niedziela, 24 września 2023

Wybierz grę dla swojego dziecka - Hanabi Wielki Pokaz (wyd. Rebel)

Wystrzałowa gra, turbo trening pamięci czy może nauka matematyki?

Dziś przychodzę do was z recenzją fajnej karcianej gry Hanabi Wielki Pokaz od wydawnictwa Rebel. 


Jeżeli macie ochotę pogimnastykować swój mózg w bardzo przyjemny sposób, to ta gra będzie dla was idealna. Co najfajniejsze, to to, że nie ma tu rywalizacji a gra wymusza na uczestnikach współpracę poprzez wytężenie swojej pamięci. Mogą w nią grać i dzieci, i dorośli, którzy mogą okazać się nieraz słabsi niż ich pociechy (dzieci mają młode bystre umysły).
Jest to takie trochę karciane memory. Gracze nie widzą swoich kart ustawionych na stojaku. Widzą tylko karty innych graczy.  Mają za zadanie uchronić pokaz fajerwerków przed katastrofą i muszą uporządkować wymieszane fajerwerki w odpowiednim kolorze w kolejności od 1 do 5. Przy każdej turze gracz może albo podpowiedzieć kolor lub numer innemu graczowi, dobrać kartę lub wyłożyć swoją kartę (jeśli uzna, że ma odpowiednią). Jeśli się pomyli, musi ułożyć 1 z 3 kafelków pomyłki. Każda podpowiedź wiąże się z tym, że zabiera się z podkładki jeden żeton wskazówki. Brak żetonów oznacza brak możliwości podpowiedzi. Pozwala to uniknąć sytuacji, że wszyscy wszystkim podpowiadają w nieskończoność. Żeton taki może wrócić na woreczek w momencie gdy gracz wykłada swoje karty lub odrzuca swoją kartę. Samo podpowiadanie też ma swój "haczyk". Można podpowiedzieć graczowi że ma np:"dwójki" i się pokazuje wszystkie dwójki bez ich odwracania lub np. że białe i się pokazuje wszystkie białe fajerwerki. Trzeba pamiętać wszystkie podpowiedzi z różnych rund. Ułożyć sobie w głowie, że dana konkretna karta to dajmy na to zielona czwórka. Potem trzeba pamiętać, jakie karty się odrzuciło i ile bo np. kart o wartości 5 jest tylko po jednej z każdego koloru. Jako swoją własną podpowiedź można np któreś karty odwrócić do góry nogami, żeby coś zapamiętać, ale nadal nie wolno na nie patrzeć.
Gra się kończy gdy zostaną ułożone wszystkie fajerwerki (bez względu na to czy są pełne czy nie), gdy cała grupa wyłoży wszystkie 3 karty pomyłki lub gdy skończą się karty do dobierania. 
W zależności od tego ile grupa zdobędzie punktów, taki był pokaz. Może on przejść do historii jako najlepszy pokaz na świecie, być średni lub być kompletną klapą.
Gra uczy współpracy i nieźle ćwiczy pamięć. Nie trwa też jakoś bardzo długo. Do pół godziny może potrwać jedna rozgrywka.

Jak już się nauczy podstawowej gry, można ją sobie skomplikować ponieważ w pudełku mamy trzy dodatki rozszerzające grę. Dzięki temu dłużej można w nią grać bez znudzenia.

Rebel jak zwykle postawił na wysoką jakość. To mi się bardzo podoba w ich produktach. Dzięki temu gra może długo posłużyć nie tylko jednej rodzinie.


A tak wyglądało to w trakcie rozgrywki:


Pozdrawiam,
Katrin

1 komentarz:

  1. Dzięki za ten post, lubimy gry i takie posty nam.pomgaja przy wyborze gier na prezenty czy to dla naszych czy dla innych dzieci 😀😃🙂

    OdpowiedzUsuń