy ( przedszkole).

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję ❤️ Cieszę się że moje inspiracje się komuś przydadzą . Udanej zabawy ❤️

    OdpowiedzUsuń